Szeretünk a Várnegyed macskaköves utcáin kalandozni, és gyakran megesik, hogy a várbusz és a sikló helyett inkább a lépcsőket vagy a sétautakat választjuk a megközelítésükre. Számos útvonalon felsétálhatunk a nevezetességekhez, lépkedhetünk a Halászbástya klasszikus lépcsőin, tavasszal pedig érdemes a virágba borult Korlát utcát felkeresni, ahogy a Várkert Bazár acélkorlátos grádicsát is.

Számtalan lépcső vezet fel a budai Várba, melyek közül összegyűjtöttük nektek azokat, amiket mi is különösen szeretünk, többek között az Iskola lépcsőt, a Jezsuita lépcsőt, a Korlát utcai lépcsőt és a Várkert Bazár lépcsősorait. Nektek melyik a kedvencetek?

Gránit lépcső

Buda központi részét és a Várhegyet összekapcsoló hosszú lépcső valójában két részből áll: a várfal mentén 2015-ben téglából épült liftből és egy régi, alul boltívekkel áttört, fedett lépcsősorból. Itt padok is várnak a pihenni vágyókra. 

Iskola lépcső

Szeretjük ezt az alul boltíves, felül pedig fedett lépcsőt, amely a Vízivárosból a budai Várnegyed keleti oldalára vezet. A műemlékvédelem alatt álló lépcsőt a Batthyány tér felől, az Iskola utca – Franklin utca – Ilona lépcső felől közelíthetjük meg. Utóbbiról érdemes visszatekinteni, ugyanis pazar látványban lesz részünk: előttünk magasodik az Országház kupolája, valamint a Felsővízivárosi Szent Anna-plébánia tornyai. Az Iskola lépcső a gyalogosfeljáró mellett egy liftet is rejt.

Jávorka Sándor lépcső

Jávorka Sándor a 20. század vezető magyar botanikusa volt, aki évtizedeken átívelő pályafutása alatt Magyarország és a környező régiók növényvilágának feltárásán dolgozott. A róla elnevezett lépcsősor a Tóth Árpád sétány alatt, a Lovas út és a Logodi utca között van, a tetején lévő padon pedig kipihenhetjük a hosszú lépcsőzést.

Jezsuita lépcső

A Hunyadi János útról induló lépcsők részben fedettek, a Halászbástya déli szárnyán át vezetnek fel minket Szent István szobráig és a Mátyás-templomig.

Kagyló utcai lépcső

Vajon miért lett a közeli utca és az innen induló lépcső neve Kagyló? Első ránézésre nehéz lenne megmondani, de a Mária tér szomszédságában található emelkedő alján van néhány macskaköves vízelvezető mélyedés, melyek egészen kagyló formájúak. Mindenesetre a Mária tértől induló és az Európa ligeten át a Várba vezető hosszú lépcsőn lépkedve tavasszal megcsodálhatjuk a Várhegy üde, zöld lankáit, amelyekhez foghatót nem nagyon találunk a közelben.

Kemal Atatürk sétaút és buzogánytorony

A Váralja utca felől érkezve a Kemal Atatürk sétányon lehet megközelíteni a Várat, és miközben délről kerüljük meg az erődítményt, érdekes szemszögből láthatjuk a Budavári Palota falait. A névadó a Török Köztársaság megalapítója, államférfi. Az útvonal elvezet egészen a Várkert Bazár Öntőház udvaráig, de letérhetünk róla a Buzogánytoronynál, ahonnan a Ferdinánd-kapun át a torony lépcsőin juthatunk fel a Várba. 

Király lépcső

Dísz teret a Clark Ádám térrel összekötő, ösvényekből és lépcsőkből álló útvonal jó alternatíva lehet annak, aki a Budavári Sikló helyett sportosabb módon közelítené meg a hegy tetejét. Fákkal és bokrokkal, valamint virágokkal teli ösvényen sétálhatunk, míg végül a Lónyay–Hatvany-villa mellett elhaladva elérjük az egykori Vöröskereszt Egylet újjáépített székházát.

Korlát utcai lépcső

A budai Várba vezető lépcsők közül ez a Várhegy nyugati oldalán, a lakóházak tarka rengetegében megbúvó lépcső ott van a kedvenceink között, hiszen csodás látványt nyújt tavasszal, amikor a virágágyások között cikcakkban lépdelünk felfelé. Utóbbi megoldást, vagyis az iránytöréseket azért használták, mert itt a legmeredekebb a Várhegy oldala.

Linzi lépcső

Ez a lépcső a Vízivárosból vezet fel a budai Vár legészakibb pontjához, az Országos Levéltár épülete mögé és a Bécsi kapuhoz, ami a középkortól kezdve mindig is az osztrák főváros irányába nézett, ám a jelenlegi csak 1936-ban épült. Innen a kapu oldalába rejtett feljárókon át elérhetjük a tetejét, ahonnan egyedülállóan szép kilátás nyílik a Dunára és Bel-Budára.

Sándor Móric lépcső

A Várkert Bazár mellett található meredek lépcsősor a helyi arisztokrácia egyik legzabolátlanabb képviselőjéről kapta a nevét (róla és palotájáról itt írtunk). A 19. századi nemes lovasmutatványaival vált híressé: embereken, kocsikon ugratott át, nem átallott beltérben nyargalászni, sőt, a legenda szerint egyszer lovas kocsin száguldott le az egyik budavári lépcsőn. Nem tudni, ez volt-e Sándor gróf hajmeresztő produkciójának helyszíne, de ha igen, akkor megemeljük a kalapunkat!

Schulek Frigyes lépcső

Halászbástya csúcsos süvegű tornyait, patinás szobrait és a háttérben kikandikáló Mátyás-templomot mindenki jól ismeri, és az impozáns emlékmű tervezőjéről, Schulek Frigyesről elnevezett főlépcsőn is biztosan mindenki felsétált már pár alkalommal. Azt viszont talán kevesen tudják, hogy az épületegyüttes nem is olyan régóta része a budai látképnek: 1895 és 1902 között épült, az 1896-os millenniumi évfordulóhoz kötődő városrendezés keretében.

Szalag lépcső

Ez a magas fákkal, borostyános falakkal és kovácsoltvas lámpákkal szegélyezett lépcső a kevésbé ismert utak közé tartozik, holott nincs is olyan messze a Halászbástyától. Tökéletes választás, ha egy kellemes sétával egybekötve szeretnénk mihamarabb a budai rakpartról a Várnegyedbe jutni. A kecsesen kanyargó, árnyas lépcső nem is kaphatott volna találóbb nevet.

A Várkert Bazár lépcsői

A Várkert Bazár egykor a Budavári Palotát körülölelő park legelőkelőbb bejárata volt, a széles körű felújítást követően az Operaházat is megálmodó Ybl Miklós által tervezett épületkomplexum mára visszanyerte régi eleganciáját. A két eredeti lépcsőt helyreállították, sőt újakat is építettek (ideértve a látogatók kényelmét szolgáló mozgólépcsőt is), melyek segítségével lélegzetelállító panorámájú pontokra juthatunk fel.

(Borítókép: Juhász Norbert - We Love Budapest)

Címkék