Tartalomjegyzék
- 1 / 12 - A klasszikusok
- 2 / 12 - Lángos Land
- 3 / 12 - Krumplis lángos
- 4 / 12 - Lángos Szentendrén – Fantázia és Álomlángos
- 5 / 12 - Hűvösvölgyi lángosozó
- 6 / 12 - Az újhullámosok
- 7 / 12 - Lángos Papa
- 8 / 12 - Lángos Máshogy – Lángosburger
- 9 / 12 - Lángosh
- 10 / 12 - Ahol mindenkire számítanak
- 11 / 12 - Kadarka Bárka
- 12 / 12 - Retró Lángos Büfé és Retró Lángos Zsiráf
Még csak túl nagy iróniával sem kell a témához közelítenünk, hogy bátran és büszkén kijelenthessük: a lángos egy igaz magyarkonyha-kedvelő számára kiemelten fontos ügy. A lágy kelt tésztából készülő sült lepény a hagyományos magyar konyha elidegeníthetelen részét képezi, méghozzá annyira, hogy annak receptjén történő bárminemű változtatás főben járó bűn. A lángos úgy jó, ahogy van, és maximum a rá kerülő feltétek variálásában engedi meg a kísérletezést, abban viszont manapság egészen széles a spektrum, miközben egy keményvonalas rajongó azért nem lép tovább a sajtos-tejfölös változaton. Ami viszont még a távoli 80-as években számított extrém megoldásnak, de hát változnak az idők, és mint mondtuk, a lángosfeltétek is.

Hogy a lángos miként lett a magyar konyha része, arról a mai napig folyik a vita. De manapság már mindenki úgy hiszi és tudja: a lángos a miénk, és az is volt, az is lesz, míg világ a világ. Nagyon sokáig csak a magyaroké volt, a strandok és piacok első számú eledele, amit a gyerek, szigorúan fokhagymamentesen megkapott az üdítő, a szülők meg, fokhagymásan a sör mellé. Aztán a hozzánk látogató turisták is kezdtek felfigyelni, meg rá-rácsodálkozni. A sokféle feltéttel készülő lángosokat a hozzánk is idejekorán begyűrűző streetfood-forradalomnak köszönhetjük, de a nagy áttörés pár éve vette kezdetét, és ha végignézzük a lángosozók kínálatát, a kísérletezés a mai napig folyik, és nemcsak az elsősorban a turistákra szakosodott lángosozók környékén.

Most pedig jöjjenek a lángosozók, amiket jó szívvel ajánlunk mindenkinek, aki szereti a lángost. A klasszikus ízvilágú, elsősorban a helyi erőkre specializálódott helyekkel kezdünk, majd jönnek az újhullámos, azaz az újraértelmezett verziókat adók, azok, amelyek kifejezetten a turistákat célozzák meg, és mi nem biztos, hogy megkóstolnánk, végül azok, amelyek mindkét irányban próbálnak megfelelni.
A klasszikusok

Na de milyen az itt kapható hagyományos lángos? Leginkább egyszerű, és ez nem pejoratív jelző, hanem dicséret. A méretre gyúrt és tépett lángost forró olajba dobják, majd kicsit állni hagyják, sőt meg is ütögetik, hogy aminek le kell, az le is csepegjen róla, aztán ráteszik a választott feltétettel, és már viheted, eheted. A tészta vastag és puha a széleken, ám a lángos közepe felé haladva egyre jobban elvékonyodik, és ropogóssá válik. Nincs benne semmi trükk, de épp ez benne a vonzó: egy lángos, ami pont olyan, mint amilyen az emlékeidben.
(Itt jegyezzük meg, hogy a kiegyensúlyozottság érdekében a budai piacos lángos mellett a pesti top favoritot is tesztelni szerettük volna, de a Lehel téri piac legendás lángosozóját többször is zárva találtuk. Őszintén reméljük, hogy a zárvatartás csak ideiglenes.)
- Cím: Budapest, Fény utcai piac, 2. emelet a gyógyszertár mellett
- Nyitvatartás: hétfő 07:00-15:00, kedd-péntek 07:00-17:00, szombat: 07:00-14:00, vasárnap zárva
- Sajtos-tejfölös: 650 Ft

