A városban mára már rengetegféle ázsiai éttermet próbálhatunk ki, a skála széles, így mindenki kiélheti a maga ázsiai konyha iránti vonzódását és kísérletezhet. Az Október 6. utcában célzottan egy japán kantint tesztelhetünk.
Yoshihito Hirose japán konyhaművészetét a Corvin árkádjai után egy központibb helyen is megcsodálhatjuk. A Kicsi Japán második egységében, a Szent István körút 21. szám alatt, egy kicsit nagyobb térben, azonban még intimebb körülmények között szusizhatunk.
Az izgalmas alapanyagok és a nem mindennapi fogások segítségével könnyedén elfeledkezhetünk a dolgos hétköznapokról, és arról, hogy Budapesten vagyunk. Ehhez az élményhez ajánlunk tíz éttermet.
A japán minifák, vagyis a bonszaiok a természetet zárják cserépbe, segítségükkel tulajdonképpen egy lekicsinyített tájkép részleteiben merülhetünk el. A legnagyobb budapesti gyűjteményben jártunk.
Múlt héten az Iparművészeti Múzeum gyűjteményéből jelentős tárgyegyüttes indult Japánba egy tárlatra. Utánajártunk, hogyan utaznak a legérzékenyebb alkotások.
A Yama Budapest tiszta ízeivel, élményközpontú konyhájával és a modernitást a keleti hagyományokkal ötvözve még magasabbra teszi a lécet Lipótváros abszolút nemzetközi gasztronómiai kínálatában.
Budapest és Szentendre japánkertjeiben járva szinte a császári udvarban érezhetjük magunkat, vagy épp Hajao Mijazaki misztikus világában, ahol a fák közül az erdő szellemei figyelik minden lépésünket.
Szerencsére már nem kell Japánba utazni ahhoz, hogy megismerkedjünk az ország kultúrájával, hiszen Budapesten is kipróbálhatjuk a távol-keleti gasztronómiát, sportokat, ipar- és képzőművészetet.
Budapest multikulturális gasztronómiai kínálata évről évre egyre sokszínűbb és autentikusabb. Ázsia népeinek változatos és elvarázsoló világából válogattunk a személyes ízlésünk alapján.
Budapesten egyre több jobbnál jobb helyen tehetünk gasztronómiai utazást Ázsia felé, legutóbb a Little Geisha Can Cook étteremmel Japán, Thaiföld és Vietnam felé vettük az irányt.