A Király utca egyik legizgalmasabb történetével rendelkező bérházának aljában nemrég megnyitott Barhes Budapestben a bőséges brunch mellett a történelemmel is ismerkedhetünk.

A Király utca 15.-ben lévő üzlethelyiség közeli múltjában nem a Barhes Budapest az első bisztró, de a távolabbi történetét nézve is a vendéglátásé volt a főszerep. Igaz, egész másféle szándékkal érkeztek ide 120 éve a vendégek.

A századfordulón a Kék Macska Budapest egyik leghírhedtebb mulatója volt – megfordult itt a korszak összes ismert írója Jókaitól Mikszáthig, de az európai arisztokrácia frivolabb rétege is visszatérő vendég volt a féktelen mulatságairól és a ledér női kiszolgálókról ismert mulatóban. I. Milán szerb király, Viktória királynő fia, a későbbi VII. Edward, vagy Bismarck fia is igencsak nagy rajongója volt a Kék Macskának, vagy még inkább az itt dolgozó hölgyeknek. Utóbbi egyszer annyira felöntött a garatra, hogy anyaszült meztelenre vetkőzve mászott fel a színpadra táncolni, majd az emeleten keveredett bele egy orgiába.

Ennek meg is lett a következménye: a főszereplő hölgyet később feleségül is vette. Ilyen kalandokra aligha számíthat az, aki most betéved a Barhes Budapestbe, ha egy kiadós brunchra és egy kis történelemre vágyik. A házban lévő bordély és mulató ugyanis az I. világháború után megszűnt, lakóház lett benne, a II. világháború legszégyenteljesebb napjaiban pedig a ház udvarán futott a gettó kerítése. 

A ház a XX. század második felében egyre jobban amortizálódott, a bulinegyed éledésével azonban egyre több turista érkezett ide, akiket érdekelt az udvaron található, egyébként a 70-es években rekonstruált gettófaldarab. A ház lakói egy idő után elunták a kéretlen nézelődők és a bulizók tömegét, és lezáratták az udvart. Most már csak a múzeumon keresztül lehet bemenni az udvarba – a Barhes vendégei azonban bejárhatják, a hátsó traktusban kialakított kiállítással együtt.

A bisztró alapvetően a brunchra épül, nyilván nem véletlenül választották ezt a turisták között népszerű étkezést témának a bulinegyed közepén. A laktató reggelik között a nemzetközi konyha kedvenc kihagyhatatlan reggeli fogásai vannak: Eggs Benedictek, tojásételek, toastok, saláták, de a kelet-európai–izraeli konyha főételei is ott vannak az étlapon. Aki a helyi zsidó konyhával ismerkedne, annak ott a sólet és a flódni, aki meg a nemzetközi irányba menne, az a különböző saksukák és a falafelszendvicsek közül választhat.

A reggeli kínálat kifejezetten bőséges, simán elég egy tartalmas városnézéshez. A reggelik alapját a névadó barhesz, a zsidó ünnepi kalács adja, amit Szabadfi Szabi készít a bisztró számára, és ami a legtöbb esetben a kenyeret pótolja, legyen szó toastszendvicsről vagy Eggs Benedictről. De Nutellával vagy éppen pisztáciával vastagon megtöltve, gyümölcsökkel megpakolva, édes formában is megkóstolhatjuk. Barheszszendvicsből egyébként sós is van, az egyik kedvencünk pont a baba ganoush-sal, grillezett gombával és padlizsánnal töltött darab.

Italfronton is a délelőtti örömökre fókuszálnak: a széles kávékínálat mellett az alkoholos és a kevertital-kínálat is olyan, ami illik a brunch mellé. Széles pezsgőválaszték, gin-tonikok, spritzek, mentesfronton pedig limonádék, házi jeges teák és frissen facsart gyümölcslevek vannak. Specialty kávéval dolgoznak, és a klasszikusok mellett vannak különböző chai, matcha és iced latték is, normál és koffeinmentes változatban is. 

A Barhes lokációjánál fogva inkább a turisták kedvelt helye lesz, de ez ne fogjon vissza minket. Ha a környékén keresünk megbízható minőségű, nagy adag reggelit 8-kor, 10-kor vagy délután 2-kor, akkor a Barhes Budapest egy biztos pont. 

ELÉRHETŐSÉGEK

Barhes Budapest

Címkék