Összegyűjtöttük azokat a budapesti utcákat és tereket, amelyeken sétálva mindig úgy érezzük magunkat, mintha nemcsak pár évet, de legalább százat mentünk volna vissza az időben. A sok historikus és szecessziós épület mellett jó pár egy-, kétemeletes házat találunk a városban, amelyek még jóval a hatalmas bérpaloták, valamint a millenniumi építkezések előtt épültek, és őrzik a város barokkos hangulatát.
1. A Várnegyed utcái
A legszembetűnőbbel kezdjük: a Várnegyed kacskaringós utcáival. Érdemes itt hosszabb ideig elidőzni, különösen azokon a részeken, ahol nem zajlik semmiféle visszaépítés, ellenben színes középkori és barokk épületek között sétálhatunk. Ezek azok az utcák, ahol általában még a turisták sem járnak, úgyhogy zavartalanul belefeledkezhetünk a régi hangulatba és az olyan házak felfedezésébe, mint Hatvany Lajos egykori palotája, ahol egykor rendszeresek voltak az irodalmi estek, vagy a főváros legrégebb óta használatban lévő háza, a Vörös Sün, ami nemcsak Buda első vendégfogadója volt, de az első emeletes háza is. A Várnegyed nemcsak az épületek, de az egymásra rakódott történelem miatt is az egyik legszínesebb környék: itt a 13. század a jelennel keveredik, a valamikori polgárváros a budai zsidósággal vagy épp a török korral, a kövek a betonnal és az üveggel.
2. Gül Baba utca
A Gül Baba utca igazi mediterrán hangulatot áraszt, köszönhetően a színes házainak, amilyenekkel leginkább a dalmát városokban szoktunk találkozni. Itt még a régi városra jellemző kockaköveken sétálhatunk, úgyhogy ez is nagyban hozzájárul ahhoz, hogy a régmúltban érezzük magunkat. Budapest legmeredekebb utcája 1915-ben kapta mai nevét, megünnepelvén a Monarchia és Törökország szövetségre lépését, és ekkor temették újra a névadó török dervist is. A furcsa utca környékét eredetileg az 1700-as évek elején parcellázta fel Niedermayer Ferenc – emiatt egy ideig Niedermayer utcának nevezték –, a földszintes, egyemeletes házak pedig az 1800-as években kezdtek itt felépülni. Ha valaki erre jár, akkor érdemes felsétálni egészen a Gül Baba türbéjéig, ahonnan csodás panoráma nyílik a városra, mellette pedig a rózsakertben is gyönyörködhetünk.
3. Corvin tér
Úgy tűnik, leginkább Budán csoportosulnak a régi hangulatot idéző utcák és terek, hiszen a színes és cifra házakkal körülölelt Corvin teret is itt találjuk, a Vízivárosban. Bár cím alapján nem tartoznak a térhez, mégis idevesszük a közvetlen szomszédságában álló Fő utcai házakat, kifejezetten a Gottlieb-házat, ami arról híres, hogy tele van olyan domborművekkel, amelyek Mátyás királyt igen furcsa helyzetekben ábrázolják. A Corvin tér 11. szám alatt található Lamm-ház egyértelműen a tér legszebb épülete, nagyjából száz éve épült, egy egyszerű földszintes ház átalakításaként.
4. Vitkovics Mihály utca
Az V. kerület egyik legeldugottabb utcája, ami egyébként legalább ennyire rövidke is, ennek ellenére úgy érezhetjük magunkat itt, mintha visszatértünk volna a millennium előtti Pestre. Hasonló házakat találunk itt, mint a Várnegyed utcácskáin, ráadásul a 12-es szám alatti épület, vagyis a Schaffer-ház kapuja mögött egy titkos kert és egy bort adó falikút is van. Pest egyik legrégebbi házában ma a Holló Műhely udvara van, ahová a tulajdonos, Holló László ültetett növénykülönlegességeket, de van itt egy vörösmárvány falikút is, amely a legenda szerint nem vizet, hanem bort ad. A műhely és a kert is megcsodálható a Hereditas Antikvárium nyitvatartási idejében.
5. Óbudai Fő tér és Szentlélek tér
Kétségkívül ott van a kedvenc tereink között az óbudai Fő tér, ami műemlék épületeivel és macskaköves burkolatával mindig elvarázsol minket. A barokkos hangulat persze nem véletlen: a mai Fő tér és Szentlélek tér területe az 1730-as években indult fejlődésnek, ekkor fogott bele a környék földjeit birtokló Zichy család az építkezésekbe. Elkészült itt a majorház, a Zichy-kastély, a Szent Flórián-szoborcsoport (ezt 1819-ben áthelyezték a mai Flórián térre), a későbbi években pedig felépült az akkori városháza egyemeletes klasszicista épülete. Érdekesség, hogy a téren az 1870-es években még lóvasút is közlekedett.
(Borítókép: A Várnegyed egyik utcája, We Love Budapest - Forgács Zsuzsi)