A Margit-negyedhez a Margit körút Széll Kálmán tér és Margit híd közötti szakasza, illetve ennek a környéknek a kisebb utcái tartoznak. Egy születőben lévő városrész, itt látható a pontos kiterjedése. Másrészt ez a neve a helyi önkormányzat városrehabilitációs programjának is, amelynek keretében a terület az elmúlt években zöldítő programokkal, művészeti, közösségi terek és vendéglátóegységek létrejöttével vált egyre vonzóbb helyszínné. Ez hosszú távon ahhoz is hozzájárulhat, hogy az itt található, néha erősen felújításra szoruló épületek végre felelős gazdát kaphassanak. A kiváló tömegközlekedés miatt a város más részeiről is könnyű megközelíteni a területet, és szerencsére helyben is van igény a szolgáltatásokra. A Margit-negyed területén található üzletek, boltok, éttermek közül válogattunk, célunk nem a teljesség, inkább a környék sokoldalúságának bemutatása volt.
Szórakozóhelyek

Bár a környékbeliek ennek nem minden esetben örülnek, éjfélig, sőt néhol azután is zajlik az éjszakai élet. Évek óta stabil pontja a környéknek a Nemdebár és Sárkány hétvégente hajnalig vár dj szettekkel az Easy Art Space. A Margit körúton az egyik legnagyobb kedvencünk a Permanens Vakáció, amelynek hangulatát alapvetően határozza meg a kézírásos vizuális világ és egy kevéske dekadencia. A Frankel Leó út Bem tér felőli oldalán találjuk a Telefont, ahol – a névnek megfelelően – régi típusú, tárcsázós telefonon tudunk rendelni. Érdemes benézni a hely szomszédságában a Beat on the Bratbe, ahol iszogathatunk és lemezeket vásárolhatunk, hétvégi estéken pedig DJ-knek adja át a helyét a boltrész. Valamivel távolabb, a Török utcában húzódik meg a Murok Cafe, ami csak nevében kávézó, valójában a nyitvatartás és az italkínálat miatt is inkább a szórakozóhelyek közé sorolnánk. A környék egyik legújabb helye pedig a Füles kultúrbár.
Éttermek

A Marczibányi téren találjuk a környék kétségtelenül legelegánsabb pontját, a Bobo Restaurantot. A sikkes és bohém étterem egy felújított budai villában helyezkedik el, hatalmas, gyönyörűen karbantartott ősfás park veszi körül, az ételek pedig éppen olyan ízletesek, amiket a hangulat alapján várnánk. Bár teljesen eltérő a miliő, a maga kategóriájában ugyanilyen magas minőséget képvisel a Vietnámigulyas.hu HK, Huszár Krisztián és Mogyorósi Gábor koprodukciója, ami levesezőnek indult, de ma már reggelivel és szezonális finomságokkal is várnak, és mindenhez jár egy kis csavar.
Kávézók

Szerencsére akkor sem kell messzire mennünk, ha egy jó specialty kávéval indítanánk a napot, sőt a Margit körút környékén az is előfordulhat, hogy egy kicsit többet is kapunk ennél egy kávézóban. A Bányai Coffee-ba magyar tulajdonú ültetvényről érkezik a saját pörkölésű kávé, a Kazettában pici kiállítások is várnak, és ruhákat is vásárolhatunk, a Booktában pedig bekuckózhatunk, miután választottunk egy kis olvasnivalót a polcokon lévő könyvek közül. A bőséges italkínálat és az extra hosszú nyitvatartás miatt azonban esti szórakozóhelyként is beválik. A Montage legalább annyira kávézó, mint közösségi tér, míg a Fekete Sas utcai Goosebumps Coffee Lab elegáns kávégépei úgy festenek, mintha a jövőbe kirándultunk volna egyet.
Művészet és kultúra

Az olyan nagy kulturális szolgáltatóhelyek, mint a Marczibányi Téri Művelődési Központ vagy a Millenáris mellett számtalan kisebb, független is működik a környéken. Az Átriumot 2024 ősze óta Pintér Béla és Társulata üzemelteti, az előterében pedig egy kis kávézót is találunk. A Jurányi Produkciós Közösségi Inkubátorház azért indult, hogy alternatív színházi társulatoknak biztosítson játszóhelyet, ám végül számtalan művészeti ág képviselője lelt itt otthonra.
Hasonló elven működik a MANYI összművészeti kultúrbázis, a város egyik legizgalmasabb kulturális színtere. Van egy jókora belső udvara, péksége, de koncertterem és romkocsma is tartozik hozzá. A 19. századi épület, ahol otthonra lelt, hosszú évekig állt üresen, mielőtt új gazdája lett. A környék legkisebb, elsősorban előadóművészetekre fókuszáló kultúrbázisa, a Dante Közösségi Alkotótér pedig remek alternatíva akkor is, ha csak be szeretnénk ülni valahová egy pohár italra.
Azonban nemcsak színielőadások, koncertek miatt érdemes a Margit-negyedbe látogatni, hanem akkor is, ha, mondjuk, képzőművészetre vágyunk. A Keleti Károly utcai Képezőben a kortárs művészetbe kaphatunk betekintést, a kiállítások mellett különböző programokkal, workshopokkal is várnak, és természetesen klasszikus galériák is vannak, mint a Start Galéria vagy a Vízivárosi Galéria és annak ideiglenes kiállítóhelye, a CSEMEGE.
Közösségi terek

