Nekünk az a hivatásunk, hogy imádjuk Budapestet, de most rajtatok a sor, hogy elmondjátok, szerintetek mi a legcoolabb a városban. Hónapokig nélkülöznünk kellett a szuper helyeket, amikért érdemes kimozdulni, de lassan újra a szokott ritmusban pörög a város. Van kedvenc teraszotok? Tudjátok, honnan érdemes lenézni a városra? Netán felfedeztétek életetek legjobb hamburgerét? A Beefeater Gin Cool List most a ti kedvenc helyeiteket várja. Mondjátok el, mit imádtok a városban, ezért pedig értékes ajándékokat nyerhettek.

Inspiráció gyanánt összeállítottuk saját Cool Listánkat, és elmondjuk, szerintünk hová a legjobb kiülni, megmutatjuk kedvenc street artjainkat, és azt is eláruljuk, hol találtuk meg Budapest legjobb pizzáját. Ahhoz, hogy ti is elmondjátok, mit szerettek a városban, nincs más dolgotok, mint beküldeni ezen a linken a Beefeater Gin-nek a kedvenc helyeiteket. A nevezések után összeáll a 3-as short list, majd megszavazhatjátok, mi legyen a legcoolabb a városban, mindezért pedig Beefeeater gineket nyerhettek.

1/5

A kedvenc kiülős helyeink

A hónapok óta tartó bezártság után végre kiszabadultunk, azonban nehéz olyan helyet találni a belvárosban, ahol nem sűrűsödik össze a tömeg, épp ezért olyan kiülős helyeket választottunk, ahol a nagy térnek köszönhetően biztonságos távolságot tarthatunk egymástól. Az egyik örök kedvencünk a Római-part, ahol ha épp ahhoz van kedvünk, ehetünk egy lángost, ihatunk egy hatalmas, jéghideg limonádét, hekkezhetünk, fagyizhatunk, és persze élvezhetjük a Duna közelségét. Nekünk az egyik favoritunk a Nap bácsi, ahol a fából készült nyugágyakon minden adott a kiváló heverészéshez, a finom italok és a remek kaják mellett. 

Ha kevésbé nyüzsgő helyet keresünk, akkor irány a Népsziget! A Kabin szuper vízparti pihenőhely bicajjal érkezőknek, kutyásoknak, kirándulóknak, kicsiknek és nagyoknak egyaránt. Kiválóan lehet láblógatva szürcsölni a fröccsöt vagy a limonádét, déltől pedig mennyei fogások is várják az arra járókat. A Népsziget más kincseket is tartogat, például a Zsilip utca 9. alatt megbújó Filipet, ami egy hajójavító csarnok helyén kialakított közösségi műhely, ahol szombatonként akár egy zsibvásárba is belefuthatunk.

Ha nincs kedvünk kimozdulni a belvárosból, akkor pedig a Pagonynál nincs jobb választás: az egykor medenceként működő, felújított pancsolókban ma már nem víz, hanem asztalok és székek vannak, amelyeknél reggelit, ebédet, vacsorát, limonádét, kávét és cseh söröket szolgálnak fel, szezonális alapanyagokból, mesebeli környezetben.

2/5

A kedvenc street artjaink

A street art sokszor igen megosztó tud lenni, hiszen nemcsak hozzátenni, de elvenni is tud a városképből. Szerencsére itthon egyre több olyan művész és csoport bukkan fel, akiknek az a céljuk, hogy hozzáadjanak Budapesthez és színes, vidám falfestményekkel dobják fel az utcák hangulatát. Egyik kedvencünk a Színes Város, akik meghonosították itthon a köztérszínesítés legális formáját. 2009 óta számtalan falfestményt készítettek, amikkel felszabadították a reklámoktól roskadozó vagy éppen omladozó köztéri falfelületeket. Egyik kedvencünk a Dob utca 40. falát díszítő, hatalmas szívet ábrázoló mural art, melyet az angol Luke Embden festett, „Love Thy Neighbour ” (Szeresd a szomszédod) felirattal.

