Magyar Nemzeti Múzeum

Ha 10 embernek feltesszük a kérdést, melyik budapesti múzeum kertjét ismeri, a legtöbben alighanem kapásból a Nemzeti Múzeum kertjét fogják mondani. Központi helyen van, a magyar történelem jól ismert eseményei kötődnek ide, és hát saját neve is van: Múzeumkert. Voltaképpen nevezhetjük a múzeumkertek alfájának is. Emiatt sosem üres, és ha nem találunk szabad padot, letelepedhetünk a szépen gondozott fűbe is, az óriási, árnyas lombú fák alá. Este viszont már szellősebb a kert, mély, személyes beszélgetésekre, na és összejövős-összebújós randira is pazar helyszín lehet.
Longtermhandstand galéria

Amilyen sokan ismerik a Nemzeti Múzeum kertjét, olyan kevesen tudnak ennek a kis kortárs galériának a kertjéről, ami a Naphegy oldalában, a Mészáros utcában található. A mesés hangulatot árasztó, burjánzó és vadregényes kertnek van saját minierdeje is, ami olyan sűrű, hogy be sem tudunk hatolni a mélyére, még ha a kert végéből induló, rövid lépcsősor be is vezet a fák közé. A kert az épület mögött található, és az utcáról nem is látható. Csak akkor tudunk tehát kijutni a kertbe, amikor a galéria nyitva tart, ez pedig mindössze három nap a héten: szerdán, csütörtökön és pénteken délután 17 órától este 20 óráig. Érdemes akkor kanyarodni tehát arrafelé.
Kiscelli Múzeum

Az óbudai múzeum és kertje az egyik nagy kedvencünk. A jórészt régi szobrokkal, kövekkel teli, szépen gondozott kert olyan, mint egy vidéki főúri kúria parkja. Ami azért sem véletlen, mert a barokk épület egykor kolostorként és templomként működött. Ezt az illúziót erősíti az is, amikor a méretes kapun keresztül belépünk a kertbe, és egyből olyan érzésünk támad, mintha visszafelé haladtunk volna az időben. Ha pedig netán kevés lenne a kert, a Kiscelli-élményt fokozza az épületet körbeölelő kiserdő.
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Kiscellitől nem messze, szintén Óbudán találjuk a múzeumot, amit még akkor is ajánlunk mindenkinek, ha épp nem jut ki a kertbe. De ha eláruljuk, mit lehet ott látni, akkor arra fogunk törekedni, hogy kijussunk. A múzeumon belül a hétköznapi tárgykultúra rengeteg múltbéli darabját nézhetjük itt végig, megismerve közben az elmúlt korok életmódjának jelentős szeletét. A múzeum kis belső kertje a csend mellett azért is figyelmet érdemel, mert tele van ikonikus neonokkal és cégérekkel, amelyek ma már jórészt nem létező áruházakat, cégeket és vállalatokat (pl. Corvin, Skála, Centrum, Aranypók és a legendás Sanghay Bar) reklámoztak.
Pénzügyőr- és Adózástörténeti Múzeum

A Városligettől pár lépésre, a Munkácsy Mihály utcában találjuk a múzeumot, méghozzá Pest egyik leggyönyörűbb épületében, a Schiffer-villában, ami a tárlat megtekintésétől függetlenül is látogatható és bejárható. A Vágó József által tervezett épületről órákon át lehetne ódákat zengeni. Tulajdonképpen belülről is olyan, mint egy buja kert. De ha a színes üvegablakokon keresztül kinézünk a házat körbeölelő csodás kertre, a színes madárminták (kolibrik és fecskék) olyan illúziót keltenek, mintha kint, a hatalmas platánok és fenyők ágain ülve tollászkodnának a szárnyasok. Szinte a hangjukat is hallani.
Erdős Renée Ház

