Január 13-án volt az évszak eddigi leghidegebb éjszakája, nem csoda, hogy várjuk már a nyarat. De nagyon! Kellemes nyári ritmusokat bármikor hallgathatunk, de hoztunk 3 tipikus nyári ételt – és azt, hogy hol kapjuk meg őket télen is –, hogy több szinten mehessen a nyáridézés!

Hekk

Harminc-ötven éve, mikor még sokkal kevesebb büfé volt a strandokon, a hamburger is csak csalamádésan létezett, és senkinek nem jutott eszébe, hogy gírosztálat egyen törölközőről, a hekk volt az egyik legnépszerűbb nyári étel a Balaton-parton. Vicces egyébként, hogy hogyan lett a balatoni nyár egyik legnépszerűbb fogása egy dél-amerikai (argentin) hal: a korábban népszerű édesvízi halakat a szocialista állam jó pénzért eladta a bűnös Nyugatnak. Hogy a jól megérdemelt pihenésüket töltő dolgozók mégis érezzék a törődést, és ha a vállalati üdülők ebédmenüje kevésnek bizonyult, ledugózhassák a mákos tésztát egy kis hallal, kellett valamilyen megoldás. A megoldás egy élőben nem túl szép, Argentínában honos, olcsó csukafajtára, a hekkre esett, ami aztán pár év alatt meghódította a balatoni büféket. Bár a kínálat már jóval szélesebb, a hekk még annak is esszenciálisan a nyarat, a Római-partot vagy a Balatont jelenti, aki a rendszerváltás előtt kevéssel született. Szezonban Budapest legtöbb vízparti helyén kapható, de ha januárban kívánunk rá, akkor sincs veszve semmi, és ha nem is gyakran, de belefuthatunk. 

Hova menjünk érte télen?

  • Vasmacska Halsütöde – a Népsziget, de talán a város egyik legnépszerűbb hekkezője. Hivatalosan télen is nyitva van, de érdemes odatelefonálni, mielőtt indulunk.
  • Vasmacska Terasz – a budafoki Duna-parton lévő bisztróban a rengeteg halas étel mellett hekket is készítenek.
  • Csepeli Hekksziget – igaz, hogy csak péntektől vasárnapig, de Csepelre is egész évben mehetünk hekkezni.

Fagyi

Már márciusban alig várjuk, hogy kinyissanak a kedvenc fagyizóink – mi más szimbolizálná jobban a tél végét, mint a langyos napsütésben elnyalogatott első tölcsér fagyi? Az első budapesti fagylaltozó – akkori nevén fagylalda –, ahol kizárólag ezt a jeges desszertet árulták, 1840-ben nyílt meg, és annyira népszerű volt, hogy 5 évvel később már 19 hely követte a példáját. 180 év alatt sok víz lefolyt a Dunán, ma minden bizonnyal több száz, esetleg több ezer fagyizó van Budapesten, a legtöbb viszont bezár, amikor hullani kezdenek a falevelek. Tény, hogy januárban nem a jeges desszert a legcsábítóbb, de az igazi fanatikusok ilyenkor is képesek fagyizni. Ha közéjük tartozol, itt érdemes – többek között – próbálkozni.

Hova menjünk érte télen?

  • Erdős és fiai Cukrászda – itt évszaktól függetlenül hibátlan a fagyi. Télen kicsit kisebb a választék, cserébe megkóstolhatjuk a téli fagyijukat is!
  • Gelateria Pichler – ha a fagyit kürtős kalácsban kínálják, nemcsak a hideg érzést tompíthatjuk, de laktatóbb is lesz!
  • Bruno Gelateria – a szicíliai granitájáról ismert fagyizónak már két egysége is van, és fagyit mindkettőben kapunk, télen-nyáron.

Lángos

Az igazai magyar street food sokkal hamarabb megjelent a vásárokban, mint a vízpartokon, mégis a nyárhoz kötjük, pedig a strandokon kívül egész évben kapható. Eredetileg tepsiben, kemencében vagy sütőben sütötték, valamikor az 50-es években vált ketté az olajban sült kerek lángos és a tepsis töki pompos vagy langalló. A lángost forrón, azonnal kell enni, és valahogy ez a hőségben nem zavar minket, hiszen egy jól megfokhagymázott, tejföllel vastagon lekent, sajttal gazdagon megszórt darabot könnyebb fürdőruhában, mint kabátban, sapkában megenni. Talán ez az oka, hogy inkább nyári ételnek tartjuk. Ettől függetlenül télen is lehet igen jó darabokat kapni, úgyhogy nem érdemes várni az első tavaszi napsugarakig.

Hova menjünk érte télen?

  • Lángos Land – a Fény utcai piac emeletén lévő lángosozó vastag, habos, hatalmas lángosai simán kétemberesek.
  • Strand Lángos & Bistro – ha csak a hideg tart vissza a lángosozástól, itt zárt helyen kapunk igazi balatoni strandos lángost.
  • Rózsa Lángos Újpest – az újpesti SZTK melletti, békebeli lángosokat kínáló bódé fogalom – nem véletlenül. Habkönnyű lángosok baráti áron.

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)

Címkék