Fogadalmaink ellenére is mindig jól jöhet egy olyan itiner, ami eligazít a nagyváros nyújtotta megannyi lehetőség között. Sorra vesszük, hogy egészségtudatos üzemmódba kapcsolva hol érdemes jó minőségű alapanyagokat keresni, hova mehetünk el kocogni, úszni, edzeni, és hova érdemes beülni, ha biztosra mennénk a menüvel.
Ha frissen facsart, préselt levekkel méregtelenítenénk, a VI. kerületi Sóker Zöldturmix bár, a Mammut bevásárlóközpontnál található Fű Juice bar és a Madách téri Juiceline fel vegyük az irányt, ha pedig egészséges, kalóriaszegény édességekre vágyunk, a belvárosi Naspolya Nassolda valamint az Újlipótvárosban, Budaörsön, Pilisvörösváron (és Győrben) is megtalálható Sovány Vigasz cukrászda jó választás lehet.
A Nagymező utcai Kiskovászba is mehetünk szuper kovászos kenyérért, és az alapvetően kávézóként, reggelizőként és sütizőként működő JM6 is kínál ilyet a Jászain. Kissé beljebb haladva Újlipótban a Három Tarka Macska pékséget ajánljuk, igaz, ennek árai borsosabbak lettek. A belvárosban, a Városmajor mellett és már Szentendrén is alapított üzletet a Panificio il Basilico, ha pedig a Hegyvidéken, a Németvölgyi úton lévő Villa Bagatelle felé járunk, a földszintjén található Brótpékségben vásárolhatunk be színezék, tartósítószer és ízfokozó használata nélkül készült pékáruból. A Budán és Pesten is megtalálható Free azzal tűnik ki a többi közül, hogy glutén-, laktóz- és szójamentes pékárut kínál.
Kistermelői és organikus élelmiszert találunk a Szatyorboltban és a Lumenben, ha pedig abszolút környezettudatosan intéznénk a bevásárlást, az újlipótvárosi Ligeti boltban és a Bem József téri Ne pazarolj!-ban műanyagmentesen megtehetjük, amellett, hogy ezeken a helyeken egyben egészségtudatosabb árut veszünk magunkhoz. A felsoroltak mellett számos kisebb biobolt létezik Budapesten, a Bioboltbudapesten.hu adattárban vagy Felelős Gasztrohős által kifejlesztett applikációban is lehet helyspecifikusan rájuk keresni.
A delikátüzletekben alapból minőségi a kínálat, sok a bio- és az organikus termék, ilyen például a Jászai Mari térhez közeli Culinaris vagy az újlipóti Fromage. A legjobb budapesti delikátokról ebben a cikkünkben írtunk részletesen. Egyébként sok ázsiai üzletben fellelhetőek a bioboltokban kínált termékek, érdemes jobban elveszni a zsúfolt polcok között.
Őstermelői piacot találunk a Szimpla Vásárnapon vasárnaponként a Szimplakertben, a Pancs Gasztroplaccon szintén vasárnaponként az Élesztőház udvarán. Szombatonként a Czakó Piacz költözik a Tabán tetején található Czakó kertbe húsos, mézes, zöldség-gyümölcsös és további standokkal. A XII. kerületiek több helyen is belefuthatnak a Hegyvidéki Termelői Piac standjaiba, hogy éppen hol állnak fel, azt a Facebook-oldalról lehet megtudni. A Mozgó Piac a Hidegvölgyi Erdészlakhoz szokta szervezni a Budakeszi Erdei Piacot, ami legutóbb novemberben volt, reméljük, nem kell sokat várni a következőre. Havonta rendezik meg a Vegan Sunday Marketet az Anker’t-ben, ahol szintén egészségtudatos élelmiszerekbe futhatunk bele, csak éppen húsmentesen.
De ha nem szeretünk kérdezősködni, körültekintően válogatni és alkudozni a piacokon, pár gombnyomással meg is rendelhetjük otthonunkba a háztájit. Szabadtartású tyúkok tojásait a YouTyúkon keresztül rendelhetjük meg családi gazdaságból, a Neked Terem-en keresztül pedig hazai termelők kisgazdaságaiból válogathatjuk össze a saját igényeinkre szabott rekeszekdobozok tartalmát, legyen az pék-, hentes-, tejáru vagy zöldség, gyümölcs. Hasonló elven, online közösségi alapon működik a Zöld Major és a Vedd Együtt is.
A családias, kis termek között találunk bizonyos edzésformákra szakosodott egységeket (kettlebell, TRX, cross), de ha még csak ismerkednénk a mozgás világával, és nem keresgélnénk sokat, akkor majdnem minden bevásárlóközpontban vagy közvetlen közelében találunk jól felszerelt, többfunkciós edzőtermet. Ilyen a Mammutban a Lite Wellnes Klub, az Örs vezér téri Sugárban a Sugár Fitness, az Arénában a Peak Gym, a MOM Park mellett a Fitness & More és a MOM Sportközpont, a Duna Plázában az Aréna Fitness, a Lurdy házban a Cutler, a Camponában a Fitness 5, a Köki terminálban a Megafitness. A nemzetközi, trendi láncok közül a John Reed Fitness Music Club települt be Budapestre, de híresen jó gyúrós hely még a Flex Gym. Korábbi, városrészekre bontott edzőterem-körképünk még most is aktuális, ebben a nagyobb helyeket vettük sorra, ahol csoportos órákra, kondizásra, kardiózásra és wellnessre is lehetőség nyílik, és még személyi edzők segítségét is igénybe vehetjük.