Az írónő és családja ebben az impozáns, mesebeli, védettség alatt álló, XVII. kerületi villában élt 1927 és 1944 között. Manapság már nem lakják, ehelyett több kis múzeum működik a falai között: egy helytörténeti, egy képzőművészeti galéria, a Néprajzi Emlékház gyűjteménye, a közeli Merzse-mocsár természetvédelmi terület élővilágát bemutató tárlat, valamint az egykori lakos, Erdős Renée emlékét is ápolja egy állandó kiállítás. A villa egy méretes kert közepén áll, amely mesésen varázslatos, vadregényes és buja. A hangulatot pár szobor is emeli. A ház körbesétálható, pad is akad, de letelepedhetünk a fűbe is akár.
Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum

Az Andrássy úti múzeum már a témája miatt is különleges, az egyébként is hangulatos kertje pedig épp idén újult meg. A kert a múzeum nyitvatartási ideje alatt látogatható, vagyis akkor is simán besétálhatunk, ha a múzeumot nem tervezzük épp meglátogatni. Pagodát, holdkaput, sok egzotikus növényt meg eldugott, romantikus szegletecskéket találni a kertben, ami ügyesen lett kialakítva. Bár nem túl nagy, de sűrű, és a kacskaringós ösvények miatt nagyobbnak tűnik, mint amekkora. Tipikusan az a park, ahol pár órára el lehet rejtőzni is a külvilág elől.
Szépművészeti Múzeum

Kevesen tudják, hogy a Hősök terén álló múzeumóriásnak van egy kis belső kertje, az Ión udvar. A kialakítása során arra törekedtek, hogy a középkori kolostorkertek hangulatát idézzék meg, vagyis ez egy csendes, elmélyülésre termett szeglet, amit gyógy- és fűszernövényekkel, gyümölcsfákkal és díszcserjékkel dobtak fel. A Szépművészeti Múzeum kertjébe nyitvatartási időben lehet bemenni, de csak úgy, ha bármelyik kiállításra is jegyet váltunk.
Varga Imre Gyűjtemény

Óbudán, a Laktanya utcában bújik meg a világhírű szobrászművészünk munkásságát és életét felölelő állandó tárlat. A kis múzeumnak nemcsak belső terei vannak, hanem egy szobrokkal, fákkal és bokrokkal teli kis belső kertje is. A közelben, két sarokra a múzeumtól, az óbudai Fő tér bejáratánál áll egyébként a kedvenc Varga-szobrunk is, a Várakozók, amit azonban szinte mindenki inkább Esernyősök néven ismer.
Vasarely Múzeum

Az op-art atyjának két múzeuma is van Magyarországon, az egyik az óbudai Szentlélek téren. A pár éve megújult intézmény nagy művészünk emlékét, munkásságát és hatását mutatja be. A mértani formák után jólesik kicsit kiülni a múzeum belső kertjébe, amelynek kialakításában az ott sétáló felfedez egy kis matematikát. Vagy ez már a kiállítás hatása?
MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum

A Várkert Bazártól szinte csak egy kőhajításnyira, a Tabánban találjuk Semmelweis Ignác szülőházát, amelyben az 1960-as évek közepén nyitott meg az orvoslás történetével foglalkozó múzeum, valamint szakkönyvtár. A házból jutunk ki a falakkal körbevett belső kertbe, amely nem nagy, de egy kis megpihenésre, elmélyülésre tökéletes. A kiállítás megtekintése előtt vagy után, esetleg menet közben is kifújhatjuk itt magunkat, mert ezen a tárlaton bőven van mit megemészteni.
Magyar Néprajzi Múzeum

A legkülönlegesebb budapesti múzeumkert a Néprajzi Múzeumé, mert nem az épületen belül található, nem is körbeöleli a házat, hanem annak szerves része, az épület tetején találjuk. Miközben a kertész a virágokat gondozza, mi pedig heverészünk a fűben, alattunk, pontosabban a föld alatt zajlik a múzeumi élet. Mivel a kert görbül, vannak magaslati pontjai, amelyekről az egész környék remekül belátható. Ez a kert inkább az extrovertáltak terepe, nem pedig az introvertáltaké. Itt elbújni ugyanis nem nagyon lehet.
Walter Rózsi-villa

