látnivalók és kultúra

szerkesztés

Elképesztő zenei élményt nyújt – Megnéztük az újonnan átadott Magyar Zene Házát

Szerzők

  • FĂĽrdĹ‘s Zsanett

2021. 12. 17. 15:21

A Magyar Zene Háza nemcsak a nemzetközi sajtó szerint volt 2021 legjobban várt épülete, hanem szerintünk is – minden pozitívumával és negatívumával együtt –, mert valljuk be, nem mindennap tervez egy világszerte ismert és díjazott építész Budapestre egy ennyire összetett épületet, egyáltalán: épületet. Kíváncsian vártuk, milyen lesz majd a látványterveken látott éteri és szinte hullámzó ház a valóságban, ahogy kíváncsian lestünk be a palánkok mögé is, amikor már a földből kiemelkedő oszlopok is látszottak. És most egy picit beleshettünk a színfalak mögé: még a nagyközönség előtt bejárhattuk a Sou Fujimoto tervezte épület tereit, kószáltunk a fénykutak között, elfeküdtünk a Hangdómban, és még a 2022-ben nyíló kiállításból is láttunk egy részletet. Élményszinten eléggé levett minket a lábunkról, míg az épületben egy kicsit csalódtunk.

Tudjuk, hogy a Liget Budapest Projektet nem mindenki zárta a szĂ­vĂ©be, Ă©s mĂ©g mindig ez az egyik legellentmondásosabb fejlesztĂ©s Budapesten, de ha huzamosabb idĹ‘t eltöltĂĽnk a Városligetben Ă©s megnĂ©zzĂĽk, mi minden változott a fejlesztĂ©s kezdete Ăłta, találunk jĂł pár nagyon is pozitĂ­v elemet. Ilyen a MĹ‘csĂ©nyi Mihály Botanikus Kert, a felĂşjĂ­tott Olof Palme Ház Ă©s a Vakok kertje, a kutyajátszĂłterek, a nyilvános WC-k Ă©s a kĂĽlönbözĹ‘ tájĂ©pĂ­tĂ©szeti beavatkozások, Ă©s szerintĂĽnk ebbe a sorba illeszkedik a Magyar Zene Háza is – funkciĂł tekintetĂ©ben mindenkĂ©pp. Az extravagáns forma sem felesleges nagyzolás, hanem az organikus hullámzásbĂłl kifolyĂłlag inkább egyfajta játĂ©k Ă©s harmĂłnia a termĂ©szettel meg a látogatĂł kĂ©pzeletĂ©vel. A fantáziát fokozza a lyukacsos tetĹ‘, amin vĂ©letlenszerűen átnĹ‘ egy-egy fa, az Ă©pĂĽleten belĂĽlre pedig fĂ©nykutak törnek be a tetĹ‘rĹ‘l, Ă©s ha a fĂ©nysebessĂ©get nem is látjuk, izgalmas le- vagy feltekinteni a kĂĽlönbözĹ‘ szintekre.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Amikor pár héttel ezelőtt próbáltam átvágni a Ligeten a Dürer Kerttől – pontosabban a hűlt helyétől – a Műcsarnokig, még komoly akadály- és kerülőpályába botlottam az épülő Néprajzi Múzeum és a Magyar Zene Háza épületeit elkerítő kordonok és a mindenféle munkálatok miatt, és nem tűnt úgy, hogy a két épület közül az egyik még idén elkészül. Tévedtem. A Magyar Zene Háza már kész, bár még mindig építési területnek számít és a kertrendezés is tart, így az érdeklődő látogatók leghamarabb 2022. január végén tehetik be a lábukat, de a hullámzó üveg mögötti világot már a kerítésen túlról is látni lehet.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Aranylevelek, fénykutak és filigrán oszlopok

Kordonon kĂ­vĂĽl, kordonon belĂĽl, egy biztos, akárhol állunk, mindenhonnan látjuk az álmennyezeten vĂ©gigfutĂł sajátos aranyformát, aminek dekĂłdolásához szĂĽksĂ©g volt a magyarázatra. Nem volt egyĂ©rtelmű, hogy dobĂłcsillagokat, vĂ©letlenszerű alakzatokat, madarakat, esetleg aranyozott terephálĂłt látok – sĹ‘t, egy idĹ‘ben ideiglenes vĂ©dĹ‘hálĂłnak vĂ©ltem –, de vĂ©gĂĽl kiderĂĽlt, hogy sok ezer stilizált levĂ©l van felettem. Ez a fákkal körĂĽlvett környezetben tulajdonkĂ©ppen logikus, de Ăşgy tűnik, nálam a fantázia hamarabb beindult, mint a logika. A fĂ©mleveleket egyĂ©bkĂ©nt robottechnikával vágták formára, de ami mĂ©g ennĂ©l is Ă©rdekesebb, hogy egy autĂłalkatrĂ©sz-gyártĂł ĂĽzemben kĂ©szĂĽltek. 