Nemcsak Pesten, de Budán is találni szemet gyönyörködtető alkotásokat, például a XI. kerületben, a Bertalan Lajos utca 16. falát egy csodás kócsag díszíti, melyet Zsuffa Zsanna Lídia készített. A lakók eleinte nem fogadták túl nagy lelkesedéssel a madarat, de végül annyira megszerették, hogy petíció is indult, hogy maradhasson a festmény. Ezt végül több százan írták alá, így a kócsag a mai napig ott fészkel a tűzfalon.

Visszakanyarodva Pestre, nem tudjuk kihagyni a VIII. kerületi Szigony utcában található két alkotást, melyek a magyar rajzfilmek aranykorát idézik, a 10-es szám alatt a Szaffi jelenetei kerültek a falra, a 8-as számú ház falán pedig a Macskafogó ikonikus szereplői dobják fel a panel oldalát. Utóbbi falfestmény létrehozásában 0036mark is besegített, akinek a városban felbukkanó paste up munkáiról korábban már beszámoltunk. Az alkotó kultikus mash up munkáiról híres, melyekben a 80-as, 90-es évek kedvelt mesefiguráit keveri híres filmes karakterekkel, így lehetséges, hogy Picur Leia hercegnőként, Pom Pom Csubakkaként, Vízipók pedig Spider-Manként les ránk a város legváratlanabb pontjairól.

3/5

A kedvenc titkos helyeink

Ha valahova turistaként megyünk, akkor természetes, hogy felkeressük a legnépszerűbb látványosságokat, ugyanakkor törekszünk rá, hogy olyan helyekre is bejussunk, melyek rejtve vannak a nagyközönség előtt. Miért ne tehetnénk meg ezt Budapesten is? Nekünk az egyik kedvencünk a Massolit Books & Café hátsó titkos kertje, amire még akkor is nehéz rátalálni, ha betévedünk a kávézóba. A könyvektől roskadozó polcok és a nyüzsgő belső tér könnyen elvonja figyelmünket, de miután  választottunk egy finom kávét, netán még egy sütit is, érdemes kiülni a hangulatos kertbe egy jó könyvvel. És azt tudtátok, hogy a kultúrkávézó neve Bulgakov világhírű regényére utal? A Massolit a Mester és Margaritában az Írószövetség nevéből képzett mozaikszó (МАССОЛИТ) latin betűs átirata.

A belvárosból kifelé kalandozva további titkos helyeket rejt Budapest, például Zuglóban a négyemeletes téglaházak és egy sportpálya között bújik meg a rejtett zöld oázis, Magyarország első japánkertje. A kert a hagyományos teaszertartás köré épült, és a mai napig a kikapcsolódást szolgálja. A lelassulást, befelé fordulást segíti a kertben kiépült tórendszer, amelyben ázsiai mandarinrécék és indiai futókacsák úszkálnak. A kertet Varga Márton alapította 1928-ban, melyet három évvel később a japán császári család tagja, Takamacu herceg és felesége is felkeresett. 

Ha pedig zöld oázis, akkor van még egy kedvenc, kevésbé ismert helyünk, ez pedig a ráckevei-Duna soroksári szakaszán megbújó Molnár-sziget. A Tüskevár hangulatát idéző, vadregényes természeti hely számos kalandot rejt: lehet kirándulni, biciklizni, evezni, pecázni, de akár kacsákat etetni vagy csak egy padon üldögélve csodálni a festői tájat.

