Az 1848-as forradalom: március 15.
A Petőfi és a többiek előtt való tisztelgés idén a hétköznapok közepére esik, vagyis szerdára, így szimmetrikus 10 napunk lesz azon a pár kora tavaszi napon: hétvége, két munkanap, ünnepek, két munkanap és hétvége. De maradjunk csak a szerdánál! Feltételezve, hogy akkor már tavaszodni fog, tervezhetünk városi sétás programot: megnézhetünk egy-egy olyan környéket a városban, ami az utóbbi években futott fel, és rengeteg új hely nyitott. Sétálhatunk egyet a Margit-negyedben vagy a művészeti negyeddé átalakult Bartók Béla úton és környékén vagy a Palotanegyedben. Ez utóbbi azért is frappáns választás, mert március 15-e több eseménye is ehhez a környékhez köthető, vagyis összeköthetjük szabadnapunkon a kellemest a hasznossal.
Húsvéti hétvége: április 7–10.
A húsvét a legkiszámíthatóbb az ünnepeink közül, mert egy négynapos hosszú hétvégét garantál: pénteken kezdődik (a nagypéntekkel) és hétfőn végződik (a húsvéthétfővel). A kettő között pedig szabad a gazda – feltéve, hogy nem húsvétol az ember, mert abban az esetben az ünnep elviszi mind a négy napot. De mi most azokhoz szólunk, akik másképp töltenék el a hosszú hétvégét, nem pedig az ünnepi szokások szerint. A hosszú hétvége pedig tökéletesen alkalmas arra, hogy a Dunakanyarban töltsük el a négy napot, Váctól egészen Szobig, mindennap máshol megszállva és kerékpárral megtéve az utat az egyes települések között, mivel kiváló bringaút vezet végig a Duna partján.
Péntek reggel indulhatunk Vácról, és az első napot eltölthetjük Verőcén és környékén. Ott van mindjárt a Gorka Géza Kerámiamúzeum és közvetlenül mellette a csodálatos Zsengélő Café, ami az egyik legjobb és leghangulatosabb hely a Dunakanyarban. Verőcén a szép templomok és kápolnák mellett megnézhetjük a római kori hídfőállás, a castellum romját, a Helytörténeti Múzeumot, és ha átugrunk a nagyon közeli Kismarosra, akkor még a Rádiómúzeumot is beiktathatjuk. Másnap irány tovább, vagyis Nagymaros, ahol a kirándulós énünk kaphat muníciót: ott a Gesztenyés tanösvény meg a Julianus-kilátó, és ha a városon belül is szeretnénk programot találni, akkor a nagy utazó, Kittenberger Kálmán emlékházát ajánljuk.
A vasárnapot már Zebegényben tölthetjük el, ahol egyfelől van egy kiváló rétesező (Monarchia Rétesház), másfelől a Danu Fröccsterasz és a Helyben Kávézó, amiket jó szívvel tudunk ajánlani. Látnivaló pedig elég sok akad: a Dőry-kastély, az Öregmalom, a Kós Károly-kilátó, a Hajózástörténeti Múzeum, a Szőnyi István Emlékmúzeum vagy a Maróti-villa. Hétfőn még eltekerhetünk Szobig, aztán megfordulunk, és irány vissza Budapestre, ami pedig egy egész napos kerékpározást jelent. Viszont olyan remek helyeket találunk útközben a Duna partján, mint a Tandem vagy a Piknik Manufaktúra.
A munka ünnepének hétvégéje: április 29. – május 1.
Mivel a munka ünnepe hétfőre esik, egy háromnapos hosszú hétvége erre az időszakra is kinéz nekünk. Ezt pedig szánhatjuk arra, hogy végignézzük azokat a helyeket, azokat a múzeumokat, amiket hagyományos értelemben nem biztos, hogy pont ezzel a szóval jellemeznénk, mégis majdnem mindegyiknek benne van a nevében. Például a Hold utcai piac helyén megnyitott fényművészeti egységet, a Light Art Museumot, a szocializmus tárgykultúráját szellemesen feldolgozó Budapest Retro Élményközpontot, az optikai csalódásokat és vizuális trükköket csúcsra járató Illúziók Múzeumát vagy személyes kedvencemet, a játékgépek királynőjét alapos részletességgel bemutató Flippermúzeumot. Ha bírjuk még szusszal és pénztárcával, akkor beiktathatjuk a Magyar Zene Házát és a Magyar Rockhírességek Csarnokát is, a három napba bele fognak férni ezek is.
Pünkösdi hétvége: május 27–29.
