A Pipacs Pékséget valószínűleg mindenki ismeri, aki egy kicsit is követte az elmúlt évtized kézművespékség-forradalmát. Bioalapanyagok, sokéves tapasztalat, megbízhatóság – az egyetlen baj csak az, hogy a zseniális kenyereikért egészen az óbudai Reményi Ede utcáig kell menni, ami a legtöbbünknek sajnos nem fér bele a „munka után beugrok″ kategóriába.
Aztán ott a belváros, a Kálvin tér környéke, ahol délután már nehéz jó minőségű veknihez jutni (tudjuk, tudjuk, mi is szeretjük a nor/mát, de őket leszámítva tényleg tanácstalanok vagyunk). Pár hete viszont megnyílt a Papnövelde utcában a KisPipacs. A név nem véletlenül emlékeztet az óbudai kedvencre: a Pipacs első üzlete landolt a belvárosban, amit már nagyon régóta vártunk. Az űr betöltéséért pedig köszönet Kovács Barbarának és családjának: a pékségben Barbi és a lányai, Lili és Füzike is segédkeznek.

Miért Pipacs?
Kezdjük ott, hogy ők maguk is törzsvásárlók a Pipacsnál. A pékség nyitását mégis az a felismerés inspirálta, hogy a belvárosban nehéz friss pékáruhoz jutni munka után – amit Lili a saját bőrén tapasztalt, amikor a Kálvin tér környékére költözött. Az igényt hamarosan követte a lehetőség: a Papnövelde utcában kiadóvá vált egy üzlethelyiség. A család pedig lépett. Megkeresték a Pipacsot, előálltak az ötlettel, felújították az üzlethelyiséget, majd 2025 márciusában elárasztották a környéket mennyei pékáruval – ami minden reggel frissen érkezik.

A pékség kicsi, eklektikus és barátságos, ami főként a pult mögött állóknak köszönhető. A belső teret Barbara tervezte: összeér benne a hagyományőrző és a polgári miliő: pipacsmotívum van a plafonon, a falakat fekete-fehér képek díszítik, a kenyerek pedig ízlésesen, szakajtóba halmozva várják a vásárlókat. Visszakacsintanak a népies motívumok, de csendben, ízlésesen a kortárs művészet is helyet kapott. Nézzük csak meg a pult lábát – Eiler Dóra kerámiaművész alkotását, amit kifejezetten ide készített.

Ugyan le lehet ülni – és hamarosan terasz is lesz –, de jellemzőbb a jövés-menés. Külföldiek és helyiek, itt dolgozók és a környéken lakók adják itt egymásnak a kilincset, friss törzsvásárlók jönnek a napi péksütiért, egy külföldi pár kakaós csigát rendel, a korábban óbudai lány lelkendezik az ismerős négymagos kenyér miatt, a kutyás bácsi szendvicset kér.

Kínálat
A fókusz a kenyéren van, ahogy azt a bejárat „egyszerűen kenyér″ felirata is sugallja – és tényleg, nem lehet bennük hibát találni. Ahogy a Pipacsnál megszokhattuk, itt is van napi kenyér – burgonyás, olívás, céklás vagy – ottjártunkkor épp – dán rozsos, amit ha megláttok a kínálatban, azonnal csapjatok le rá! De nyugodtan lehet előkóstolni is: minden nap készítenek ki falatkákat is, amiket olívaolajba mártogatva tesztelhetünk. A kenyerek nem olcsók, belvárosi árakra kell készülni (1450–1750 Ft/500 g), cserébe napokig frissek maradnak.


Pékáruból kisebb a választék, de a nagy kedvencek persze ott sorakoznak a polcon: a kardamomos csiga kötelező bárkinek, aki elbír egy kis cukorsokkot, de a túrós batyu vagy a kakaós csiga is örök sláger. Ha komolyabb falatra vágyunk, szendvicseket is ehetünk – bagett (1690 Ft) vagy croissant (1490 Ft) formájában –, amik bioalapanyagokkal (Fekete-erdő sonka, pesto, zöldségek, sajt) vannak megpakolva. Mi egy vajas-omlós croissant-os verziót kóstoltunk, egyszerű mozzarella és paradicsom feltéttel, és ez nálunk telitalálat volt. De egy kacsamájas-körtés-rukkolás verzióért is bármikor visszamennénk.


Kávé és extrák
Újhullámos kávét senki ne itt keressen, de van klasszikus (olaszos) vonal – sötét pörkölésű arabica, amibe kérhetünk plusz ízeket is (mint pisztácia vagy vanília). Díjaztuk, hogy van víz kikészítve, de ihatunk Funky Forest présleveket is. És ha már extrák: a sok környékbeli iskolára való tekintettel van diákkedvezmény is, és a hely kutyabarát. Az is szuper, hogy a pékség hétköznap 6 óráig nyitva tart, de mehetünk szombaton is – így abszolút vásárlóbarát. Bónuszinformáció, hogy a szombat lesz az egyetlen nap, amikor helyben sütik ki a pékárut, így aki meleg, leveles falatokra vagy egy kényelmes reggelire vágyik, aznap (is) jöjjön!

Elérhetőségek
KisPipacs – Belváros
(Borítókép: Mikó Vencel - We Love Budapest)