A legtöbb negyvenes vagy idősebb ember ebben a ruhadarabban élte át első sulis élményeit. Fotógalériánk segítségével bemutatjuk, milyen szépek voltunk iskolaköpenyben.
Csizmadia Attila rendező dokumentumfilm-sorozatban dolgozta fel a budapesti romkocsmák történetét, melynek részeit április 24-től, keddenként teszik fel a YouTube-ra.
Restaurálása után, a nyáron ismét forgalomba áll a Centrumbusz, és nosztalgia-élményjáratokat fog teljesíteni Budapest belvárosa és a ferihegyi repülőmúzeum között.
A szocializmus népszerű árucikkei közül a kedvenceinket vettük sorra, azokat, amikről talán még az is hallott, aki akkor még nem is élt. A Bambitól a Pécsi kesztyűig.
A Kastner Kommunityről írt cikkünk kapcsán lettünk figyelmesek a szocialista „ősgyorsétteremlánc", a Mézes Mackó büfék fél évszázados, izgalmas történetére.
A Fortepan híresember-fotói között nemcsak beállított képeket találni, hanem olyanokat is, amik hétköznapi, ellesett pillanatokat örökítenek meg. Ezek közül válogattunk.
A főváros – fürdői, elegáns hangulata és kedvező árai miatt mindig is kedvelt célpont volt – a hírességek körében, egy-egy igazán ismert látogató érkezése pedig mindig felpezsdítette Budapest életét.
Hova, és főleg miért tűntek el a kétezres évek olyan kultikus romkocsmái, mint a Szóda, Kuplung, Sirály? Hogyan cserélődött le a progresszív művész-törzsvendégi kör a brit legénybúcsúzókra?
Vajon melyik volt a múlt rendszer korának legmenőbb reklám- és kabalafigurája? Összegyűjtöttük a legnépszerűbbeket: pazar nevek és utánozhatatlan vizuális alkotások következnek.
Körner András negyvenéves építészkarrier után lett a zsidó gasztronómia és mindennapok legnagyobb ismerője. Most megjelent könyve kapcsán beszélgettünk vele szakácskönyvekről, régi zsidó receptekről.
Ahogy élelmiszerért a közértbe, úgy fonalért még mindig a Röltexbe megyünk, akkor is, ha a vállalat már megszűnt. Honnan ered a szó, és mi történt a Röltexszel?
Szerencsére nem kell múlt időben beszélnünk a Fabulonról, amiről talán nem túlzás azt állítani, hogy a szocializmus első igazán professzionális marketinggel hirdetett termékcsaládja volt.
Tavasszal újjáéled a természet és vele az ember is. Egyre több a mosoly, a vidámság, a boldog pillanat. Ha régi fotókat nézegetünk, azokból is ez derül ki.
A nagy múltú céget 1990 után saját dolgozói mentették meg, és a mostani franchise-rendszer kialakulásában is nagy szerep jutott nekik. Az Aranypók némi foltozgatás után tovább szövi hálóját.
Csepelen 2014-ben, egy élelmiszer-üzlet átalakításakor fedték le a korábbi mozaikokat. Az alkotásokat, Polinszky Tibor Gyulának, a kerület akkori főépítészének hála, most fotókon csodálhatjuk meg.
Annyian szerettétek az előző írásunkat, hogy nagy örömmel folytatjuk a múltidézést! Ezúttal az általatok küldött rengeteg nosztalgikus étterem közül szemezgettünk.
Az év végi újabb étterembezárási hullám kapcsán elfogott minket a vágy, hogy bekukkantsunk picit elődeink világába, beleszagoljunk az elmúlt korok hangulatába Budapest régi vendéglőin keresztül.
100 évvel ezelőtt mentálisan hasonlóan meggyötört állapotban volt az ország, mint napjainkban, bár eleinket sokkal több esemény traumatizálta, mint minket. Megnéztük, mi minden történt 1922-ben.
Megnéztük a „legvidámabb barakk” hétköznapjait, vezettünk Ladát, bemondtuk az esti híreket, és a nap végén valódi élmunkásként, kiváló elvtársként hagytuk magunk mögött a szocializmust.
Az akkori legnépszerűbb napilap hírei alapján, a teljesség igénye nélkül összegyűjtöttünk néhány szórakoztató érdekességet arról, hogyan telt 100 éve július utolsó hete a fővárosban.