Egy magára valamit is adó pesti úr reggel Barbon borotvahabbal és Figaro borotvapengével borotválkozott meg, majd Pitralont csapkodott az arcába. Befújta magát Derby dezodorral, ha pedig kopaszodott, egy kis Bánfi hajszesszel orvosolta a problémát.

A Kádár-korszak elején még teljesen általános tendenciának számított a test- és izzadságszag, ám az idő előrehaladtával egyre nagyobb prioritást nyertek a higiéniai, tisztálkodási szerek, amelyekre külön propaganda is épült. Eleinte az ápoltság a testszag hiányát jelentette, később a fogalom eggyé vált a jó illattal, sőt a túlillatosítással.

Bár a kozmetikai ipar ezekben az évtizedekben is főként a nőket célozta meg, és a férfiak részére korántsem volt ennyire gazdag a kínálat, azért ők sem panaszkodhattak, sőt egyes, kifejezetten nekik szánt termékek a mai napig legendásak. A Lenin körút 38. szám alatt lévő férfiillatszerbolt pedig kizárólag az urakat várta borotválkozás előtti és utáni szerekkel, arcvizekkel, krémekkel és hajszeszekkel. Például a következőkkel:

Pitralon

„A ruhám bőr és nem ballon. Az arcszeszem is csak Pitralon. De jegyezd meg jól, míg a Föld kerek, Mindig lesznek Rockerek!”

énekelte a Pokolgép együttes a szocialista időszak egyik leghírhedtebb férfikozmetikumáról, a Pitralon arcszeszről, amely már 1945 előtt is létezett, üvege visszaváltható volt. Az Esti Budapest egyik 1952-es számában az újságíró arról számolt be, a borbély akkor is tett Pitralont a vendég frissen borotvált arcára, ha nem is kérte:

„Egy kis Pitralont? — kérdi szelíden. A Pitralon elmulasztja a pattanásokat. Ezzel már nyúl is egy üveghez, amelyből valami csípős folyadékot mázol az arcomra. Tiltakozni szeretnék, de nem merek beszélni, mert félek, hogy a hangomról is megállapítja, hogy érdes és akkor gargalizálni is kell a Pitralonnal.”

A Pitralon eredetileg uniszex bőrtisztító és -ápoló kozmetikum volt, csak később vált aftershave-vé. A „pattanások és bőrtisztátalanságok” elleni kámforos szert a Drezdában élő Karl August találta fel a 20. század elején, így nemcsak nálunk volt népszerű, hanem Németországban, Ausztriában és Svájcban is. Talán meglepő, de nemcsak borotválkozás után használták, hanem a leleményes katonák alkoholos italként is itták – A magyar katonai szleng szótárának egy szócikkébe is bekerült: fogszifröccs (valamilyen arcszesz, általában Pitralon). A mai napig kapható arcszesz receptúrájában már egyáltalán nem azonos a régivel.

Barbon borotvahab

A zöld-fehér csomagolású Barbon borotvakrémet 1949 óta gyártja a Caola Kozmetikai és Háztartásvegyipari Zrt. Ettől kezdve többé nem kellett ecsettel felvinni a habot, ráadásul az arcszőrt is puhította. A márka egy Gusztáv nevű rajzfilmfigurával reklámozta a terméket, aki összevissza szabdalja az arcát a hagyományos szappanhabbal, míg a szomszédja fel nem hívja a figyelmét a Barbonra. 1974-ben már kapható volt a borotválkozás előtti és utáni arcvíz is. A borotvahab levendulaillatú volt, 19 Ft-ba került – összehasonlításképpen: az import Old Spice és Gillette 52 Ft volt, ráadásul ezekhez még a 80-as években is nehezen lehetett hozzájutni. 1984-ben arcborotváló versenyt is rendeztek a Barbonnal, amit Szép Árpád szombathelyi férfifodrász nyert meg: három arccal három perc 23 másodperc alatt lett kész. A retró magyar borotvakrémet egyébként újra lehet országosan kapni.

Baba szappan és WU2

A Kádár-korban a városiak már nem főzték a szappant, hanem a drogériában vették meg, az idő előrehaladtával és a fogyasztói szokások megváltozásával pedig falun is egyre inkább szokássá vált szappant vásárolni. A szappanok ebben az időben sokkal inkább voltak státusszimbólumok, mint tisztálkodási szerek, nem véletlenül tartották a márkásabb darabokat jól látható helyen: a szekrény vagy a televízió tetején, vagy akár a vitrinben. A legkedveltebb márka, amelyet férfiak is használtak, a pöttyös (egy ideig csíkos), kék-fehér csomagolású, uniszex Baba szappan volt.