4/5

A kedvenc street foodjaink

Nem gondoltuk volna, de a kedvenc street foodjaink kiválasztása nagy fejtörést okozott, hiszen ma már szinte minden sarkon lehet jót és gyorsan enni. A listánk élén végül egy pizzázó landolt, amit nemrég fedeztünk fel. A csepeli Periferico egy régi lottózóban nyitotta meg kapuit, és ezen a bizarr, ugyanakkor csodás helyen megtaláltuk Budapest egyik legtökéletesebb pizzáját és mediterrán fogásait. Szinte minden hozzávaló Olasz- és Görögországból érkezik, így a minőség garantált, a pizza széle pont ott roppan, ahol kell, és belseje pont annyira puha és könnyű, ahogy az a nagykönyvben meg van írva. A klasszikus margheritán kívül olyan izgalmas kreációkat is találunk, mint a körtés-diós-mascarponés-mézes-gorgonzolás pizza egy kevés mézzel vagy a kifejezetten tömény, laktató, osztrákos mascarponés-ricottás-rózsaborsos-speckes Peperosa. Érdemes megkóstolni a pizza mellett a másik specialitást: a görög fogásokat és desszerteket is. 

Teljesen más irány a következő kedvencünk, a Halkakas halbisztró, ahol keresve se találunk túlpaprikázott magyaros halászlevet vagy harcsapaprikást, viszont az alapanyagaik kizárólag itthonról érkeznek. Street food vonalon olyan izgalmas fogásokat találunk, mint a halburger klasszik sült krumplival és coleslaw salátával, és érdemes egy esélyt adni a harcsagírosznak is, ami tortillába csomagolva érkezik.

Végül, de nem utolsósorban nem tudunk szó nélkül elmenni a Bors Gasztrobár mellett sem, mely az egyik első élharcosa volt 2012-ben a nagy budapesti street food forradalomnak. A bisztrókonyhával kombinált street food azóta is az egyik legjobb minőséget képviseli a belvárosban, ráadásul a poharas levesező budapesti meghonosítását is nekik köszönhetjük. Leveskreációiktól és szendvicskombinációiktól még ma is sokszor leesik az állunk, például érdemes megkóstolni a Bounty Túró Rudi (De!) leves belga csokicseppekkel fantázianévre keresztelt desszertlevest vagy a French Lady bagettet, mely málnás lilahagyma-lekvárral, sült csirkemellel és edami sajttal készül.

5/5

A kedvenc helyeink a város felett

Budapest mindenhogy csodás, de ha a magasból nézünk le rá, attól a látványtól a mai napig leesik az állunk. Szerencsére számos pont van, ahonnan gyönyörködhetünk a budapesti panorámában, például a II. kerületben a Mansfeld Péter park. Érdemes megküzdeni az emelkedőkkel, majd megpihenni a lépcsőkön, ahol szó szerint a lábunk előtt hever majd a város, középpontban a Parlamenttel, a Lánchíddal és a Citadellával. Tökéletes randihelyszín, de érkezhetünk gyerekkel vagy kutyával is, biztos, hogy remek kikapcsolódásban lesz részünk, hiszen a kilátás megunhatatlan. 

A másik nagy kedvencünk a panorámában verhetetlen budai Vár. De mi van, ha azt mondjuk, hogy van ott valami, ahonnan még lélegzetelállítóbb a kilátás? Ez pedig nem más, mint a Magyar Nemzeti Galéria kupolaterasza, mely a Budavári Palota legmagasabb pontja. A harmadik emeleti kupolaterem kiállítótérként funkcionál, innen indul a szűk lépcsősor, amin keresztül fel lehet jutni a kupola panorámateraszára. Ahhoz, hogy feljussunk, elég a múzeum bármelyik kiállítására megváltott belépőjegy. Az MNG május 13-án nyit újra, így reméljük, semmi sem akadályozza meg, hogy a kiállítások mellett a panorámában is gyönyörködhessünk. 
 
Végül érdemes egy kicsit messzebbre is kimozdulni, hiszen a környező hegyekről is csodás kilátás nyílik Budapestre, az egyik kedvencünk ebben a kategóriában a Fazekas-hegyi bunker. A II. világháborús emlék Hűvösvölgy és a Gyermekvasút környékének kevésbé ismert látványossága, amit a vonat végállomásától körülbelül 10 perces sétára találunk. Ugyan a közelben találni szebb kirándulóhelyeket, de kalandosabbat nem igazán, az izgalmas bunker és a csodás panoráma megér egy sétát!

Címkék