A II. világháború vége felé közeledve a visszavonuló német csapatok az összes Duna-hidat felrobbantották. Tíz éven keresztül szinte egyetlen híd pótolta a hiányukat: a Kossuth híd.
Szinte mindennap átkelünk valamelyik budapesti Duna-hídon, de vajon mennyire ismerjük történetüket vagy technikai paramétereiket? Új, 10 kérdésből álló kvízünkben most ezt tesztelhetitek.
„A Duna jön, a Duna mindig jön” – mondja Pelikán József A tanúban. Meg van úgy, hogy apad, ilyenkor különleges dolgok bukkannak a felszínre. Vajon mi minden lehet a Duna budapesti szakaszának mélyén?
A Lánchíd pesti hídfőjénél lévő teret hívták Ferenc József térnek (1867–1946), Roosevelt térnek (1946–2011), 2011 óta pedig Széchenyi István tér a neve. Széchenyi fontos szerepet játszott mind a Lánchíd, mind a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) létrehozatalában.
Továbbra is az eredeti tervek szerint halad a Lánchíd felújítása: a szakemberek már festik az átkelő járdáira a következő hónapokban visszakerülő korlátokat és műemléki elemeket.
Négy éves tervezési munka zárult le, a Dél-Budát, Dél-Pestet és Észak-Csepelt összekötő új Duna-híd, vagyis a Galvani híd megkapta az építési engedélyt.
Több mint egy év után ma megszépülve tértek vissza az eredeti helyükre a Lánchíd budai hídfőjét díszítő kőoroszlánok. Eközben zökkenőmentesen zajlik az átkelő felújítása is.
A Kelet- és Nyugat-Európa közötti az egyik legfontosabb vasúti kapcsolat Dél-Budapesten át vezet, ennek pedig a most átadott, megújult déli összekötő vasúti Duna-híd fontos része.
Megkapta az építési engedélyt a Dunabogdány és Kisoroszi közötti kerékpáros Duna-ág-híd, ami az EuroVelo 6 bringaút Szentendrei-szigetre tervezett szakaszának lesz a része.
A Rákóczi híd kárminpiros pilonjait már messziről kiszúrjuk, ami pedig a nevét illeti, lehetett volna Mátyás király híd, Szent László híd és a Béke hídja is.
A Lánchíd felújításának munkafolyamata egy újabb szakaszhoz érkezett: elkészült az első felújított láncszakasz, amelyen már látszik a híd megújult színe.