A könnyeden lebegĹ‘ tetĹ‘t is megnĂ©zheti bárki, aki arra jár. Ezt a hang rezgĂ©sĂ©nek vizuális kĂ©pĂ©bĹ‘l, a hanghullámbĂłl kiindulva formálta a tervezĹ‘. Bevallom, eleinte izgultam, hogy ezek a filigrán oszlopok hogyan tartják majd meg ezt a hatalmas szerkezetet – ahogy a Telekom szĂ©kháznál is –, de az a jĂł a technolĂłgiai fejlĹ‘dĂ©sben, az Ă©pĂ­tĂ©szekben Ă©s a szakemberekben – statikusok! –, hogy mindenre is van válaszuk Ă©s megoldásuk. 

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Zseniális akusztikája van a koncertteremnek

AlapkoncepciĂł a termĂ©szet Ă©s az Ă©pĂĽlet harmonikus egybemosĂłdása, ez működik is, meg nem is. Az viszont tĂ©ny, hogy az ajtĂłn átlĂ©pve tĂ©nyleg lĂ©gies tĂ©rben találjuk magunkat, ahová ha a termĂ©szetnek mĂ©g annyira nem is, de a fĂ©nykutaknak már sikerĂĽlt utat találniuk. A hatalmas ĂĽvegfal mindent körbevesz, a 300 fĹ‘s koncertteremben állva pedig olyan Ă©rzĂ©sĂĽnk volt, mintha egy akváriumban lennĂ©nk, talán az ĂĽveg zöldes árnyalata miatt. Ritka, hogy egy koncertterem fala ĂĽveg legyen, nem is voltam mĂ©g ilyen helyen, arra pedig vĂ©gkĂ©pp nem voltam felkĂ©szĂĽlve, hogy olyan zseniális akusztikát lehet kihozni belĹ‘le, hogy amikor VENI Ă©s Bata István duĂłját hallgattam, csupa libabĹ‘r lett a karom. A 12 mĂ©ter magas, egybefĂĽggĹ‘ ĂĽvegfal egyĂ©bkĂ©nt 94 darabbĂłl áll, ezek mindegyikĂ©t egyedileg gyártották.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Az már előre borítékolható volt, hogy akár komoly-, akár könnyűzenei koncertre jövünk majd, a Vajdahunyad vára és a Mezőgazdasági Múzeum épületei ott a háttérben pazar vizuális élményt nyújtanak majd, de arra szerintem senki nem számított, hogy olyan akusztikát kapunk, hogy nemcsak aznap, de még másnap is arról beszélünk mindenkinek – én mindenképp –, mert nem tudunk betelni az élménnyel. Ennek tervezése és kivitelezése persze sokkal nagyobb kihívással járt, mint egy már megszokott koncertteremé: Fujimoto egy olyan japán akusztikai céggel közösen tervezte meg a termet, amely többek között a hamburgi Elbphilharmonie koncerttermének akusztikáját is tervezte. A teremben már nem összefüggő üvegfelületek vannak, hanem cikcakk alakban megtört falak, mert így szétszóródva verődik vissza a hang, ez eredményezi a homogén hangzást, és teljesen mindegy, hol állunk, mindenhonnan ugyanolyan magas hangminőség szól.

