2022. január 24., 10:41
„Fuss az erdész szemével!” – Programsorozat indult a tudatos erdei sportolás jegyében
Az Országos Erdészeti Egyesület téli kihívása a Pilis felfedezését kínálja.
Az Országos Erdészeti Egyesület téli kihívása a Pilis felfedezését kínálja.
Amilyen rövid, annyira megerőltető, ugyanakkor páratlan szépségű túrácska a Thirring-körút, ami a dobogó-kői nagykilátó alatt kanyarog erre-arra, de inkább le meg föl a hegy oldalában.
Az 559 méteres Nagy-Kopasz-hegy a Budai-hegység legmagasabb hegye Páty, Nagykovácsi és Telki határán. Tetején magasodik a vitorlára emlékeztető Csergezán Pál-kilátó, ahonnan fantasztikus körpanoráma nyílik a környező vidékre.
Meglepően közel van Budapesthez, mégis olyan érzés a Budaörsi-kopárok tetején sétálni, mintha valahol a mediterrán világ titkos részein túráznánk.
A döntést a Fővárosi Közgyűlés szavazta meg még decemberben, ráadásul egyhangúlag, amire azt is mondhatjuk, hogy a természet fontos győzelmet aratott a beépítések ellen.
24 programból álló adventi naptárunkkal arra szeretnénk biztatni mindenkit, hogy mindennap álljon meg hosszabb vagy rövidebb időre, és lélekben is készüljön a közeledő ünnepre.
Jó hír a körpanoráma és a főváros közeli hegyvidék szerelmeseinek: új kilátó épült a Bölcső-hegyen.
Mindössze Csillebércig kell elbuszozni, majd egy viszonylag könnyű kis körtúra keretében elérünk a Sorrento-sziklákhoz, ahol a környék egyik legszebb panorámája tárul elénk.
A Sas-hegy a legenda szerint onnan kapta a nevét, hogy 1686-ban, Buda visszafoglalása után sasok szálltak fel innen a Vár irányába. Egy másik elmélet szerint a területet a német polgárság nevezte Adelsbergnek, magyarul Nemes-hegynek, amiből félrehallás útján lett Adlersberg, azaz Sas-hegy.
Játszóvár, esőbeálló és pad-asztal-garnitúrák várják a kirándulókat és a kikapcsolódásra vágyó családokat a Budai-hegység egyik klasszikus erdei tisztásán.
Ajánlónkban többféle korosztály számára válogattunk többek között filmet, múzeumi programokat, meseösvényt és természetesen a halloweenhez kapcsolódó eseményeket is az őszi szünetre.
A Budapest környéki helyek után jöjjön néhány fővárosi helyszín, a budai és a pesti oldalról egyaránt.
A Kiscelli parkerdő meseösvényén két ökomesehőssel együtt fedezhetik fel a gyerekek a tanösvényt és a környezetüket, miközben a felelős zöldgondolkodást is megismerhetik.
Legújabb összeállításunkban az őszre és a gyerekbarát ösvényekre fókuszálunk.
Az új közpark a Csepel-Szigetcsúcson, három városmajornyi területen létesül. Ekkora (36 hektáros) városi zöldterület az utóbbi 50 évben nem jött létre Budapesten.
A Vörös-kő nem tartozik a legismertebb kirándulóhelyek közé, szóval a csendre és nyugalomra vágyó túrázóknak ideális terep. Tahitótfaluból indulva egy könnyed sétával érünk el az erdő széléhez, ahonnan a sárga útvonalat követve jutunk fel az 521 méteres hegycsúcsra.
A Pilisi Parkerdő valkói, gödöllői, visegrádi és budapesti erdészete idén ősszel is szarvasbőgéstúrákra invitálja az érdeklődőket.
A vácrátóti arborétumba még forróság idején is érdemes ellátogatni, mert a virágzó lótuszok látványa, a fák mögött megbújó „gótikus” romok és a malom még azt is elfeledteti velünk, hogy melegünk van.
Az Alsó-Jegenye-völgy egy mesébe illő kirándulóhely, amely a fővárostól nem messze található, Budapest és Solymár határán. A viszonylag könnyű, 5,6 kilométeres túra a Paprikás-patak mellett vezet végig, ahol a sárga sávot és a kék Mária-jelzéseket kell követnünk.
A XI. kerületi Kamaraerdő csupán egy ugrásra van a belvárostól. Elrobogunk a 41-es villamossal a végállomásig, és a városi nyüzsgésből hirtelen a természetben találjuk magunkat, ahol árnyas fák alatt kirándulhatunk.
Van úgy, hogy az ember vágyik a természetbe, de nincs ideje vagy energiája egy hosszabb túrára. A Látó-hegyen megbújó Árpád-kilátó ilyenkor tökéletes célpont, hiszen nincs messze a várostól, és a terep is elég könnyű.
Balogh Ádám az egyik legbátrabb kuruc tisztként vált ismertté, az ő nevét viseli a II. kerületben található sziklaképződmény és a körülötte lévő zöld oázis. Remek célpont, ha nincs időnk egy hosszabb túrához, de mégis egy kicsit szusszanni szeretnénk a természetben.
A Remete-szurdok a Budai-hegységben, Máriaremete és Remeteszőlős között terül el. Ha Hűvösvölgyből közelítjük meg az 57-es busszal, útba ejthetjük az 1899-ben épült Máriaremetei kegytemplomot is, amely a környék népszerű zarándokhelye.
Budapesttől nyugatra, az Érdi járásban találjuk Sóskutat, egy csöndes kis falut, amely elsősorban a kőbányájáról híres. Azt viszont kevesen tudják, hogy milyen remek túraútvonal kanyarog a környéken.
A Hármashatár-hegy déli oldaláról indul a híres természetvédőről, Jane Goodallról elnevezett útvonal, melyet szokatlan turistajelzés, egy sárga női fej jelöl. A tanösvény csupán 6 táblából áll, és 15-20 perc alatt bejárható, viszont a terep nagyon izgalmassá teszi.