A Magyar Zene Háza nemcsak a nemzetközi sajtĂł szerint volt 2021 legjobban várt Ă©pĂĽlete, hanem szerintĂĽnk is – minden pozitĂvumával Ă©s negatĂvumával egyĂĽtt –, mert valljuk be, nem mindennap tervez egy világszerte ismert Ă©s dĂjazott Ă©pĂtĂ©sz Budapestre egy ennyire összetett Ă©pĂĽletet, egyáltalán: Ă©pĂĽletet. KĂváncsian vártuk, milyen lesz majd a látványterveken látott Ă©teri Ă©s szinte hullámzĂł ház a valĂłságban, ahogy kĂváncsian lestĂĽnk be a palánkok mögĂ© is, amikor már a földbĹ‘l kiemelkedĹ‘ oszlopok is látszottak. És most egy picit beleshettĂĽnk a szĂnfalak mögĂ©: mĂ©g a nagyközönsĂ©g elĹ‘tt bejárhattuk a Sou Fujimoto tervezte Ă©pĂĽlet tereit, kĂłszáltunk a fĂ©nykutak között, elfekĂĽdtĂĽnk a HangdĂłmban, Ă©s mĂ©g a 2022-ben nyĂlĂł kiállĂtásbĂłl is láttunk egy rĂ©szletet. ÉlmĂ©nyszinten elĂ©ggĂ© levett minket a lábunkrĂłl, mĂg az Ă©pĂĽletben egy kicsit csalĂłdtunk.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Elképesztő zenei élményt nyújt – Megnéztük az újonnan átadott Magyar Zene Házát
Tudjuk, hogy a Liget Budapest Projektet nem mindenki zárta a szĂvĂ©be, Ă©s mĂ©g mindig ez az egyik legellentmondásosabb fejlesztĂ©s Budapesten, de ha huzamosabb idĹ‘t eltöltĂĽnk a Városligetben Ă©s megnĂ©zzĂĽk, mi minden változott a fejlesztĂ©s kezdete Ăłta, találunk jĂł pár nagyon is pozitĂv elemet. Ilyen a MĹ‘csĂ©nyi Mihály Botanikus Kert, a felĂşjĂtott Olof Palme Ház Ă©s a Vakok kertje, a kutyajátszĂłterek, a nyilvános WC-k Ă©s a kĂĽlönbözĹ‘ tájĂ©pĂtĂ©szeti beavatkozások, Ă©s szerintĂĽnk ebbe a sorba illeszkedik a Magyar Zene Háza is – funkciĂł tekintetĂ©ben mindenkĂ©pp. Az extravagáns forma sem felesleges nagyzolás, hanem az organikus hullámzásbĂłl kifolyĂłlag inkább egyfajta játĂ©k Ă©s harmĂłnia a termĂ©szettel meg a látogatĂł kĂ©pzeletĂ©vel. A fantáziát fokozza a lyukacsos tetĹ‘, amin vĂ©letlenszerűen átnĹ‘ egy-egy fa, az Ă©pĂĽleten belĂĽlre pedig fĂ©nykutak törnek be a tetĹ‘rĹ‘l, Ă©s ha a fĂ©nysebessĂ©get nem is látjuk, izgalmas le- vagy feltekinteni a kĂĽlönbözĹ‘ szintekre.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Amikor pár hĂ©ttel ezelĹ‘tt prĂłbáltam átvágni a Ligeten a DĂĽrer KerttĹ‘l – pontosabban a hűlt helyĂ©tĹ‘l – a Műcsarnokig, mĂ©g komoly akadály- Ă©s kerĂĽlĹ‘pályába botlottam az Ă©pĂĽlĹ‘ NĂ©prajzi MĂşzeum Ă©s a Magyar Zene Háza Ă©pĂĽleteit elkerĂtĹ‘ kordonok Ă©s a mindenfĂ©le munkálatok miatt, Ă©s nem tűnt Ăşgy, hogy a kĂ©t Ă©pĂĽlet közĂĽl az egyik mĂ©g idĂ©n elkĂ©szĂĽl. TĂ©vedtem. A Magyar Zene Háza már kĂ©sz, bár mĂ©g mindig Ă©pĂtĂ©si terĂĽletnek számĂt Ă©s a kertrendezĂ©s is tart, Ăgy az Ă©rdeklĹ‘dĹ‘ látogatĂłk leghamarabb 2022. január vĂ©gĂ©n tehetik be a lábukat, de a hullámzĂł ĂĽveg mögötti világot már a kerĂtĂ©sen tĂşlrĂłl is látni lehet.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Aranylevelek, fénykutak és filigrán oszlopok
Kordonon kĂvĂĽl, kordonon belĂĽl, egy biztos, akárhol állunk, mindenhonnan látjuk az álmennyezeten vĂ©gigfutĂł sajátos aranyformát, aminek dekĂłdolásához szĂĽksĂ©g volt a magyarázatra. Nem volt egyĂ©rtelmű, hogy dobĂłcsillagokat, vĂ©letlenszerű alakzatokat, madarakat, esetleg aranyozott terephálĂłt látok – sĹ‘t, egy idĹ‘ben ideiglenes vĂ©dĹ‘hálĂłnak vĂ©ltem –, de vĂ©gĂĽl kiderĂĽlt, hogy sok ezer stilizált levĂ©l van felettem. Ez a fákkal körĂĽlvett környezetben tulajdonkĂ©ppen logikus, de Ăşgy tűnik, nálam a fantázia hamarabb beindult, mint a logika. A fĂ©mleveleket egyĂ©bkĂ©nt robottechnikával vágták formára, de ami mĂ©g ennĂ©l is Ă©rdekesebb, hogy egy autĂłalkatrĂ©sz-gyártĂł ĂĽzemben kĂ©szĂĽltek.
