Szocialista ruhadivat, a húszas-harmincas évek lengyel avantgárdjának újragondolása, a brit figurális festészet legfontosabb alakjai, leletek a múltból és még sok más - ezekbe a kiállítótermekbe érdemes behúzódni.

1/8

Sputnik Photos: A képzelet geometriája

A Sputnik Photos fotográfusai A képzelet geometriája című tárlatukon Lengyelország függetlenségének századik évfordulója alkalmából a XX. század 20-as, 30-as évek lengyel avantgardjának művészeti és társadalmi aspektusait gondolják újra. Fotókon, videókon és objekteken keresztül követik végig Lengyelország és Európa adott korszakának aktuális témáit. A kiállításra a magyar képzőművészt, Puklus Pétert is meghívták, hogy munkáival párbeszédbe kerüljön és egy külső szemlélő perspektíváját is hozzátegye a lengyel alkotócsoport kiállításához. 

  •  Meddig? Október 7-ig.

2/8

A sötét feltárása

A Trafó Gallery sötét hangulatú kiállítása sok év intézményi tabusítása után olyan művészeket mutat be, akik új és érzéki módon dolgoznak fel misztikus témákat. Látható például Pauline Curnier Jardin Grotta Profunda című, Soubirous Szent Bernadett vallásos látomásaiból kiinduló extravagáns mozgóképes alkotása vagy a cseh Anežka Hošková számos szimbólummal átszőtt textilmunkái. A Borsos Lőrinc művészpáros Daniel Hüttlerrel együttműködésben készült munkái az alkímiában megjelenő Homunculus figurát és Hermész alakját állították a fekete színnel kapcsolatos kitartó vizsgálódásaik középpontjába. Bolla Szilvia pedig rejtélyes organikus nonfiguralizmusba hajló plexi objektjével lepi meg a kiállítás látogatóit. 

  • Meddig? Október 21-ig.

3/8

Öngyilkosság – Magyarország 1956-1986

A Budapest Főváros Levéltárába került a Budapesti Rendőr-főkapitányság Bűnügyi Helyszínelő Részlegének fotóarchívuma. Az 50-es évek elejétől a 80-as évek végéig készült sok tízezer fénykép rendezetlen, feldolgozatlan negatívja között több ezer öngyilkosság helyszínét rögzítették a bűnügyi technikusok képei. A fotók – nem csak az öngyilkosságok képei – megdöbbentőek: vélhetőleg soha senki sem látta így a II. világháború utáni évtizedek Magyarországát; a nyomort, a remény vesztét, a kietlenséget, a kilátástalanságot. 

  • Meddig? November 4-ig.

4/8

Fenyvesi Tóth Árpád: Splendid Isolation

Az acb Galéria évadnyitó kiállítása fenyvesi Tóth Árpád jórészt ismeretlen, a művészettörténeti elbeszélésekből hiányzó, ám a figyelemre érdemes életművét tárja a közönség elé. A három teremben felállított tárlat átfogó képet kíván nyújtani a művész pályájáról, mediálisan megközelítve életműve egyes szakaszait. Az egyik terem a geometrikus műveit mutatja be a korai absztrakciós kísérletektől a Tao te King sorozat meditatív, a téri viszonylatokat lenyűgöző bonyolultságú vonalhálókban elemző struktúrájáig. Az acb Attachment tere fenyvesi Tóth képverseiről kíván áttekintést adni, melyeken korai költészeti ambícióira építve a hatvanas évek végétől dolgozott, elsősorban a kassáki képversek hagyományaira építve. Az acb NA a művész 1972-től készült képregényeit, ún. „stripjeit” tárja a közönség elé, melyek a jugoszláv Slavko Matković-tyal kötött ismeretsége eredményeként jöttek létre.  

  • Meddig? November 9-ig.

5/8

Jerzy Lewczyński: Leletek a múltból

Lewczyński az 1950-es évek elején készítette első, gondosan komponált fotóit, amelyek tárgyakat és mindennapi jeleneteket ábrázoltak. Munkájára nagy hatással voltak az avantgárd művészet formai kísérletei és a szürrealizmus. Később más művészek képeit, reprodukciókat és talált fotókat is felhasznált műveiben. A gyűjtés Lewczyński művészi munkájának fontos elemévé vált, amely segítségével nem csupán a múltat dolgozta fel, hanem emberi kapcsolatokat és érzelmeket tett láthatóvá. A Trapéz Galéria kiállítása a művész 1950 és 1970 között készített munkáit helyezi a középpontba, betekintést nyújtva Jerzy Lewczyński egyedi fotográfiai gyakorlatába. 

  • Meddig? November 9-ig.

6/8

Május 1. Ruhagyár – Fortepan: Ez a divat!

Kedvenc kiapadhatatlan kincsesbányánk, az öt éve működő online fotóarchívum, a Fortepan nemrég tíz kötetes tematikus fotóalbum-sorozat kiadásába kezdett. Az Elfelejtett Budapest után készül a következő kötet, amelynek fókuszában a divat áll majd. A Capa Központban nyílt ingyenes kiállításon most ennek a képanyagába pillanthatunk be, a szocialista divatipar, a Május 1. Ruhagyár, az egykori manökenek és a kreatív háziasszonyok ruhakölteményein keresztül. Láthatjuk, milyen volt a 60-as évek butik-korszaka, amikor már a nyugati minták is éreztették hatásukat, kiderül, mik voltak az akkoriban népszerű kiegészítők és még sok más is. 

  • Meddig: November 11-ig.

7/8

Nyelvrokonok. Észt-magyar kortárs művészeti kiállítás

Az Észtország függetlenségének 100. évfordulója alkalmából megrendezett Nyelvrokonok című kiállítás azt vizsgálja, hogy az északi, balti, valamint a közép-európai történelem és tapasztalat hol találkozik a 21. századi jelenben, ahol Észtország és Magyarország egyaránt az Európai Unió keretein belül építi jövőjét. Vajon milyen témák, motívumok bukkannak fel a két ország kortárs képzőművészetében, amelyek egymással párhuzamba állíthatók, s ezek hogyan kapcsolódnak korunk általános problémáihoz? A nyolc észt és hat magyar művész, illetve művészcsoport kiállításán bemutatott művek túlnyomó többsége az elmúlt években készült, napjaink aktuális témáira reflektáló mű, amely Budapesten most látható először. Ezeket egészítik ki a múzeum gyűjteményéből válogatott darabok, amelyek értelmezik, árnyalják az észt kortárs művészek – nyelvrokonaink – által felvetett kérdéseket. 

  • Meddig? Szeptember 28-tól január 6-ig.

8/8

Bacon, Freud és a Londoni iskola festészete

A Magyar Nemzeti Galéria közel kilencven képet bemutató tárlata a brit festészet egyik rendkívül meghatározó vonulatára, a figurális festészetre és annak történetére fókuszál majd, különös tekintettel azon művészek tevékenységére, akiket a szakirodalom gyakran összefoglalóan Londoni Iskolának nevez. Festményeiknek gyakran központi tárgya az emberalak, az alakformálás, a festékkel mint anyaggal való kísérletezés, és ennek nyomán a képfelület kézzelfogható érzékisége és anyagszerűsége. Francis Bacon, Lucian Freud, Frank Auberbach vagy Leon Kossoff alkotásai mellett a tárlat ráadásul kitekint a tendencia előzményeire és a kortárs brit festészetre gyakorolt hatásaira is.  

  • Meddig? Október 9-től január 13-ig.