Az Erzsébetvárosban álló csodás, modern villa végül is nem más, mint egy kertes ház. Walter Rózsi operaénekes és családja egykori otthona volt, amit Fischer József és felesége, Pécsi Eszter terveztek. Manapság múzeum működik itt, ebből következik, hogy a kertje múzeumkert, amely nemcsak körbeveszi ezt az egyedülálló építészeti emléket, hanem látványában és kialakításában hozzá is ad, kiegészíti azt. Mintha a házon belül látható minimalista eleganciának lenne a folytatása.
Tomory Lajos Múzeum

Ez a XVIII. kerület első számú múzeuma, ami a kerület történetével foglalkozik. A névadó tanárember volt, aki számára a néprajz, a népművészet és a helytörténet nagyon fontos volt, az itt található gyűjteményt is ő alapozta meg. Ami aztán otthonra talált ebben a különösen szép, egy faszerkezetű, üvegezett verandával is bíró, alpesi hangulatú villában, amely eredetileg a Tisza-szabályozás felügyelőjének, Herrich Károlynak volt nyári lakja. A villát egészen nagy kert veszi körül, amelyben veteményes is található. A kerti ösvényen körbejárhatjuk a házat és bejárhatjuk a kertet, a telek végénél azonban nem ér véget a zöld is, ami egészen a Bókay-kertig visz.
Millennium Háza

A városligeti épület – még Olof Palme Ház néven – sokáig lerobbant állapotban szégyenkezett a nagy park egyik szegletében, aztán méltó módon felújították, és Millennium Háza néven nyitott újra. Jelenleg étterem-kávézó és kiállítótér is működik benne. Az épület mögött gyönyörű rózsakert található, ami ámulatba ejti a szemlélőjét, egyébként pedig mindig jó célpont, ha kellemes, szabadtéri helyre ülnénk ki, mondjuk, egy múzeum közelében.
Ráth György-villa

Az Iparművészeti Múzeum fiókintézménye, ami az anyaintézmény szecessziós gyűjteményének legjelentősebb darabjait mutatja be. Az önmagában is csodás, eklektikus épület a Városligeti fasoron pompázik egy dús kert közepén, egy villában, amely eredetileg lakóépület volt. A névadó a múzeum alapítója és első igazgatója, ő alakíttatta át az épületet. A kert viszonylag nagy, szinte el is bújhatunk benne úgy, hogy ne zavarjunk mást, ha éppen nem csak mi vagyunk ott.
Budapest Galéria

Az óbudai galéria épülete nagyon régi, 1697-ben épült, ez volt az első óbudai sörház, ami 1735-ig működött. Utána alakították át lakóházzá, amit a következő évszázadokban többször renováltak, és hozzá is építettek. A galéria az 1980-as évek közepe óta működik itt. Az épület mögötti csendes, szerény és az eldugottsága okán hangulatos kert is az intézményhez tartozik. Az utcáról ugyan nem tudunk bemenni, de ha meglátogatjuk a kiállítóhelyet, akkor simán kimehetünk oda is. Érdemes, mert kimondottan nyugalom szigete hangulatú.
Gül Baba türbéje

Látszólag kilóg a sorból a 150 évig tartott török hódoltságra emlékező helyszín. A névadó sírja köré felépült emlékhelyen teaházat, konferenciatermet is találunk, de egyben zarándokhely és még közkedvelt randihelyszín is, méghozzá a látványnak sem utolsó, lépcsőzetes rózsakert és levendulakert okán. És ne felejtsük el: Gül Baba türbéje kiállítótér is, ami a már említett török időkről mesél. A kertben aztán átgondolhatjuk mindazt, amit láttunk, és az egykori török háremek hangulatából is kapunk egy csipetnyit.
Koller Galéria

