A Gozsdu-udvar Budapest legismertebb és legtöbbet használt átjáróháza, a VII. kerület kapuja. Habár a pestiek az utóbbi évtizedben mintha elkezdték volna átengedni az udvart a külföldieknek, a Gozsdu egyáltalán nem csak a turistáké. A vietnami pho-től kezdve a pastel de natán át az ekmek balıkig legalább 6 okunk van arra, miért érdemes helyiként is célba venni a város leghosszabb átjáróházát.

A Gozsdu-udvar árkádjai alatt már a XX. század elején üzleteltek és vásároztak, és udvaraiban ma szintén aktív élet zajlik. Csak kicsit másként. A Gozsdu tele van éttermekkel, bárokkal és szórakozóhelyekkel, melyek között izgalmas multikulturális helyeket is találni. Habár budapestiként hajlamosak vagyunk elsétálni a komplexum mellett, csak hogy elkerüljük a turistákat, valójában van okunk bekanyarodni. Mutatjuk, mi miért lépjük át időről időre a bejáratot és térünk vissza a Dob utca és a Király utca között elterülő passzázsokba.

1/6

Lisbo

2019-ben örvendve fogadtuk a város első portugál pékségét és kávézóját, és az elsők között voltunk, akik az ajtón kopogtattak egy pastel de natáért (tojássárgájából készült krémmel töltött kosárka, melynek a tetejére fahéjat szórnak, majd karamellizálják). A Lisboába azóta is visszajárunk, ha egy kis cukorsokkra van szükségünk, amiről cruffinok, pisztáciás croissant-ok és sütik gondoskodnak. Ha ennél komolyabb és sósabb reggelire vágyunk, érdemes a szendvicseket is szemügyre venni: a Benedict croissant például zseniális.

2/6

Meshuga

A tavaly év elején nyílt Meshuga egy szelet Tel-Avivot hozott a belvárosba, és mi izgatottan mentünk el kipróbálni. Az étterem szuper lehetőség arra, hogy ismerkedjünk az izraeli, a török és az arab gasztronómiával, és elmerüljünk a laza, vidám, kézzel evős életérzésben. A közösségi étkezés jegyében összeválogathatunk mezzéket (például fekete masabachát és édeskömény-salátát), de sok a vegetáriánus és a halas fogás is. A broken sabih, az ekmek balık, a polenta és a konfitált tépett kacsa fölött pedig hűs koktélokkal koccinthatunk.

3/6

sáo

A Sáo nekünk már több mint 8 éve ad okot arra, hogy visszatérő vendégek legyünk a Gozsdu-udvarban. Szeretjük a vietnami-kínai konyhát, de azt még inkább, hogy itt a kifinomult dekor mögött a kortárs Ázsia sejlik fel: tisztelik az évezredes hagyományokat, de modern elemekkel emelik új szintre. Egy mogyorószószos bún tészta, Yam Wun Sen üvegtészta-saláta, ropogós tavaszi tekercs vagy calamansi csokoládékrém társaságában mi valahogy mindig Hanoi hipszter negyedébe képzeljük magunkat. Az alapítók (három fiatal művész és barát) azóta már olyan új kedvenceket adtak Budapestnek, mint a KHAN és a QUÍ, de ha a gyökerekhez akarunk visszatérni, irány a Gozsdu! 

4/6

2 Spaghi

100 métert sem kell megtennünk, és újabb égtájra érkezünk: Olaszországba. Akármennyire közhelyes, egy itáliai nyaraláson mi napokig tudunk tésztát enni, és a 2 Spaghiban megtaláltuk a budapesti cinkostársunkat ebben. Értékeljük, hogy a tésztaműhely/tésztabár egyszerű és hagyományos vonalat követ: minden frissen készül, az alapítók saját nagymamájának receptjei alapján. A tésztánkat helyben állíthatjuk össze, nincs kifüggesztett menü, hiszen a szószok naponta változnak. Azért az esetek többségében jó eséllyel el tudunk csípni egy carbonara-, pestós vagy paradicsomos-bazsalikomos változatot, amikkel mi még nem lőttünk mellé. A szószokat és a rövid, hosszú, töltött és teljes kiőrlésű tésztákat elvitelre is megvásárolhatjuk.

5/6

spíler ori

Spíler a belváros stílusos és szerethető fenegyereke. A Gozsdu-udvarban ráadásul kettő is van belőle egymással szemben, de íme az iránytű: a Király utca felől balra van nyugat, jobbra kelet  már ami a konyhát illeti. Míg a Spíler Originalban buffalo csirkeszárnyat és magyaros fogásokat ehetünk, addig a Spíler Shanghaiban rament és malac bao bunt készítenek. Mi Ázsia felé húzunk: egy grillezett királyrák japán tartárral, egy thai csirkecurry pak choi-jal vagy egy terijaki lazac extra terijaki szósszal és daikon retekkel például szuper jó (randi)program. Főként, ha csütörtök és szombat között jövünk, amikor DJ zenél, és még egy Testosterone vagy Bounty n Brownie koktélt is rendelünk mellé. De nagy a gin-tonik- és a kisüzemisör-választék is. 

6/6

Vicky

A Vicky Barcelona szintén egy szempillantás alatt kiszakít Budapestről, bele egy fűtött spanyol éjszaka közepébe. És nem csak egy pénteki vagy szombati fiesta alkalmával, bár a hely vitathatatlan előnye, hogy megbízhatóan lehet rá számítani, ha latin buliról és reggaetonról van szó. Az étterem karakteres és temperamentumos, nem véletlen, hogy bekerült a kedvenc budapesti tapasbárjaink listájába is. Az estét egy pohár (vagy üveg) cavával ajánljuk kezdeni, ami mellé jól passzol a spanyol sonka- és sajtválogatás. De mi a maracujás chilihabbal és füstölt mascarponéval tálalt patatast és a baszk sajttortát sem hagynánk ki.

A cikket a Gozsdu-udvar támogatta, melynek szlogenje: Where Happy People Meet.

Címkék