Budapesti tereink között elég fiatalnak számít, még nincs 100 éves, pedig amióta az eszünket tudjuk, már ott van az Árpád híd budai lábánál.
Kezdjük talán azzal, hogy a Flórián tér területe sokáig beépített volt, kis utcák hálózták be, amelyek közül a Flórián utca számított amolyan főutcának. A teresedéshez vezető folyamat első lépése az volt, amikor Zichy Miklós elhatározta az 1740-es években, hogy szobrot állíttat a korábban dúlt pestisjárvány legyőzése miatt, valamint hogy ezzel is ellensúlyozza az Óbudát akkoriban gyakran sújtó tűzvészeket. Zichy váratlan halála miatt a szobrokat végül a felesége készíttette el, összesen hármat: az egyik a tér névadója, Szent Flórián, a másik kettő pedig a pestistől és a járványoktól védelmező Szent Károly és Szent Fülöp, aki a földrengésektől óvja a népet. A szobrok eredetileg más-más pontjaira kerültek a területnek, végül 1819-ben vonták őket egybe, egyetlen monumentális szoborcsoportba, melynek környéke pedig – a munkát kereső napszámosoktól kezdve a randizó szerelmesekig – fontos találkozási ponttá kezdett válni Óbudán.
A szoborcsoport a Flórián téren (1918) (Fotó: Benke Imréné - Fortepan)
A környék igazi teresedése a II. világháború előtt kezdődött el, amikor belevágtak az Árpád híd megépítésébe, és 1950-ben fejeződött be, amikor átadták a hidat. Első körben 1939 és 1943 között építették, de a II. világháború miatt félbe kellett szakítani. Mondhatni, ez volt a szerencséje: ez volt az egyetlen híd, amit a németek nem robbantottak fel. Így 1948-ban onnan folytatták, ahol abbahagyták.
Légi fotó Óbudáról. Alul az épülő Árpád híd első, szerkezetkész szakasza, ennek folytatásában balra a Flórián tér (1944) (Fotó: Magyar Királyi Honvéd Légierő - Fortepan)
A Flórián tér és a Vörösvári út (már lebontott) saroképülete (1954) (Fotó: Magyar Rendőr - Fortepan)
Így nézett ki a Flórián tér 1958-ban (Fotó: Fortepan)
A felhajtó az Árpád hídra (1959) (Fotó: FŐMTERV - Fortepan)
1959 (Fotó: FŐMTERV - Fortepan)
A Flórián téren találjuk a legnagyobb egybefüggő lakóépületet, a Faluházat (1970), a budapesti plázák elődjét, a Flórián Üzletközpontot (1973–76), valamint a Fürdőmúzeumot (1985), ami arról mesél, hogy itt állt egykor a római katonai tábor, az Aquincum fürdője. 2012 óta pedig Szent Flóriánék is visszakerültek a térre, bár nem az eredeti helyükre.
Autóbusz-végállomás a Flórián térnél (1959) (Fotó: UVATERV - Fortepan)
1965 (Fotó: Artfókusz - Fortepan)
A felüljárók megépítése előtt ez a látvány fogadta az embert, amikor Óbudán legurult az Árpád hídról (1969) (Fotó: Óbudai Múzeum - Fortepan)
A Flórián téri autóbusz-pályaudvar (1970) (Fotó: Stipkovits Fülöp - Fortepan)
A háttérben a tér, ahol már magasodik a Faluház szalagtömbje (1972) (Fotó: Pap Zsigmond György - Fortepan)
A Flórián tér szemben a Vörösvári úttal (1972) (Fotó: óbudai Múzeum - Fortepan)
Kilátás a Szent Péter és Pál-templom tornyából a Flórián tér felé (1976) (Fotó: FŐFOTÓ - Fortepan)
Flórián Üzletközpont (1976) (Fotó: Fortepan)
Építés és bontás (1976) (Fotó: Óbudai Múzeum - Fortepan)
Rálátás a Flórián térre és a Budapesti Rádiótechnikai Gyár (BRG), az egykori Dohánygyár épületére a Flórián Üzletközpontból (1978) (Fotó: FŐMTERV - Fortepan)
Kilátás a Flórián tér 4–5. számú épületből, jobbra a Kórház utca, a római romokon túl a Polgár utca (1979) (Fotó: Szalay Zoltán - Fortepan)
1980 (Fotó: Kriss Géza - Fortepan)
1981 (Fotó: Pap Zsigmond György - Fortepan)
A Szentendrei utat és az Árpád hidat összekötő felüljáró építése a Flórián téren (1982) (Fotó: Bojár Sándor - Fortepan)
A felüljáró építése (1982) (Fotó: FŐMTERV - Fortepan)
Korabeli punkok a Faluház előtt (1982) (Fotó: Urbán Tamás - Fortepan)
A Flórián tér a római kori maradványokkal, a háttérben a Faluház (1985) (Fotó: Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ - Fortepan)
A gyalogos-aluljáró (1985) (Fotó: Építésügyi Dokumentációs és Információs Központ - Fortepan)
1990 (Fotó: Kölcsényi Zoltán - Fortepan)
(Fotó: Juhász Norbert - We Love Budapest)
(Borítókép: Juhász Norbert - We Love Budapest)
Folytatnád az olvasást? Szeretsz mindig képben lenni, érdekelnek a legújabb budapesti hírek, történetek? Iratkozz fel heti hírlevelünkre, az Insiderre, és legyél te a társaság iránytűje, ha éttermet, kirándulóhelyet vagy programot kerestek!