A pünkösdi három nap alatt csaphatunk egy kiadós szentendrei hosszú hétvégét. Természetesen kerékpárral tesszük meg az utat oda és vissza is, ha már van egy szép és kényelmes bringaút a nagyvárosból a kisvárosba (és tovább). Odafelé megállhatunk hekkezni a Rómain, az ártéri erdőben hűsölhetünk egyet, aztán begördülünk Szentendrére, ahol bőven van látnivaló, galéria és múzeum (például a Ferenczy Múzeum, a Barcsay Múzeum, a Czóbel Béla Múzeum, a Szentendrei Képtár, a Kovács Margit Múzeum, a Tömegközlekedési Múzeum). De a gasztronómiai élménynek (például a Mjam, a Palapa, a Panificio il Basilico) meg a szórakozásnak (például a Japánkert, a Barlang a Duna korzón, a Skanzen vagy a Kacsakő) is adhatunk bőséggel, sőt, ha olyan az idő, még a Dunában is megmártózhatunk, a szabadstrandon. Szentendre bőven ellát programmal bennünket – de akár a Pap-szigetig is elkerekezhetünk –, a hazafelé utat viszont nem Óbuda felé tesszük meg, hanem komppal átkelünk a Szentendrei-szigetre, tekergünk ott is egyet, majd ismét kompra szállunk, de már Dunakeszi felé, ahonnan hamar a fővárosban vagyunk újra.
Az 1956-os forradalom hétvégéje: október 21–23.
Akárcsak március 15-én, október 23-án is vonult a forradalmi tömeg, így az 1956-os ünnep kapcsán idén teremtődött hosszú hétvége egyik napját eltölthetjük akár egy városi sétával is. Ennek vezérlő csillaga lehet az irodalom, a 90-es évek legendás szórakozóhelyei vagy a már nem létező régi mozik. A séták mellett hódolhatunk a sportnak is, méghozzá extrém kivitelben. Tegyünk próbát például a falmászással, szerte Budapesten számos lehetőség nyílik rá, mert egyre több a pálya. Budán a Gravity Boulder Bart ajánljuk, ahol nemcsak falat mászhatunk, pontosabban boulderezhetünk, hanem kipróbálhatjuk magunkat egy Ninja-pályán is. A Kőbányán található MAG47-ben a falmászás összes vállfaja gyakorolható, nemcsak a boulder, és maga a hely óriási, akkora, hogy szinte sose telik meg. Na és itt is találni Ninja-pályát.
Mindenszentek: november 1.
Bár mindenszentek idején az ember a temetőbe megy a halottaihoz, de az elsősorban esti program, úgyhogy a napközbennel lehet tervezni. A XVII. kerület kertvárosias és nem pont az a kerület a 23-ból, ahova tömegesen járnak az emberek szórakozni vagy csak úgy szétnézni. Pedig érdemes lenne. Ott van például a Rákoshegyi Bartók Zeneház vagy a süllyedő Bogáti-Hajdú-villa, és ha már azt megnézzük, akkor érdemes egy nagyot sétálni a környéken és megnézni a többi villát is. Egy ilyen szemrevaló villa az Erdős Renée Ház is, ami a költő és író életével és munkásságával foglalkozik, de mivel az épület egész nagy, így befért ide más is: egy, a kerület történetével foglalkozó kiállítás meg egy másik, ami a Merzse-mocsár élővilágát mutatja be. Miután megnéztük, hogy milyen állatok és növények élnek arrafelé, akár el is mehetünk oda.
Karácsonyi hétvége: december 23–26.
Karácsonykor alig van nyitva valami, meg mindenki otthon van vagy családozik, úgyhogy alig van lehetőség és alig marad idő egyéb programra. De a karácsonyi nagy zabálást ellensúlyozandó kirándulhatunk egyet a főváros környékén vagy akár a városon belül is. Ha inkább vízbe vágyunk, akkor irány valamelyik fürdő, ahol hegymászás helyett úszhatunk, szaunázhatunk, és ott vannak még az élménymedencék is.
Újévi hétvége: 2023. december 30. – 2024. január 1.
Végül, de nem utolsósorban ott a szilveszteri-újévi hétvége, amiben az a legjobb, hogy 2024 rögtön egy pihenőnappal kezdődik, merthogy január 1-je hétfőre esik. De annyira ne rohanjunk még előre, elvégre most még egy évvel korábban vagyunk. A szilveszteri hétvégére viszont nem ajánlunk programot, mert úgyis mindenkinek ugyanaz van: buli meg pihenés. Egyébként a fürdőzés és a kirándulás azon a hétvégén is ugyanolyan jól működhet, mint a karácsonyi hosszú hétvégén.