Budapest legszebb irodái sorozatunkban olyan ikonikus és különleges cégek főhadiszállásait és irodaházait jártuk végig már, mint a Nokia Skypark, a Graphisoft Park új Fogadóépülete, az ACG reklámügynökség villamosremízből kialakított központja vagy a műemléki felújítás után új életre kelt Váci1 irodaház.
Ma már amelyik cég igazán ad magára, igyekszik dolgozóinak a legjobb környezetet megteremteni, és ez nemcsak az ötletszerűen ledobott babzsákot és hangosan csattogó csocsóasztalt jelenti, hanem megmutatkozik a környezettudatos megoldások alkalmazásában, az önérdekű dizájn helyett a funkcióhoz való alkalmazkodásban, és ideális esetben bevonják a munkavállalókat is az irodai környezet kialakításába. Az Év Irodája különböző kategóriáinak díjazottjait idén is több száz versenyző közül választották ki az OfficeUP irodatrend konferencia keretében, a fentebbi szempontokat szem előtt tartva.
A Év Irodája titulust a Budapesten már több izgalmas és egyedi irodával is rendelkező Dealogic nyerte – a Margit hídnál található Playgroundról, és a mostani nyertessel egy épületben működő Dealogic City-ről (ami 2016-ban szintén az év irodája lett nagyvállalat kategóriában) már mi is írtunk. A mostani díjazott ION - Dealogic Planetet is az eddigi belsőépítész csapat, a Mashroom Design (Bodrogi Fanni, Gáti Anna, Hitka András, Megyeri Noémi, Szegő Gábor, Zengővári Attila) tervezte. Ezúttal a tematikát a világ azon nagyvárosai adták, ahol a cégnek kitelepülései vannak, azaz New York, London, Sao Paulo, Peking, Sydney, Mumbai, Tokio, Hongkong és Budapest egy-egy jellegzetessége köszön vissza a dizájnban.
Az Év Irodája Design díjat a csodálatosan felújított Duna-parti Neuschloss-palotában működő Redwood Holding Iroda kapta. Az 1898-99-ben Neuschloss Kornél tervezte eklektikus stílusú műemléki épület legszebb része a lépcsőház színes díszítőfestése, amit az Operaház vagy éppen a Lotz-terem freskóit is megalkotó Lotz Károlynak tulajdonítanak. A modern kor követelményei elégítik ki az irodaházban kialakított öltözők, zuhanyzók, biciklitárolók, ezen kívül még egy meleg ebédet is kínáló kávézó is működik a ház aljában. Az Év Irodája Kisvállalati kategóriában a nyertes a szegedi Antavo lett, de a döntősök között több budapesti helyszín is szerepelt, mint a WorldQuant budapesti, Szabadság téri irodája és az ESTON Alkotás úti irodája is.
Nagyvállalat kategóriában a Váci úti, egyre drasztikusabb ütemben kiépülő irodafolyosó egyik bérlője lett a befutó. A BlackRock befektetési és kockázatkezelő cég 430 fős irodája a cég legnagyobb központja Európa kontinentális részén. A kissé nyers és indusztriális hangulatú terekben a funkcionalitás és a praktikum jutott a fő szerephez. A döntősök között volt megújult Graphisoft székház, a Supercharge és az Astra Zeneca gyógyszercég budapesti irodája is.
Az Év Közösségi Tere döntősei között is több izgalmas helyszín is volt. A győztes Egis Közösségi Munkatér egy több mint száz éves vállalaté, ahol az új térmegvalósítás a belső kultúraváltási irányvonalat is jelképezi. Izgalmas project még a Tűzoltó utcai egykori Tűzraktér, előtte pedig Labor Műszeripari Művek épületének rehabilitációjával létrejött 418 fős Milestone Budapest Semmelweis felső kategóriás kollégium (ami amúgy a Az Év Ingatlanfejlesztése Különdíjat is bezsebelhette).
A különdíjat a már általunk is meglátogatott Belvárosi Közösségi Tér nyerte el, ami több ingyenes szolgáltatással könnyíti meg a belvárosi családok életét, de a mezőny erős volt, hiszen a döntősök között volt az Egyszülős Központ és a Millenáris Startup Campus is.
Az Év Ingatlanfejlesztése kategóriában pedig egy igazi mamut, a 2018 nyarán frissen elkészült Telekom székház lett a győztes. Ez az épület egymagában a budapesti ingatlanpiac 2%-át teszi ki, és kilenc szintjén közel 4.500 dolgozónak biztosít munkaállomást. Az irodák versenyét követte egy második gálaest is, ahol a hazai ingatlanpiac prominens tagjait, befektetéseit és szereplőit díjazták.