Bár ránézésre kimondottan régisulisnak tűnik a Flórián téri hely, az étlapra tekintve rögtön nyugtázhatjuk: ők is haladnak a korral, a hagyományos megoldások mellett az új ízeket (pl. virslis, sonkás, tzatzikis) kipróbálni vágyók sem maradnak itt finom falatok nélkül. Sőt desszert gyanánt és a változatosság kedvéért valamilyen édes lángost is rendelhetünk. Ha legyőzzük a minden emberben fellelhető előítéletet, miszerint az aluljárókban csupa szemetet kapni, és leereszkedünk a Flórián tér mélyére az igazán finom falatok reményében, akkor itt igazi lángos-aranybányára bukkanhatunk. Puha, levegős, olajcsepegésmentes, jól megrakott sajtos-tejfölös lángost ettünk, ami maximálisan levett minket is a lábunkról. És ha a sajtos-tejfölössel minden rendben van, akkor más ízesítés terén sem akadhat különösebb gondunk.
- Cím: Budapest, Aluljáró szint, Flórián tér 1.
- Nyitvatartás: hétköznap 07:00-19:00, szombat 08:00-14:00, vasárnap zárva
- Sajtos-tejfölös: 500 Ft
Annyira jól áll Szentendre a lángosozókkal, hogy két klasszikust is kitermelt az évek során: a Fantáziát, ami az azonos nevű étterem leágazása, és a múltat is tiszteletben tartó modern forma, és az Álomlángost, ami pedig abszolút a retró jegyében működik. Igazából nem tennénk különbséget a kettő között, sőt azt mondanánk, érdemes próbát tenni mind a kettővel, mert az elégedettségi mutatónk mindkét esetben a pozitív felső tartományba fog esni.
A Fantáziában nagyobb a választék, ízre a klasszikus suli, akárcsak az Álomlángos, ahol azonban egy icipicit ízletesebb a falat, bár sajtos-tejfölösben mindkettő jól muzsikál: alaposan meg vannak pakolva a puha és vastag tésztájú lángosok. Árfekvésben egyértelműen az Álomlángos a kedvezőbb, és annak ellenére mondjuk ezt, hogy egyébként meg mind a két hely pénztárcabarát. A lényeg, ha valaki a gyermekkorát hozná vissza egy lángossal, ami vastag, levegős, puha és tele van cuccal, annak irány Szentendre!
Fantázia
- Cím: Szentendre, Bercsényi u. 5.
- Nyitvatartás: 09:30 - 21.00
- Sajtos-tejfölös: 800 Ft
Álomlángos
- Cím: Szentendre, Váralja lépcső
- Nyitvatartás: 11:00-18:00
- Sajtos-tejfölös: 700 Ft
A tészta éppen eléggé sós, nem fojtós, nem vastag, de puha, bőven megkenik tejföllel és megszórják ízletes sajttal (egyébként füstölt sajttal is kérhetjük), a kísérletezőknek pedig érdemes kipróbálni a káposztás verziót is, itt a tésztához keverik hozzá a káposztát. Az árak kedvezőek, egy sima lángos 330 forint, a káposztás 380, a klasszikus sajtos-tejfölös pedig 580 forint.
- Cím: Hűvösvölgyi út – Szipka utca sarok (a hűvösvölgyi végállomás közelében)
- Nyitvatartás: Hétköznap 10:00-19:00, hétvégén pedig 9:00-20:00.
- Sajtos-tejfölös: 580 Ft
Az újhullámosok
De ha ezen a problémán átlendülünk, akkor be kell látnunk, hogy a lángos is ehető illedelmes módon, például ha olyan feltéteket kap, mint itt is: csirkepaprikást, marha- vagy őzpörköltet, libamájat vagy szarvasgombát. Már talán ennyiből is látszik, hogy a Lángos Papa konyhailag a magyaros úton halad. Bár a fő fogás a lángos, mellette azért felvágott tál, gulyásleves, és a fentebb sorolt pörköltek is fogyaszthatók galuska, illetve tarhonya kíséretében, desszertnek pedig brutáljó rétesek. Ezzel szemben az édes lángosoknál inkább a trendek érvényesülnek a magyar konyhával szemben, másképp nem is lehet értelmezni a banános-nutellás vagy a gyümölcsjoghurtos megoldásokat, de azért ide is jut hazai íz: rákóczi túróssal megbolondított lángos.
A Lángos Papa elsősorban nem a hazai közönségre épít, hanem a különleges egzotikus ízekre vágyakozó külföldiekre, és ez az árain is meglátszik. A minőség pedig? Semmi különös, átlagosan jó, de nem itt ettük életünk legfinomabb sajtos-tejfölös lángosát, az biztos. A tészta ugyan finom és kevésbé levegős, ugyanakkor egy fekete pontot mégis ki kell osztanunk, mert az ebédünket szinte kihűlve tették elénk, pedig nem is kellett sokat várni rá.
- Cím: Andrássy út 38.
- Nyitvatartás: 12.00 - 22.00
- Sajtos-tejfölös: 1450 Ft
A háromféle, húsos (csirkés, marhás, disznós) lángosburger mellett a hagyományos, vagyis a nem burgerszerű megoldást kedvelők is megkapják a magukét. A klasszikus sajtos-tejfölös mellett kapható még grillezett paprikás-túrós (red) és rukkolás-túrós (green). Ezek viszont méret tekintetében alulmaradnak egy hagyományos hazai lángossal szemben, árban ugyanakkor kenterben verik azt, de hát a Karaván helyei a turistagyomorra és pénztárcára építenek elsősorban. És ne beszéljünk mellé: sajnos ízben sem hozzák azt, amit egy lángosnak tudnia kéne. Kicsit tényleg amolyan „gyorséttermi” íze meg hangulata van az egésznek.
- Cím: Budapest, Kazinczy utca 18.
- Nyitvatartás: 11:30-02:00