Szerintünk a környék egyik legjobb adottsága, hogy kifejezetten izgalmas közösségi terekkel rendelkezik. Az egyik legmenőbb ezek közül a Szerkesztőség, ami kávézó, dizájnbolt és találkozási pont, nem mellesleg az Új Művészet című folyóirat szerkesztősége is itt működik. A Margit körúton egymás szomszédságában találjuk a Bolygót és a Habitatot. Előbbi fókuszában a környezettudatosság áll, rendszeresek a témával kapcsolatos programok, de akkor sem fognak elzavarni, ha csak pötyögnénk a laptopon fél órát. A Habitat pedig egy Amerikából indult szervezet, a Habitat for Humanity közösségi tere, ahol lakhatással kapcsolatos projektekben vehetünk részt, műhelyfoglalkozásaikon akár a lakásfelújítás első lépéseit is megtanulhatjuk.
Brunch és reggeli

Egyre több a brunchozó és a reggeliző Budapesten. A kora délutánig színes és ízes, mégis egyszerű fogásokat kínáló helyek sok szempontból átvették az éttermek szerepét. A Margit körúton találunk olyan, akár tízévesnél is idősebb, a brunchforradalom első éveiből származó reggelizőket, mint a Törökméz vagy a Móka (Módszertani Kabinet), és néhány hónapja nyílt újdonságokat, mint a franciásan kifinomult Margaux vagy az életvidám és egészségtudatos Lulu. A Budapest Bägel laktató és változatos szendvicsei szintén régóta élvezik a környék vendégszeretetét, KicsiZsónál pedig ebédnek is beillő, kiadós fogásokat is választhatunk.
Pékségek

Kedvenc kézművespékségeink közül több is megtalálható a Margit-negyedben. Szabadfi Szabi szendvicsei és pogácsái a Bem téri Panificio il Basilico üzletből, Vajda József, azaz a Pékműhely kakaós csigái a Batthyány utcából csalogatnak. A Budai és a Budai Kettő, a Búzakovász és a Szerelmes Levél is jó választás, ha igazán finom, kézműves pékárura vágyunk, csakúgy, mint a Mechwart ligetnél levő Három Tarka Macska. A Széllkapunál találjuk a nor/ma grandot, ami nemcsak finom pékáruval kápráztat el, de a nagyon kellemes reggelizőrészhez látványpékség is tartozik. A Fény utcai piacon nemrég nyílt meg a FeteKert péksége, ami a Felzárkózó Települések program keretében kínál majdnem mindenmentes pékárut, az Ide Süss Manufaktúra, ami hosszú ideig Budapest legkisebb helyben sült kenyereket, süteményeket kínáló péksége volt, hamarosan egy nagyobb, Medve utcai helyiségben folytatja.
Cukrászdák

Mihez is kezdenénk egy pár jó cukrászda, sütiző nélkül a Margit-negyedben? Vannak olyan régi kedvencek, mint a sok generáció óta családi kézben működő Auguszt Cukrászda vagy a csodás bonbonokat és desszerteket kínáló Coco7. A közelben, egész pontosan a Batthyány utcában találjuk a Kedveskrémet. A fagyizóban az egyes ízeket kis figurák személyesítik meg, egyedi, mesés hangulatot kölcsönözve ezeknek. Végül a nemrégiben nyílt újdonságok: Manyika és Muci. Előbbi sikkes és franciás, persze azért akadnak kiválóan elkészített klasszikusok is, míg a Muciban gyerekkorunk világa köszön vissza, és elsősorban hagyományosabb sütemények újragondolt variációival találkozhatunk.
Nemzetközi ízek

Egy kis orosz borscs vagy pelmenyi a Gurmanban, közel-keleti mezzék a Pingrumbában, indiai paneer az Indigóban, szaké és japán vendégszeretet a Snack Masakóban, nápolyi stílusú pizzák az IGEN-ben, tajvani konyha a 101Bistroban, vagy arab kardamomos kávé a Kardamomban. Szerencsére csak a Margit-negyedig kell elmenni azért, hogy a legkülönbözőbb nemzetközi konyhák finomságai közül válogathassunk.
Specialitások

