Augusztus 20-án új helyszínen és megújult tartalommal, a Magyar Kézműves Kenyér Társaság szervezésében jelentkezik a Kenyérlelke Fesztivál, a kézművespékszakma legrangosabb hazai összejövetele.

Az idei lesz a 10. fesztivál, és ezúttal augusztus 20-án 10 órától Budajenő és annak ikonikus műemlék épülete, a Magtár ad neki otthont. A természetközeli helyszínen az otthon sütők és a szakma krémje versenyez, ez idő alatt a szervezők szakmai és családi programokkal készülnek a látogatóknak.

Jó hír, hogy idén rekordmennyiségű pékség jelezte részvételi szándékát az ország számos pontjáról, termékeik mellett számos ínyencportéka jelenik meg a társkiállítók standjain. A festői szépségű helyszínen pódiumbeszélgetések, workshopok, zenei programok, kreatív gyerekjátékok, kemencés élménysütés színesítik a programot.

Fontos újítás, hogy a fesztivál szellemiségében visszatér a gyökerekhez, szlogenje, a „Tiszta élelmiszert, tiszta lelkiismerettel!” is ezt tükrözi. Az ingyenes rendezvény azok számára lesz hiánypótló, akik termelőként, pékként vagy fogyasztóként a szívükön viselik mind a földünk sorsát, mind az élelmiszereink minőségét.

„A fesztivál a gyakorlatban mutatja be azt, hogy ipari körülmények között is megvalósítható olyan vegyszermentes gazdálkodás, élelmiszer-készítés, amely hosszú távon fenntartható, a termőföld, a kisipar és a fogyasztók egészsége szempontjából egyaránt″

– mondta a sajtótájékoztatón Kovács Beáta, az eseményt szervező Magyar Kézműves Kenyér Társaság elnöke. Hozzátette, véleményük szerint az ország ellátásbiztonsága a kistermelők és a kézművespékségek kezében van, amit a Covid időszaka is megfelelően illusztrált.

Újdonság továbbá, hogy – a hagyományokkal szakítva – a pékségek mostantól nem versenyeznek, hanem profi zsűri által minősíttethetik termékeiket.

Idén fehér/félbarna és teljes kiőrlésű kategóriában várják a kenyereket, amelyeket a zsűri külalak, bélzet és íz alapján három minőségi osztályba sorol: ennek értelmében arany, ezüst és bronz minősítés jár az arra érdemes kenyereknek.

A kenyerek kizárólag az alábbi alapanyagokból készülhetnek: liszt, víz, kovász (liszt és víz), valamint só.

Az otthon sütő hobbipékek is megmérettethetik magukat a fenti két kategóriában, munkáikat hazai kézművespékek értékelik, a nyertesek és a helyezettek értékes díjazásban részesülnek. (Jelentkezni augusztus 19-ig lehet, ezen a linken.)

(Borítókép: Szabó Gábor - We Love Budapest)

Címkék