Sok teremben egyébként az évkezdés ingyenes vagy kedvezményes próbaalkalmakat jelent, de érdemes érdeklődni az egész éves klubtagsági feltételekről is, mert sokkal előnyösebb konstrukciókat tartalmazhatnak, mint a sima bérletek. Az All You Can Move-kártyákkal több termet is látogathatunk, és egyes csomagokkal rengetegféle mozgásformát űzhetünk a falmászástól kezdve a teniszen át a baltahajításig – igaz, ehhez szükséges, hogy a cégünk le legyen szerződve a szervezettel. A Sportkártya is hasonló elven működik, azzal a különbséggel, hogy magánszemélyeknek is opció lehet.
A terepfutók csodálatos kilátásban részesülhetnek a körülbelül 9 kilométer hosszú Hármashatár-hegyi panorámakörön, a Hárs-hegy körül nemrég alakítottak ki egy 3,1 kilométeres erdei futókört. A Népliget, a Merzse-mocsár, a Római-part, a Hajógyári sziget, az újpesti Farkaserdő, a Rákospatak partja is kitűnő terep a futáshoz, de ha nem a környékükön lakunk, jól jöhet az autó a logisztikához. Csatlakozhatunk futóklubokhoz is, a Kvázibárki ingyenes közösségi edzéseihez pedig – ahogy a neve is mutatja – bárki csatlakozhat kedd reggelente a Margitszigeten.
Továbbá a Petőfi hídnál a Goldmann György téren, a Szerb utcában egy foghíjtelken, a Tabán parkban a Vár mögött, a Mechwart-ligetben, Csepelen pedig integrált tornapark áll rendelkezésre, amelyet mozgássérültek is tudnak használni. A belváros sűrűjében, VIII-IX. kerületben és a külkerületekben is beléjük futhatunk, hogy pontosan hol, azt a kiváló és hiánypótló ingyenes szabadtéri sportok térképén bogarászhatjuk ki, amelyen egyébként szuper dolgokat találunk a pingpongtól kezdve a kosárpályákig.
A Városligettől nem messze találjuk a BVSC Sportuszodát három medencével és szaunával, és itt mindig van szabad sáv. Főleg hétvégén ajánljuk, mert ilyenkor nincs akkora tömeg, és az 50 méteres medence is használható. A Margit hídtól nem messze, a Duna partján vár egy 50 méteres és egy sátorral fedett 25 méteres Császár-Komjádi Uszoda, ahol szintén edzenek profi sportolók, és szerencsétlen módon indulás előtt telefonon lehet csak megérdeklődni, szabadok-e a medencék. A legnagyobb és legnépszerűbb uszodákon kívül van több opció is úszásra a Tüskecsarnokban, a Palatinus fürdőben, a Csillaghegyi Strandfürdő és Uszodában, a Mányoki úti uszodában, a Nyéki Imre Uszodában, a Paskál fürdőben, illetve kisebb egységekben; mindezt nagy uszodás összeállításunkban foglaltuk össze.
A Bartók Béla úti Vegan Love állati eredetű élelmiszereket nélkülöző street foodot, hamburgert, hot dogot, szendvicseket és salátákat árul, hasonlóan a Jászai Mari téren található Tökmaghoz és a Las Veganshoz, amelynek furgonjait az Allee-nál, márciustól pedig a Rácskertben és a Kazinczy utcai Karaván udvarban is megtaláljuk. A Nemsüti a vegetáriánus ebédelőkre fókuszál immár három helyen, a Pozsonyi út elején, a Klauzál téri vásárcsarnokban és a Hold utcában, és ha már az ebédnél tartunk, a Kálvin téri Vega Cityben ebédidőben nem véletlenül kígyóznak a sorok: többféle egytálétel, főzelék, hamburger kapható jó áron, és napról napra változik a menü. Régi szereplő Budapest húsmentes térképén a Ferenciek téri Napfényes Étterem, amely vegán főzőtanfolyamokat is tart, illetve az ország első indiai vegetáriánus étterme, a Belgrád rakparti Govinda Étterem.
A Deli's Vegan az Allee mellett kínál vegán ételeket, míg a Kálvin téren találjuk a Matrjoska Kroshkát, amely a Lőrinc pap téri Matrjoska orosz bisztróból nőtte ki magát vegetáriánus-vegán étteremmé a tulajdonos életmódváltása következtében. Kizárólag vegán és gluténmentes ételeket kínál a Great Bistro a Bank utcában nemzetközi ízekkel és gourmet à la carte vacsorákkal, míg vegán sajtokra a Say Cheez Raw, vegán péksüteményekre pedig a Fill Good specializálódott Budapesten. Egyébként a Happy Cow applikáció segíthet megtalálni a közelünkben lévő vega helyeket.