A Várnegyedben található galériát a magyar származású, világhírű szobrászművész, Amerigo Tot egykori műteremházában alakították ki. A háromszintes kiállítótér és az Amerigo Tot-emlékszoba bejárása után az épület privát szoborkertjét sem szabad kihagyni. Elegáns, szemrevaló, tetszetős és szobrokkal berendezett, ám ami igazán vonzóvá teszi, hogy egészen páratlan innen a kilátás.
Petőfi Irodalmi Múzeum

Ha jó idő van, és egy belvárosi múzeum kertjében szeretnénk ücsörögni, ha nem a Múzeumkertbe megyünk, akkor ide, a Károlyi-kertbe érdemes. Hosszú évtizedeken át önállóan, egy fallal elválasztva állt a PIM mellett, azonban 2023 óta ismét összetartoznak, amivel helyreállt a rend, ugyanis a kert eredetileg a múzeumnak helyet adó Károlyi-palota része volt. Sokunk kedvence, mert van nyugis része olvasáshoz vagy csókolózáshoz, van játszótér gyerekeknek, pingpongasztal a sportolni vágyóknak és még egy nyuszi is mindenki örömére.
Aquincumi Múzeum

Bár az óbudai múzeum területén is vannak zárt helyen lévő, épületen belül található kiállítóhelyek, a kulturális intézmény alapvetően egy hatalmas nagy kőkert, ami azon a helyen terül el, ahol a római korban a polgárváros is állt. Így amikor belépünk, egyből a kertben vagyunk, ahol akár órákat is tartózkodhat az ember, és mélyen beszívhatja a régi korok köveiből áradó múltillatot. Mindenképpen említést kell tenni az Aquincumi Múzeumhoz tartozó aquincumi katonai amfiteátrumról, ami szintén Óbudán van, a Lajos utcában, és ami voltaképp egy hatalmas füves kert, körben romokkal. De akkor már hívjuk fel a figyelmet a Nemzeti Múzeum alá tartozó Campona Victrix Régészeti Kiállítóhelyre is a Nagytétényi Kastélypark szomszédságában, ami az egykori római katonai tábor helyén található. Itt is érdemes egy nagy sétát tennünk, sőt, akár hosszabban is letelepedhetünk.
Bajor Gizi Színészmúzeum

A magyar színjátszás és a színházi világ nagyjai előtt tisztelgő múzeumot Bajor Gizi egykori, XII. kerületi villájában alakították ki a színésznő halálát követő évben. Az ember első gondolata, amikor belép a kapun és elindul felfelé a lépcsőkön, az, hogy micsoda nagyszerű, pezsgő élet folyhatott a villában, nem beszélve a buja és mindent elrejtő kertről, ahol elveszni-elbújni is nagyon könnyen lehet. A villa teraszairól nemcsak a környék látható be, hanem az alatta elterülő kert is.
Bartók Béla Emlékház

A Bartók Béla utolsó budapesti otthonában létrehozott múzeum és koncerthelyszín a II. kerület egyik csendes, zöldövezeti részén, Pasaréten található. A villaépület tágas kertje bár szellős, mégis intim, befelé fordulós hangulatot áraszt. Nemhiába költözött ide Bartók, aki előtte pont egy olyan helyet keresett, ahova nem szűrődik be a külvilág.
Memento Park

A végére egy olyan múzeum jutott, amely egy tágas, nagy szoborkert a messzi XXII. kerületben. Jó pár itt látható szobor végül is csak így fér el kényelmesen, és így érvényesül a készültekor alkotói koncepciónak szánt monumentalitás is. Egy csarnokban sokkal kevésbé lenne hatásos, mint így, a szabad ég alatt. Hosszú, nagy sétát tehetünk a kertben, és bár a szobrok között csak a fűre telepedhetünk le, de arrébb, a pénztárnál azért pár padot is találunk.
(Borítókép: Koncz Márton – We Love Budapest)