A II. kerületről a legtöbb embernek a Rózsadomb jut az eszébe, meg az a szocioközhely, hogy a fővárosnak ebben a kerületében élnek a gazdagok. Ennél nagyobbat persze tévedni sem lehet!
A főváros ötödik legnagyobb kerülete 1873 óta létezik, és mai határait 1950-ben nyerte el Pesthidegkút hozzácsatolásával. Összesen 33 városrészből áll, és ezekből a Rózsadomb csak az egyik, ráadásul nem is a legnagyobb és a legmeghatározóbb. A II. kerületben éppúgy élnek gazdagok, mint kevésbé jómódúak, és egyáltalán nem lehet egyetlen környékre leszűkítve megfesteni a kerület arculatát. Pláne hogy szinte az összes városrész erős saját identitással rendelkezik – miközben mindet belengi egy lágy, nem túl tolakodó II. kerületi identitás is, ami az utóbbi években kezdett megerősödni Őrsi Gergely színre lépésével.
A II. kerület vonzerejéhez sokat hozzáad a fekvése, a festői budai hegyek meg a természet közelsége. Ilyen környezetben még a kevésbé szép házak látványa is egészen másképp, akár még jólesően is festhet. De persze az olyan csodás modernista házaknak, mint amilyenek például a Napraforgó utcában találhatók, vagy a pasaréti villáknak nincs szükségük a szemet gyönyörködtető környezetre ahhoz, hogy szépnek lássuk őket, az mindössze a hozzáadott érték.
A Pesten innen, Budán túl soron következő adásában Morcsányi Elza kérdéseire válaszolva Őrsi Gergely egészen a római időkig megy vissza a II. kerület történetét taglalva, de érinti a középkort és a török időket is, mesél a millenniumi időszakról, és a közelmúlt történéseit sem hagyja ki, így szóba kerül Budapest ostroma, a holokauszt, a nyilasok és 1956 is. Napjaink történései közül pedig a kerületi identitás megerősítéséről, a fejlesztésekről, valamint a sikeresnek mondható Margit-negyed programról beszélt a várostörténész polgármester, aki, ha ideje engedi, még városi sétákat is vezet, a kerület egy-egy izgalmas részéről mesélve.
A Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az IndaPlayen és a YouTube-on is meghallgathatjátok.
A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.