A könnyeden lebegĹ‘ tetĹ‘t is megnĂ©zheti bárki, aki arra jár. Ezt a hang rezgĂ©sĂ©nek vizuális kĂ©pĂ©bĹ‘l, a hanghullámbĂłl kiindulva formálta a tervezĹ‘. Bevallom, eleinte izgultam, hogy ezek a filigrán oszlopok hogyan tartják majd meg ezt a hatalmas szerkezetet – ahogy a Telekom szĂ©kháznál is –, de az a jĂł a technolĂłgiai fejlĹ‘dĂ©sben, az Ă©pĂtĂ©szekben Ă©s a szakemberekben – statikusok! –, hogy mindenre is van válaszuk Ă©s megoldásuk.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Zseniális akusztikája van a koncertteremnek
Alapkoncepció a természet és az épület harmonikus egybemosódása, ez működik is, meg nem is. Az viszont tény, hogy az ajtón átlépve tényleg légies térben találjuk magunkat, ahová ha a természetnek még annyira nem is, de a fénykutaknak már sikerült utat találniuk. A hatalmas üvegfal mindent körbevesz, a 300 fős koncertteremben állva pedig olyan érzésünk volt, mintha egy akváriumban lennénk, talán az üveg zöldes árnyalata miatt. Ritka, hogy egy koncertterem fala üveg legyen, nem is voltam még ilyen helyen, arra pedig végképp nem voltam felkészülve, hogy olyan zseniális akusztikát lehet kihozni belőle, hogy amikor VENI és Bata István duóját hallgattam, csupa libabőr lett a karom. A 12 méter magas, egybefüggő üvegfal egyébként 94 darabból áll, ezek mindegyikét egyedileg gyártották.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Az már elĹ‘re borĂtĂ©kolhatĂł volt, hogy akár komoly-, akár könnyűzenei koncertre jövĂĽnk majd, a Vajdahunyad vára Ă©s a MezĹ‘gazdasági MĂşzeum Ă©pĂĽletei ott a háttĂ©rben pazar vizuális Ă©lmĂ©nyt nyĂşjtanak majd, de arra szerintem senki nem számĂtott, hogy olyan akusztikát kapunk, hogy nemcsak aznap, de mĂ©g másnap is arrĂłl beszĂ©lĂĽnk mindenkinek – Ă©n mindenkĂ©pp –, mert nem tudunk betelni az Ă©lmĂ©nnyel. Ennek tervezĂ©se Ă©s kivitelezĂ©se persze sokkal nagyobb kihĂvással járt, mint egy már megszokott koncertteremĂ©: Fujimoto egy olyan japán akusztikai cĂ©ggel közösen tervezte meg a termet, amely többek között a hamburgi Elbphilharmonie koncerttermĂ©nek akusztikáját is tervezte. A teremben már nem összefĂĽggĹ‘ ĂĽvegfelĂĽletek vannak, hanem cikcakk alakban megtört falak, mert Ăgy szĂ©tszĂłrĂłdva verĹ‘dik vissza a hang, ez eredmĂ©nyezi a homogĂ©n hangzást, Ă©s teljesen mindegy, hol állunk, mindenhonnan ugyanolyan magas hangminĹ‘sĂ©g szĂłl.