Az 1950-es évekig hajmosásra mosószappant használtak, a samponok csak az 1960-as években kezdtek elterjedni – leginkább a városi nők körében. A legnépszerűbb samponok a zsírosodás elleni termékek voltak. Ebben az évtizedben jelent meg a WU2 és a Figaro hajszesz is, amely megszüntette a viszketést és a korpásodást, stimulálta a hajhagymákat. A 70-es években a Velmetina samponcsalád volt a legnépszerűbb – a zöld színű, hormontartalmú készítményt a hajhullásban érintett férfiak is előszeretettel használták. A Bánfi hajszesz szintén a Kádár-korszak kedvelt terméke volt az urak körében: boltokba kerülésénél, 1979-ben kilométeres sor állt a Rákóczi úton, annyian bíztak a kopaszodásellenes hatásában.

Gézlap helyett dezodor

Ma már nehéz elképzelni, de az 1950-es években a kellemetlen testszag megelőzése egyáltalán nem élvezett prioritást, így a dezodorálás sem, a maihoz képest erősebb testszag elfogadott volt. Dezodor helyett sokáig speciális gézlapokat helyeztek a hónalj alá, ami felitatta az izzadságot, később Alumol krémet és babahintőport használtak, több-kevesebb sikerrel. Az Alumol kenőcsöt, amelyet illatszer- és háztartási boltokban lehetett kapni, a kéz izzadására is ajánlották. A dezodorok a 60-as években indultak hódító útjukra, amikor az Élelmezésügyi Minisztérium Növényolajipari Igazgatósága összehívta a hazai kozmetikai és vegyipar tíz meghatározó vállalatát, hogy megbeszéljék a piaci igényeket, majd pár héttel később piacra dobtak egy izzadsággátló és szagtalanító készítményt a „fantáziadús” Dezodor márkanéven.

Kis idő elteltével egyre több dezodormárka látott napvilágot, amelyek elsődleges célja a szagok elfedése volt, és csak kevésbé az izzadásgátlás. A 8x4, a Medea és a BAC közkedvelt termékek voltak a férfiak körében, áruk – kiszereléstől és márkától függően – átlagosan 26 Ft és 86 Ft között változott, a 8x4 kifejezetten a fiatal korosztályt célozta meg. A 80-as évektől a Derby férfikozmetikai termékek a Kádár-kor pipereasztalának elengedhetetlen darabjaivá váltak; a dezodor mellett arcápolási termékeket is gyártottak. A Medea dezodor névválasztása az újságírók között verte ki a biztosítékot, akik nem értették, hogyan választhatott a szegedi Universal egy gyermekgyilkos mitológiai szereplőt a termék névadójának, ám ezzel csak nagyobb reklámot csináltak a kozmetikumnak.

„Végre a férfiak vezethetik a nőket az orruknál fogva” – hangzott el a Derby-reklámban:

„5 éves tervtől” a „zsilettig”

Az 50-es években ugyan a férfiasan tökéletes Gillette termékek nem juthattak át a határon, ám megjelentek azok magyar változatai, amelyek minőségükben meglehetősen elmaradtak a nyugati változattól. A legismertebb magyar márkák a Figaro, a Supernova, a Tenkes, az 5 éves terv, a Bajtárs, az Olsenco voltak. Ezek közül talán a rozsdamentes acélból készült Figaro volt a legjobb minőségű, amelyet a Fővárosi Finomacélárugyár gyártott, fogyasztói ára 2,30 forint volt. Mivel a magyar pengéhez Magyarországon nem igazán volt megfelelő acél, ezért készterméket csak Nyugatról tudtak importálni dollárért, alapanyagot pedig a csehektől és a lengyelektől.

A 70-es években már megjelentek a Wilkinson márkájú borotvapengék is, amit a Konsumex Külkereskedelmi Vállalat importált, és magas minősége miatt gyorsan hiánycikk lett a piacon. A Wilkinson mellett ekkor már feltűnt a Shick és a Gillette is. Bár ezeket a pengéket az úgynevezett maszek trafikokban a magyar pengéknél jóval magasabb áron lehetett kapni, mégis jelentős vevőkörre tettek szert, hiába sulykolták, hogy a magyar penge van annyira erős, mint a nyugati.

Források:

(Borítókép: Antal Gábor – Fortepan)

Címkék