A Palotanegyed néven ismert része a városnak a VIII. kerület menőbbik fele. A Rákóczi út, a Nagykörút, az Üllői út és a Múzeum körút határolja. Itt áll a Magyar Nemzeti Múzeum, a Fővárosi Szabó Ervin könyvtár és számos régi, csodás palota, melyek jó részét az 1800-as évek második felében építtették arisztokraták (például a Károlyi, az Esterházy, a Dessewffy, a Festetics, a Pálffy és a Bánffy család) és a nagypolgárság jeles képviselői. Az egyszerű nép adta az első nevét a környéknek, az ideözönlő gazdagok okán Mágnásfertálynak nevezte el. A kissé gúnyos elnevezés aztán szép lassan kikopott a nyelvből, pontosabban a szintén nem hivatalos Palotanegyedre szelídült. Az 1990-es években az ingatlanpiac szereplői kezdték el következetesen használni a nevet, így ma már hivatalosan is így hívják a területet.
A podcastadás első felében Fónagy Zoltán történésszel, a történettudomány kandidátusával beszélgetünk a Palotanegyed születésének és kialakulásának időszakáról, ami a reformkor, a forradalom és szabadságharc, valamint a kiegyezés meg a millennium időszaka. A történész fő kutatási területe a hétköznapi élet, így megtudjuk tőle, kik és hogyan népesítették be a környéket, milyenek voltak az utcák, az illatok, a hangok, a higiénia, hogyan keltek és feküdtek az itt élők, hogyan viszonyultak és érintkeztek egymással – már ha érintkeztek – szegények és gazdagok. Vagyis belesünk kicsit a 150-200 évvel ezelőtti otthonokba, udvarokba, palotákba, nyomorúságos viskókba.
A terekkel (Gutenberg tér, Mikszáth Kálmán tér, Lőrinc pap tér) teli Palotanegyed fokozatosan lett a ma Budapestjének egyik legfontosabb környéke. Bár mindig voltak itt fontos, elsősorban kulturális intézmények (sokáig itt működött a Magyar Rádió is), sőt az 1980-as évek második, valamint az 1990-es évek első felében az underground (zenei) világ bázisa is volt – erről Szabó Eszter Ágnes képzőművész mesél röviden az adás második felében –, de olyan pezsgő, mint napjainkban, talán sosem volt. Az adás készítése során tettünk jó pár sétát a környéken, megnézve a legjobb helyeket, galériákat, sörözőket és bisztrókat meg kávézókat is.
Amennyiben úgy döntesz, hogy te is tennél egy kiadós sétát a Palotanegyedben, segítségül ajánljuk azt a cikkünket, ami a Palotanegyed fontos értékeit veszi sorra egy városi sétába ágyazva. Ha menet közben innál vagy ennél valamit, vagy csak megpihennél, azt tedd például a Főfotóban (velük is beszélgetünk röviden az adásban), a Lumenben, a MIXÁT Udvarban, a Fecske Presszóban vagy a Kis Fecskében, a Jaromírban, az Art Cafe - Muse-ban, de akár te magad is felfedezhetsz helyeket, annyi van belőlük a Palotanegyedben.
A podcast az Index.hu támogatásával és a Betone Studióval együttműködésben készült.