Személyes emlék
Még gyerekkoromból emlékszem erre a rádióműsorra, amit az anyai nagyszüleim – akiknél viszonylag sok időt töltöttem – soha ki nem hagytak volna. Pedig nem voltak értelmiségiek, akik állandóan színházba és hangversenyre jártak, hanem egy mozdonyvezető és egy varrónő unokája voltam. Ezt csak azért jegyzem meg, mert a nagyszüleim a komolyzenét szerették, manapság viszont már az a mondás járja, hogy komolyzenét a kulturált értelmiség hallgat, ők járnak hangversenyekre is. Hogy ez leegyszerűsítő sztereotípia vagy sem, mindenki döntse el maga, az viszont biztos, hogy a gyerekkoromban, a 70-es és 80-as években még más idők jártak: akkor még hallatlanul népszerű lehetett egy olyan rádióműsor, amelyben a komolyzenéé volt a főszerep.

Gyerekként engem különösebben nem érdekelt a Ki nyer ma?, de mindig hallgattam a nagyszüleimmel. Csak hétköznapokon délben sugározták. A Tamássy Zdenko által szerzett szignálját kicsit nyomasztónak találtam, a címét pedig, amíg meg nem tanultam olvasni és nem láttam végre leírva, egy szóként kezeltem, és fogalmam sem volt róla, hogy mit jelenthet. Ugyanígy a zenei részletekkel sem tudtam mit kezdeni. Idegen, távoli, megfoghatatlan, gyakran sötét hangulatú muzsikák voltak ezek az én gyerekfülemnek, ráadásul még egyformának is hallottam őket. Aztán ahogy felcseperedtem, megváltozott a műsorhoz fűződő viszonyom is, és noha utoljára valamikor a rendszerváltás környékén hallottam, a mai napig emlékszem rá.
Klasszikusok játékritmusban
A műsor teljes címe így hangzott: Ki nyer ma? – Játék és muzsika tíz percben. A népszerűségében minden bizonnyal az is közrejátszott, hogy vetélkedő volt, vagyis lehetett nyerni, ráadásul a műsort nyilvános helyen rendezték meg, így aki akart, odamehetett, és élőben nézhette-hallgathatta végig az egészet. A Ki nyer ma? egyszerű és nagyszerű ötlete a kor reneszánsz embere, az író, költő, újságíró, szerkesztő, zenei rendező és műsorvezető Czigány György fejéből pattant ki, aki a 60-as években a Magyar Rádió munkatársaként és a zenei osztály főosztályvezetőjeként dolgozott. Mint ötletgazda ő lett a fő műsorvezető is, ám a közel 40 éves működése alatt a vetélkedőt nemcsak ő vezette, hanem mások is, például időnként Antal Imre. Az indulás után két évvel, amikor a műsor átkerült a Hungária Kávéházból egy új helyszínre, az Astoria Szállóba, a Rádió és Televízió Szemle egy cikkben részletezte a műsor indulását és indokolta meg népszerűségét:
1969. március 5-én, hétfőn délben hangzott fel a rádióban először a ma már jól ismert szignál és utána a műsor: Ki nyer ma? – Játék és muzsika tíz percben. Azóta minden délben, szombat és vasárnap kivételével, két izgatott, drukkoló játékos ül le a Hungária, majd most az Astoria kávéház asztalához, hogy a riporter, Czigány György, Zsoldos Péter vagy Boros Anikó vezetésével több-kevesebb sikerrel válaszoljanak a feltett kérdésekre. Ugyanakkor milliók ülnek le otthon a rádiókészülékek mellé, de hallgatják a műsort utcán, munkahelyen, villamoson, autóbuszon, sőt még az iskolában a pad alatt is. A Ki nyer ma? a legnépszerűbb és legjobban fogadott műsorok közé tartozik.
A műsor játékosait az adás előtt kisorsolták, mindig ketten voltak, és öt olyan kérdést kaptak, melyek a zenetörténet különböző fejezeteire vagy műfajaira vonatkozott, ezeket pedig a műsorvezető mindig kicsit trükkösen tette fel és egy-egy zenerészlettel támasztotta alá. Időnként alkalmi, ún. vendégkérdezők is szerepeltek a műsorban, ők pedig a korszak mindenki által jól ismert művészei voltak, elsősorban a komolyzene területéről, de érkeztek vendégek a színház, az irodalom, sőt még a könnyűzene világából is.

