1887. november 28-án készült el a főváros első villamosvonala, amely a Nyugati pályaudvar és a Király utca között haladt. Képgalériával köszönjük meg a járművek több mint százéves munkáját.
A hétvégi, csendesebb időszakban vagy napközben, a dugót elkerülve, egy szép útvonalon szinte minden közlekedési eszközről más arcát mutatja a város. Túraútvonalunk ezt a változatosságot mutatja meg.
A korábban bejelentett 20 helyett összesen 51 új CAF villamos érkezhet Budapestre, többek között olyan vonalakra is, ahol eddig nem volt alacsony padlós szolgáltatás.
A Budapesti Közlekedési Központ (BKK) meglepetése: február 14-én egész nap, korlátlanul utazhatunk a BudapestGO applikációban megvásárolható, 150 forintos jeggyel.
1922. december 27-én létrejött Budapest második, jelentőségét tekintve első vállalata, a Budapest Székesfővárosi Közlekedési Részvénytársaság, mely a fővárosi közösségi közlekedést foglalta egységbe.
Decemberben ismét ünnepi külsőt kapott a BKV egyik autóbusza Budapesten. A Mikulás-díszbe öltözött járművön már a közlekedés közben is az ünnepekre hangolódhatunk.
A fotóinkon megnézhetitek, ahogyan az 1960-ban forgalomba állt, UV3 típusú villamos motorkocsit és az 1939-ben készült EP villamos pótkocsit a múzeum leendő helyszínére szállították.
November 19-én indul útjára a 107-es busz, ami a BudaPart és a Keleti pályaudvar között jár majd. Így már három busz- és egy villamosjárat kapcsolja össze a BudaPartot a város többi részével.
CAF villamosok eddig is jártak Budapest utcáin, elsősorban az 1-es és a 3-as járatok vonalán közlekednek. Ha megjönnek az új villamosok, más vonalakon is járni fognak.
Budapesten naponta mintegy 1,2 millió utas veszi igénybe a villamosokat, de kocsiszínben csak kevesen jártunk. Benéztünk a villamos alá és felmásztunk az áramszedőkhöz is a Kelenföld kocsiszínben.
A gyerekek szemén át nézve még az olyan egyszerű dolgok is csodálatosak, mint egy régi villamos, amiből az Autómentes Hétvégén nem volt hiány, hiszen a BKK felsorakoztatta a legkülönlegesebb járatait.