A környéken feltűnően sok olyan hely akad, ami valamilyen különlegességre specializálódott. A Fény utcai piac oldalában találjuk a csontból főzött, egészséges és melengető húslevesekkel hódító Alaplé Bárt, fent az emeleten vár a város egyik legjobb halasa, a Skrei, a Buja Disznó(k)ban pedig Bíró Lajos tányérról lelógó rántott húsait lehet felfalni és a jó öreg Lángos Landról se feledkezzünk el. Távolabb, a Frankel Leó úton pedig az olasz különlegességet, az arancininek nevezett ropogós rizsgolyót is kipróbálhatjuk az Arancini Benedettiben.
Second hand boltok

A Franc, a Margitka (ami bolt és galéria egyben) vagy a Lovebug jóval több, mint egy egyszerű üzlet, ahol preloved ruhákra, tárgyakra tehetünk szert, inkább egyfajta tudatos és laza életmód kellékeit találhatjuk meg náluk. A RUHA, Lendvai Lilla stylist üzlete egy kicsit más típusú szemléletet képvisel, de itt is nagyon jó ízléssel összeválogatott, minőségi darabokat szerezhetünk be. A Swappis ruhaforgó nemcsak használtruha-bolt, hanem közösség is, ahol saját megunt, de még jó állapotban lévő ruháinkon is túladhatunk (pesti üzletükkel kapcsolatban írtuk le, hogyan). A Csóra Cipőboltban pedig sokszor több száz pár új vagy alig hordott lábbeli közül válogathatunk szinte bolhapiaci áron.
Divatüzletek

Bár a környéken több divatüzletet is találunk, mi hármat emelünk ki közülük. Az Alapdarab jól variálható öltözékeivel akkor is megfelelő számunkra, ha visszafogottabb a stílusunk, a Prizmában 9 magyar tervező ékszereit, cipőit és ruháit találjuk meg, ráadásul az alkotókkal is találkozhatunk az üzletben, a Sparke le Monde pedig egy különleges concept store (Lövőház utca 29.) egyedi és kortárs divatdarabokkal.
Klasszikusok

Vannak olyan helyek, amikről úgy érezzük, mindig is ott voltak, ahol ma. Évtizedes klasszikus a Bem mozi, ami korábban inkább a filmek miatt volt tele, ma nagy szerep jut az előterében található kocsma-kávézónak is. A Bem művészek, kreatív arcok gyűjtőhelye, sok törzsvendéggel. Hasonló ehhez a Bambi, az egyik utolsó retró eszpresszó, ami egy kicsit túlzottan is felkapott lett az utóbbi időben. A több mint 30 éves Calgary Antik Drinkbár viszont sok szempontból one-man show, a tulajdonos, Szabó Mária, vagyis Viky egykor énekesként és színésznőként Psota Irénnel és Szinetár Miklóssal dolgozott együtt, amiről szívesen mesél. Szerdától szombatig van nyitva a város talán utolsó füstös és elegáns éjszakai szórakozóhelye, a Piros Pezsgő Piano Bár, ahol ha szerencsénk van, meghallgathatjuk Budapest legidősebb bárzongoristáját, Fűzy Gábort is. A bár közelében egy másik legendás régi helyet is találunk, a Miniatűr Clubot.
Egyéb

Néhány helynek igen sokrétű és változatos, mégis autentikus a profilja a Margit-negyedben. Ilyen például a Kapás utcában a NOS, ahol a vintage kerámiától a kortárs grafikáig számtalan stílusos és ötletes dizájndarabot szerezhetünk be, és jó kávét is. Hasonló, dizájncentrikus üzlet a Mumu műhelymúzeum kortárs kerámiákkal, ékszerekkel és ruhákkal, táskákkal, ezek mellett workshopokba, kiállításokba futhatunk bele.
A Kazetta véleményünk szerint inkább kávézó, de ruhákat is vásárolhatunk náluk. Szintén remek feketével csábít a Grinta Bike & Cafe, csak itt a kávészünet nyújtotta 5 perc béke mellett még a bicajunkat is megszerelik, míg a Frankel Leó út legújabb helyén, a Notessben személyre szabott füzetet készíthetünk magunknak. A FeteKert kisboltja és bisztrója, a Felzárkózó Települések program Fény utcai piac 2. emeletén található üzletei pedig változatos gasztrokalandra hívnak, a program résztvevőinek termékeiből kóstolhatunk meg különböző fogásokat, és ezek közül otthoni felhasználásra is vásárolhatunk , de pipere- és textiláru is a rendelkezésünkre áll.
(Borítókép: Hirling Bálint - We Love Budapest)