Mesélnénk, hogy már évszázadok óta kedves fogás Thaiföldön szeretett tésztánk, de ezzel túl nagyot mondanánk, ugyanis a 30-as években született meg ez az egytálétel. Phibun tábornok az ország miniszterelnökévé lett 1938-ban, amikor Sziám helyett immár Thaiföldként hivatkoztak rá. Az országot (amit nem gyarmatosított egyetlen európai hatalom sem) Phibun nagy Mussolini-pártolóként egy fasiszta diktatúra irányába terelte. Nacionalizmusra törekedve és idegengyűlöletre buzdítva megtagadta a szomszédos országok kultúráját (kiváltképp a kínai kultúrát), és mindenből sajátot, egyedit szeretett volna kreálni. Kitúrta, kitiltotta a kínai embereket és konyháikat is, bezáratott minden olyan éttermet, vendéglőt, ahol más ország gasztronómiáját gyakorolták. Saját, új és ízletes, a közízlésnek megfelelő étellel szeretett volna előrukkolni. Egyes legendák szerint a pad thai konkrétan az ő egyik családi receptje volt, és arra törekedett, hogy szerte Thaiföldön meghonosítsa, hamar kultikussá tegye.
Pattant a propaganda, bevezették a pad thait mint nemzeti eledelt, minden étteremben átálltak ennek a tésztának a főzésére és reklámozására. Le akarta mosni a terepről a rizst, ezt is persze a Kína-utálat miatt (és a rizshiány is beleszólt a II. világháború idején). Ehelyett beindult a tésztabiznisz, osztások, reklámhadjáratok, hogy csakis ez lehet az eredeti, igazi thai étel.
A világ körülbelül 20 éve, a millennium után ismerte meg, amikor beindult az úgynevezett Global Thai program. Ez nem volt más, mint egy gasztrodiplomáciai haditerv, aminek a fő célja a thai gasztronómia elterjesztése volt. Európában, a tengerentúlon, gyakorlatilag a világ minden szegletében. Megjelentek a kisebb és nagyobb kioszkok, éttermek, kifejezetten thai egységek. 2003-ra egyetlen év alatt a világ 5500 étterme helyett már 8000-et számláltak. Brutális növekedés, és a népszerűséghez nagyon sokat hozzátett a sós-édes, pikáns pad thai.
Nálunk az áttörést az Október 6. utca Padthai Wokbarja hozta, 2011-ben. Ekkor a mára óriásivá dagadó lánc első tagja meghozta a frissen készülő tésztaételt, csirkével, garnélával, marhahússal és persze sok-sok mogyoróval, addiktívan.
Fontos szabály, hogy a wokban készülő thai fogás a tányérba már szárazon kerül, nem szaftos tésztaként. A szósz tamarindpasztát, ízlés szerint egy kis cukrot és halszószt tartalmaz, további hozzávaló a széles metélt formátumú rizstészta, valamilyen fehérje (marha, csirke, garnéla, tofu például), salotta hagyma, fokhagyma, chilipehely, tojás, pörkölt mogyoró, majd tálaláskor mungóbabcsíra és lime.
2/6
Qui
A QUÍ mindig jó választás, akkor is, ha valami egzotikusabbra és extrábbra vágyunk, de pontosan egy megbízható pad thaira is érdemes asztalt foglalni hozzájuk. Szép adag lesz, mi leginkább a garnélás változatot szeretjük, kövér, roppanós rákokkal.
4/6
Rim Thanon
A Dob utca zsebkendőnyi kis emeletes büféje egy igazi meglepetés. Aki csípi a délkelet-ázsiai hangulatot és a street food érzést, az különösen kedvelni fogja a Rim Thanonh-t, nemkülönben az ő pad thai tésztájukat!
5/6
Tokio
A TOKIO egy szofisztikáltabb, kicsit elegánsabb változatot hozott el Budapestre. Megszoktuk tőlük az extra interpretációkat, és ez a pad thai kapcsán sincs másképp. Csirkével is működik, de az igazi náluk is a garnélás.
6/6
Hanoi X
Régóta megbízható szereplő a IX. kerület Hànội Xưája, ahol egyrészt kiválóak a pho levesek, a hideg tészták, a tekercsek, de a pad thai is ütős, ráadásul óriási adag. Sosem spórolnak a korianderrel: ha szeretjük, szívesen megszórják bőséggel.