Budapest számtalan történetet rejt, amiket imádunk felkutatni. Mindez persze nehezen menne, ha nem léteznének azok az online platformok, melyek a századfordulós, a békebeli vagy a szocializmus korabeli főváros emlékeit őrzik. Ezek között van átfogó fotóarchívum, ahol a századfordulós, a világháborús és a szocialista Budapest képeit egyaránt megtaláljuk, van olyan, ahol a régi filmhíradókat nézhetjük meg, de régi térképeket, újságcikkeket is böngészhetünk.
Fortepan
A Fortepan egy szabad felhasználású (ingyenes) közösségi képarchívum, ahol jelenleg 200 ezernél is több archív kép között böngészhetünk. Ha a keresőbe beírjuk a „Budapest” címkét, akkor majdnem 72 ezer fotót kapunk, melyek között nemcsak ikonikus épületeinket látjuk, de a korabeli város mindennapjait, a háborús helyzetet, 1956-ot vagy akár Liszt Ferenc 1865-ös portréját is. A Fortepant számos országos médium használja hiteles forrásként nap mint nap, a gyűjteményt általában 2-3 havonta bővítik az adományozók képeivel, melyek között magánszemélyek, szerzők és cégek fotódokumentációi egyaránt megtalálhatók.
Arcanum
Ez az az oldal, amit szinte mindennap használunk, ha egy témában kutatunk, hiszen itt elérjük a folyóiratokat, a heti- és a napilapokat, a magazinokat is. Így olyan újságokat böngészhetünk, mint A Hét, a Nyugat, a Tér és Forma, a Bolond Istók vagy Az Est, ráadásul a legkülönfélébb korszakokba kaphatunk betekintést. A korabeli lapok tudósításaiból elég jól rekonstruálhatjuk, hogyan vélekedett a sajtó és a kor embere például az Ezredéves Országos Kiállításról, hogyan készültek a millenniumra, vagy milyen hirdetésekkel próbálták eladni a keserűvizet. Az Arcanum egyébként már 1989 óta digitalizálja az újságokat, és a kézikönyvtárát is folyamatosan bővíti. Míg az újságok tartalmához csak előfizetéssel, a kézikönyvtár állományához ingyenesen is hozzáférhetünk.
Filmhíradók Online
Izgalmas bele-belenézni a régi filmhíradókba is, ha valakit érdekel, hogy milyen volt a régi Budapest világa és hangulata. Találunk itt híreket a fővárosi lakótelepek építéséről, a nyomornegyedek bontásáról, IV. Károly (Magyarország utolsó királya) és Zita királyné megkoronázásáról vagy épp tüntetésekről is. A Filmhíradók Online filmhíradó-archívum eleinte az 1931 és 1943 közötti időszak Magyar Világhíradóinak filmhíreit mutatta be a Filmarchívum jóvoltából, de mára már 1914 és 1924 közötti némafilmhíradókat is láthatunk rajta.
Budapest régen és most
A Budapest régen és most Facebook-oldalon Dombóvári Márton kreatív alkotásain keresztül elevenednek meg a múlt és a jelen különböző alakjai. A klasszikus, monokróm képeket illeszti össze az ugyanazokról a helyekről napjainkban készített színes változatokkal. Az évtizedeket felölelő montázsokból jól látható, milyen fejlesztéseken esett át a főváros, a különböző tömegközlekedési vonalak és a városkép átalakításától kezdve a divatirányzatok változásáig.
FSZEK Budapest Gyűjtemény
Szeretjük a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteményét, mert mindig megannyi érdekes történetet és archív fotót, plakátot vagy grafikát találunk náluk. Facebook-oldalukon mindig megosztják a gyűjtemény érdekesebb darabjait, így azokat bárki megnézheti és megismerheti. Külön felhívjuk a figyelmet a különféle, a fővárost vagy annak egy-egy épületét ábrázoló korabeli grafikákra és régi képeslapokra, mert ezeket jellemzően náluk találjuk, de nagyon érdekes a digitalizált I. világháborús plakátgyűjteményük is.
Hungaricana
A Hungaricana valójában több adatbázist gyűjt össze, célja pedig, hogy a gyűjteményekben fellelhető kultúrkincsek, történeti dokumentumok mindenki számára elérhetők legyenek. Találunk itt képcsarnokot, könyv- és dokumentumtárat, térképeket és építészeti terveket, levéltárat, népzenei gyűjteményt, és itt van a Budapest időgép is. Utóbbi segítségével 3D-ben is bejárhatjuk a város egykori utcáit és tereit. Barangolhatunk a 19. századi vagy 20. század eleji Pesten, megnézhetjük a korabeli épületeket, sőt, még 18. századi térképet is böngészhetünk.
(Borítókép: A Kristóf tér egykor, Budapest Főváros Levéltára / Klösz György Fényképei - Fortepan)