A hely neve nem véletlenül lehet ismerős: a Király utcában is található egy, bár ott mind a lángosozó alapterülete, mind a választék nagyobb. Persze azért itt is kapható a Lángosh nehézbombázója, a Budapest fantázianevű kreatúra, ami a magyarokat övező egyik sztereotípiát meríti ki maximálisan: a kötelező kellékeken (sajt, tejföl) túl csak hús van rajta, de abból minden – a kolbásztól a töpörtyűn át a sonkáig. Aki az extremitásokra esküszik, annak az édes lángosokat ajánljuk, ami elsőre talán bizarr ötletnek hangzik, de lehet, hogy a lekvár is finom megsózva. De az igazi vonzerőt mégiscsak a sajtos-telfölös kiszerelés jelenti, mert nemcsak hogy jól megpakolják, de érezhetően a minőségre is nagyon figyelnek, ami az emésztésünk számára jelent mentőövet, elvégre a lángos nem a könnyű falatok közé tartozik. És hogy miért van h betű a Lángosh végén? A válasz egyszerű: hogy a szót a turisták is könnyen ki tudják mondani.
- Cím: Zrínyi utca 14.
- Nyitvatartás: vasárnap - csütörtök 11.00 - 22.00, péntek - szombat 11.00 - 4.00
- Sajtos-tejfölös: 999 Ft
Ahol mindenkire számítanak
- Cím: Margitsziget
- Nyitvatartás: 15:00 - 01:00
- Sajtos-tejfölös: 1090 Ft
