Számtalan jobbnál jobb budapesti kiállítás vár bennünket a nyári napokon is. Ne csak a nagyobb tárlatok, intézmények kínálatából válogassunk, néha érdemes körülnézni a kisebb múzeumokban, galériákban is! Ezek közül ajánlunk most néhányat.

Lelki társ – Bozó Szabolcs önálló kiállítása 

Bozó Szabolcs 2021 végén robbant be festményeivel a kortárs művészeti piacra. A Londonban élő festőművész festészet és grafika határán mozgó alkotásain nagy szemű állatfigurák, hibrid lények néznek szembe velünk. A 30 éves, Pécsen született művész alkotásai jól szerepelnek nemzetközi aukciókon, műveiért szinte sorban állnak a gyűjtők. New York, Velence és Hongkong után képei első magyarországi önálló kiállításán a NEO Kortárs Művészeti Térben tekinthetők meg. 

További infók itt

Peter Lindbergh

Érdemes még most is körbenézni a Budapest FotóFesztivál kiállításai között, mert a rendezvény hivatalosan ugyan már véget ért, de számos tárlat még tart. Ezek közé tartozik a rendezvény nyitókiállítása, ami Peter Lindbergh legendás német fotográfus munkásságának állít emléket. Bár a tárlat mindössze egyetlen teremből áll, érdemes megnézni a szupermodelleket megteremtő fotográfus munkásságát, aki olyan sztárokkal dolgozott együtt, mint Linda Evangelista vagy Naomi Campbell. 

További infók itt

Kaesz-otthonok 1925–1960

A Walter Rózsi-villában látható tárlaton a 30-as évek iparművészetébe nyerhetünk bepillantást, a Kaesz Gyula, Lukáts Kató házaspár munkáin keresztül. A belsőépítészként és bútortervezőként ismert Kaesz Gyula az Iparművészeti Iskola oktatójaként a későbbi időszakok legkiemelkedőbb formatervezőit oktatta. Felesége, Lukáts Kató pedig leginkább alkalmazott grafikai munkásságáról ismert, olyan, ma is ismert mesekönyvek illusztrátora volt, mint az Ablak–Zsiráf vagy a Zengő ABC. A házaspár több mint 40 évnyi közös élete mutatkozik be a Walter Rózsi-villa új kiállításán, ahol a 2023-ban a MÉM MDK gyűjteményébe került utolsó, Petőfi téri otthonuk berendezési tárgyait is megnézhetjük, más intézményekből érkezett kölcsönzések mellett. 

További infók itt

Valós és mesterséges identitások

Érdemes a Kiscelli Múzeumba is ellátogatni, ahol két izgalmas kiállítás is vár bennünket. A Valós és mesterséges identitások című tárlaton abba nyerhetünk bepillantást, hogy mire képes a fotós, ha össze kell dolgoznia a mesterséges intelligenciával, tényleg új fejezet nyílt-e a vizuális kultúra történetében. A tárlat szervezőinek ezt a kérdéskört vizsgáló pályázatáról 29 alkotó munkája került be, a legtöbb portréfotó. Ha pedig már itt vagyunk, érdemes megnézni a Kirakós hetvenhét+7 műből című kiállítást is, ami a Fővárosi Képtár gyűjteményéből válogat. 

További infók itt

Lélegző fény

A Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum csodás kertjéről már írtunk, azonban aki érdeklődik a téma iránt, feltétlenül nézze meg a Lélegző fény című kiállítást is, ami az 1875-ben New Yorkban társulattá formálódott modern teozófia magyarországi hatását mutatja be. A 120 éves Magyar Teozófiai Társulat indulásának, kezdetének bemutatásával bepillantást nyerhetünk a századforduló szellemi irányzataiba. A kiállítás nemcsak a gyökereket, a nyugati és a keleti ezoterikus tanok ötvözését mutatja be, hanem azt is, hogy milyen sokrétű inspirációt jelentett ez a hazai írók, művészek, tudósok munkásságára, illetve részletesen bemutatja a korszakváltás kísérőiként kibontakozó köröket, a spiritisztáktól a reforméletmód követőin át a szabadkőművesekig, a buddhistákig, emellett pedig ötletes, interaktív installáció segít bepillantani a korszak miliőjébe. 

További infók itt 

Night has broken refinement

A Mészáros utcai Longtermhandstand galéria a maga módján igazi elvarázsolt kastély. A kiállítótereknek különös hangulatot kölcsönöz, hogy még érezzük a korábban itt élt lakók szellemiségét, környezetét, a galéria titkos kertjében pedig elfeledkezhetünk a város zajáról. Ennek a környezetnek szerintünk különösen jól fognak állni Julie Béna francia művész alkotásai, amelyek a kabaré, a cirkusz és a mese eszközeit is felhasználják, és meglehetősen karakterközpontúak. 

További infók itt 

Nyolcak és aktivisták

Az Antal–Lusztig-gyűjtemény egyike a legjelentősebb hazai magángyűjteményeknek, kalandos történetéről itt olvashatunk részletesebben. Még a II. világháború előtti időszakban Lusztig Sámuel kezdte a gyűjtést, ám az anyag jelentős része a viszontagságos történelmi időszakban elkallódott. Lusztig ezt követően újrakezdte a gyűjtést, a gyarapítást pedig dr. Antal Péter, az unoka is folytatta. Most az összeállítás újabb szeletéből mutatkozik be egy rövid ízelítő a Hegyvidék Galériában Nyolcak és aktivisták címmel. A Nyolcak, a XX. század elején színre lépett avantgárd művészcsoport tagjai (Berény Róbert, Czigány Dezső, Czóbel Béla, Kernstok Károly, Márffy Ödön, Orbán Dezső, Pór Bertalan, Tihanyi Lajos), az európai irányzatokhoz kapcsolódva kerestek új kifejezési formákat, míg a Kassák köréhez köthető aktivisták náluk radikálisabban fogalmazták meg elképzeléseiket. 

További infók itt

(Borítókép: Mohai Balázs - Liget Budapest)

Címkék