A Ki nyer ma? és hallatlan népszerűsége a legjobb példa arra, hogy a komolyzene egykor még széles rajongói bázissal bírt, sőt az általános műveltség része volt, hogy felismerünk-e egy zeneszámot, tisztában vagyunk-e a zeneszerzőjével, vagy hogy különbséget tudunk-e tenni a szimfónia meg az opera között. Amikor 1972-ben a műsor elérte az 1000. adást, Ki nyer holnap? címmel Czigány György egy könyvet is összeállított: 500 kérdés, valamint a válaszok is szerepeltek benne. A Zenebutikkal később ismertté lett Juhász Előd – bár kritikával is illette a könyvet, mert ő szívesen olvasott volna a játék történetéről, a legérdekesebb epizódokról, a vicces bakikról, a legnagyobb tudású versenyzőkről vagy a játékvezetők személyes élményeiről is – így lelkendezett a Muzsika nevű lapban a könyvről:
A műsor s a vele eggyéforrott könyv érdekes témákat kínál, ismereteket, értékeket terjeszt a legvonzóbb, játékos formában. Tehát nemcsak a rádióműsor helyszínein, az Astoria kávéházban, vagy vidéki fejtörőkön lehet versengeni, hanem a kis könyv segítségével otthon is, társasan, vagy akár egyedül.
A vetélkedő népszerűségét mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy voltak különleges műsorai és bejelentkezései, amelyeket mindig nagy érdeklődéssel várt és fogadott a közönség. Bár a Ki nyer ma? minden évben nyári szünetre vonult, azért ilyenkor is voltak amolyan „nyaralóadások”, amikor egy hétre valamelyik vidéki városba költözött le a műsor, és nap mint nap onnan jelentkezett be. Sőt, egy idő után már minden pénteki adást vidékről sugároztak. Ezenkívül voltak hosszabb – 10 perces helyett akár egyórás – adások is, ezeket délután vagy este sugározták, több volt bennük a vendég, a játékos, és oldottabb a hangulat.

Van remény a komolyzenére
A műsor 38 évig futott, és nemcsak a 40. életévét nem érte meg, de a 10 000. adást sem: a 2007. szeptember 28-án sugárzott, utolsó adás a 9725. alkalom volt a műsor történetében. Czigány György akkor még reménykedett, legalábbis az Élet és Irodalomba írt cikke az alábbival zárult:
A Magyar Rádió vezetősége arra kért, az utolsó adáson ne búcsúzzam a Kossuth Rádióban, ne is mondjam, hogy vége. Kedvemre való kívánság. Elég, ha megköszönöm a négy évtizeden át hűséges játékosok, hallgatók termékeny figyelmét, közös élményeinket. Jó mulatság volt, a lélek üde munkája. Bízom a jó dolgok maradandóságában.
Sajnos akkor nem történt semmi, a műsor szépen lassan kikopott a köztudatból – egészen két évvel ezelőttig. 2023. május 30-án a Ki nyer ma? újraindult a Bartók Rádión, kissé megváltozott formában és egy nagyobb műsor (Muzsikáló reggel) részeként. A 8 órás reggeli hírek után jelentkező Ki nyer ma? ma már a stúdióban zajlik, nincs külső helyszín, a játékosok pedig betelefonálás útján adhatnak választ a feltett kérdésekre. A műsorvezetők is újak (ifj. Bazsinka József és Bolla Milán), a szignál viszont a régi, és az pedig külön öröm, hogy az újraindulást Czigány György is megérhette: idén tölti be a 94. életévét, és mint az alábbi (tavaly augusztusi) videóból kiderül, köszöni szépen, jól van.
(Borítókép: Szalay Zoltán – Fortepan)
A cikk az Arcanum Újságok felhasználásával készült.