A földszintet Ă©s a kiállĂtĂłtĂ©r szintjĂ©t összekötĹ‘ lĂ©pcsĹ‘rĹ‘l nekĂĽnk a New York-i Guggenheim MĂşzeum jutott eszĂĽnkbe
FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Koncertek, pedagógiai foglalkozások és kiállítások
A Magyar Zene Háza három szintjĂ©t bejárva az itt helyet kapĂł funkciĂłk gazdagsága eggyel jobban hatott ránk, mint a minket körĂĽlvevĹ‘ Ă©pĂtĂ©szet. Aki a kategorizálás hĂve, annak nehĂ©z dolga lesz, mert ez az intĂ©zmĂ©ny egyszerre minden: koncerthelyszĂn, pedagĂłgiai központ Ă©s mĂşzeum is. A kĂĽlönbözĹ‘ funkciĂłk persze nem ömlenek ránk, szintenkĂ©nt tagolták Ĺ‘ket. A park szintjĂ©n kapott helyet az elĹ‘adĂłművĂ©szet, a koncertĂ©lmĂ©nyt pedig a szabadtĂ©rre is kiterjesztettĂ©k, Ăgy nyáron biztos sokak kedvelt csendes-ĂĽlĹ‘s, fröccsözgetĹ‘s helye lesz.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Az emelet az elmĂ©lyĂĽlĂ©s Ă©s az oktatás helye, világos, jĂłl tagolt, a lejtĹ‘s padlĂł Ă©s a vĂ©letlenszerűen feltörĹ‘ fĂ©nykutak pedig nĂ©mi komolytalanságot csempĂ©sznek az elmĂ©letbe. A koncertterem után a második legjobb hely a tĂ©rszint alatti világ, ami a felszĂnen látott Ă©pĂĽletnĂ©l is nagyobb. Itt vannak az állandĂł Ă©s az idĹ‘szaki kiállĂtások, Ă©s egy hangdĂłm, ahol babzsákokon – mi a szĹ‘nyegen fekĂĽdtĂĽnk – ĂĽlve kapcsolhatunk ki a valĂłságbĂłl. Ebben a kupola alakĂş tĂ©rben egy Ăłriási vetĂtĹ‘vászon vesz minket körbe, de nemcsak a látvány a lĂ©nyeg, hanem a hangzás, ami több mint 30 hangszĂłrĂłbĂłl jön. Hang- Ă©s kĂ©pfantáziák törtĂ©nnek ebben a tĂ©rben, de a vetĂtĹ‘vászon mozgása az Ă©rzĂ©keinkre is erĹ‘sen hat: nĂ©ha Ăşgy Ă©reztĂĽk, mintha egy forgĂłszĂnpad közepĂ©n ĂĽlnĂ©nk. Az ismeretterjesztĂ©sen Ă©s a kĂĽlönleges audiovizuális Ă©lmĂ©nyen tĂşl ez a kĂĽlönbözĹ‘ zenei kĂsĂ©rletek Ă©s művĂ©szeti projektek tere is lesz.

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest

FotĂł: Major Kata - We Love Budapest
Amikor már azt gondoltuk, hogy a zenei Ă©lmĂ©nyek csĂşcsára Ă©rtĂĽnk, az állandĂł kiállĂtás terĂ©be lĂ©pve rájöttĂĽnk, hogy ez mĂ©g mindig fokozhatĂł. Noha a tárlatbĂłl egyelĹ‘re csak egy rĂ©szletet láttunk, mert mĂ©g javában Ă©pĂtik, már az is olyan hatással volt ránk, hogy alig akartunk kijönni a terembĹ‘l. Zenei utazás tĂ©rben Ă©s idĹ‘ben, a mágikus hiedelemvilágtĂłl a közĂ©pkori katedrálisok monumentális hangzásán Ă©s a nĂ©pzenĂ©n át egĂ©szen a mai könnyűzenei stĂlusokig. Ez viszonylag egyszerűen hangzik, nem is ettĹ‘l ájultunk el, hanem a tĂ©ralapĂş fejhallgatĂłktĂłl: ahogy mozogtunk, ahogy beálltunk egy-egy kĂ©p elĂ© vagy rálĂ©ptĂĽnk egy pontra, Ăşgy változott a fĂĽlĂĽnkben szĂłlĂł dallam, Ă©s közben egyre inkább visszataláltunk a gyermeki lelkĂĽnkhöz.
Az elsĹ‘ koncertek 2022. január utolsĂł hĂ©tvĂ©gĂ©jĂ©tĹ‘l várják majd a nagyközönsĂ©get, ahol a közössĂ©gi zenĂ©lĂ©sek, a kĂĽlönleges hangzásĂ©lmĂ©nyek felfedezĂ©se ugyanĂşgy központi szerepet kap, mint a rendhagyĂł zenepedagĂłgiai foglalkozások. A komplex Ă©lmĂ©nyek, a menĹ‘ interaktĂv kiállĂtás Ă©s a katarzist okozĂł akusztika mĂ©g azt az Ă©lmĂ©nyt is kĂ©pes lesz feledtetni, hogy noha világhĂres Ă©pĂtĂ©sz tervezte az Ă©pĂĽletet, nĂ©hol egĂ©szen elsietett Ă©s hanyagul kivitelezett csomĂłpontokat, illeszkedĂ©seket látunk, ami mĂ©g annak is feltűnik, aki nem az Ă©pĂtĂ©szvilágbĂłl jön.