A földszintet és a kiállítótér szintjét összekötő lépcsőről nekünk a New York-i Guggenheim Múzeum jutott eszünkbe

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Koncertek, pedagógiai foglalkozások és kiállítások

A Magyar Zene Háza három szintjét bejárva az itt helyet kapó funkciók gazdagsága eggyel jobban hatott ránk, mint a minket körülvevő építészet. Aki a kategorizálás híve, annak nehéz dolga lesz, mert ez az intézmény egyszerre minden: koncerthelyszín, pedagógiai központ és múzeum is. A különböző funkciók persze nem ömlenek ránk, szintenként tagolták őket. A park szintjén kapott helyet az előadóművészet, a koncertélményt pedig a szabadtérre is kiterjesztették, így nyáron biztos sokak kedvelt csendes-ülős, fröccsözgetős helye lesz.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Az emelet az elmĂ©lyĂĽlĂ©s Ă©s az oktatás helye, világos, jĂłl tagolt, a lejtĹ‘s padlĂł Ă©s a vĂ©letlenszerűen feltörĹ‘ fĂ©nykutak pedig nĂ©mi komolytalanságot csempĂ©sznek az elmĂ©letbe. A koncertterem után a második legjobb hely a tĂ©rszint alatti világ, ami a felszĂ­nen látott Ă©pĂĽletnĂ©l is nagyobb. Itt vannak az állandĂł Ă©s az idĹ‘szaki kiállĂ­tások, Ă©s egy hangdĂłm, ahol babzsákokon – mi a szĹ‘nyegen fekĂĽdtĂĽnk – ĂĽlve kapcsolhatunk ki a valĂłságbĂłl. Ebben a kupola alakĂş tĂ©rben egy Ăłriási vetĂ­tĹ‘vászon vesz minket körbe, de nemcsak a látvány a lĂ©nyeg, hanem a hangzás, ami több mint 30 hangszĂłrĂłbĂłl jön. Hang- Ă©s kĂ©pfantáziák törtĂ©nnek ebben a tĂ©rben, de a vetĂ­tĹ‘vászon mozgása az Ă©rzĂ©keinkre is erĹ‘sen hat: nĂ©ha Ăşgy Ă©reztĂĽk, mintha egy forgĂłszĂ­npad közepĂ©n ĂĽlnĂ©nk. Az ismeretterjesztĂ©sen Ă©s a kĂĽlönleges audiovizuális Ă©lmĂ©nyen tĂşl ez a kĂĽlönbözĹ‘ zenei kĂ­sĂ©rletek Ă©s művĂ©szeti projektek tere is lesz. 

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

Amikor már azt gondoltuk, hogy a zenei Ă©lmĂ©nyek csĂşcsára Ă©rtĂĽnk, az állandĂł kiállĂ­tás terĂ©be lĂ©pve rájöttĂĽnk, hogy ez mĂ©g mindig fokozhatĂł. Noha a tárlatbĂłl egyelĹ‘re csak egy rĂ©szletet láttunk, mert mĂ©g javában Ă©pĂ­tik, már az is olyan hatással volt ránk, hogy alig akartunk kijönni a terembĹ‘l. Zenei utazás tĂ©rben Ă©s idĹ‘ben, a mágikus hiedelemvilágtĂłl a közĂ©pkori katedrálisok monumentális hangzásán Ă©s a nĂ©pzenĂ©n át egĂ©szen a mai könnyűzenei stĂ­lusokig. Ez viszonylag egyszerűen hangzik, nem is ettĹ‘l ájultunk el, hanem a tĂ©ralapĂş fejhallgatĂłktĂłl: ahogy mozogtunk, ahogy beálltunk egy-egy kĂ©p elĂ© vagy rálĂ©ptĂĽnk egy pontra, Ăşgy változott a fĂĽlĂĽnkben szĂłlĂł dallam, Ă©s közben egyre inkább visszataláltunk a gyermeki lelkĂĽnkhöz.

Az elsĹ‘ koncertek 2022. január utolsĂł hĂ©tvĂ©gĂ©jĂ©tĹ‘l várják majd a nagyközönsĂ©get, ahol a közössĂ©gi zenĂ©lĂ©sek, a kĂĽlönleges hangzásĂ©lmĂ©nyek felfedezĂ©se ugyanĂşgy központi szerepet kap, mint a rendhagyĂł zenepedagĂłgiai foglalkozások. A komplex Ă©lmĂ©nyek, a menĹ‘ interaktĂ­v kiállĂ­tás Ă©s a katarzist okozĂł akusztika mĂ©g azt az Ă©lmĂ©nyt is kĂ©pes lesz feledtetni, hogy noha világhĂ­res Ă©pĂ­tĂ©sz tervezte az Ă©pĂĽletet, nĂ©hol egĂ©szen elsietett Ă©s hanyagul kivitelezett csomĂłpontokat, illeszkedĂ©seket látunk, ami mĂ©g annak is feltűnik, aki nem az Ă©pĂ­tĂ©szvilágbĂłl jön. 

Hasonló tartalmak

Admin mode