A Római-part halsütői már az első igazi tavaszi napon kinyitnak, mi budapestiek pedig akkor is sorban állunk a hekkért, ha tudjuk, hogy túlárazott, a hozzá kapott kenyér borzalmas és a sör is csak szobahőmérsékletű. De szeretjük a nosztalgiát, követjük a sajátos kis hagyományainkat. Melyek azok a budapesti helyek, melyeket rendre meglátogatunk, még akkor is, ha „régenmindenjobbvolt”? Hol maradt meg a minőség és adott esetben mit ajánlanánk helyettük, melléjük alternatívaként?

1/10

Krémes – a Ruszwurmban

1827-ben Schwabl Ferenc alapította a Szentháromság utcai cukrászdát, mely egyike a főváros legpatinásabb, legrégebb óta működő vendéglátóhelyeinek. Nem kizárt, hogy még üknagymamánk is tudott a Ruszwurmról, ahol ma már sok a turista és bámészkodó, a valódi budapesti krémesrajongó mellett. A Várnegyed cukrászdájában a legtöbb sütemény ízletes és klasszikus, ám mégis a leghíresebb a ház krémese, melyért sokan messziről is eljárnak ide.

2/10

Rétes – a Normafánál

„Nem megyünk fel a Normafára sétálni, meg rétesezni egyet?” – ez is egy ismerős budapesti mondat. Az 1978 óta működő rétesező minden évszakban ugyanolyan népszerű, s szerencsére nem csak azért, mert a Síház mögött könnyen megtalálható és egyértelmű normafás hely, hanem azért is, mert tényleg ízletes a rétes. Van, aki a meggyeset preferálja, más a mákosért vagy a káposztásért rajong, de a szezonális gesztenyés, vagy sajtos verzió is klassz. Nyáron egészen 19 óráig állhatunk sorba a magaslati édességért. 

  • Alternatíva: Házi Rétes a Pozsonyi úton és a Karinthy Frigyes úton, de a kirándulás akkor elmarad...

3/10

Lángos – az Arany János utcánál

Retró Lángos néven fut az Arany János utcai metrómegállóba ékelt büfé, ahol egészen hajnalig sütik bő olajban a tésztákat. Szerencsére ez sem hiábavaló becsípődés, mert a sajtos-tejfölös itt az egyik legfinomabb: raknak rá matériát bőven, nem spórolnak, nincs „felvizezve” a tejföl és különlegesebb fajták közül is választhatunk, ha ez snasszabb lenne. Töltött verzió, bolognai, juhtúrós-újhagymás...elég jó a választék. 

4/10

Melegszendvics – a Bambiban

A 60-as évekből maradt itt a Bambi Eszpresszó, a Frankel Leó utcában, sőt, a legendák szerint 1961.május 1-én nyitott, éppen a munka ünnepén. Hangulata megőrizte a kor szellemét, törzsvendégei szeretnek anekdotázni, a fiatalabb generáció pedig csak élvezi a múltból ittmaradt időgépet és a retró melegszendvicseket, akár egy pikoló mellett is. Nem magasgasztró, nem újhullám, hanem éppen olyan, amilyennek szeretjük, Bambi-módra. 

  • Alternatíva: Kelta pub és Ibolya presszó - Ferenciek tere

5/10

Sós aprósütemények – a Daubnerben

110 éves a tradíció, és a Daubner talán az a cukrászda, mely a legjobban beépült a magyar ember emlékeibe, mint „a nagybetűs cukrászda”. Hol a legjobb a torta? A Daubnerben. Hol a legjobb a fagyi? A Daubnerben. Honnan rendeljünk süteményt a szülinapra? A Daubnerből. Megrögzöttség, vagy sem, sokszor még akkor is letorkoló kommenteket kapunk, hogy miért hiányzik az újhullámos cukrászdák vagy frissen nyitott sütizők körül a Daubner, amikor tényleg köze sincs a témához. Kétség nem fér hozzá, hogy nagyon finom a málnás rizsszelet, a rokokó, az E-80 és a parfétorták is, de a legnagyobbat az apró sósak szólnak. A papírzacskót nyomban átvajazó pogácsák, rolók, masnik.

  • Alternatíva: szintén Óbudán ízletesek a Pékesség pogijai is

6/10

Hekk – a Római-parton

Amikor megjelennek az első igazi napsugarak és nincs árvízveszély, a Római-part, a mi kis „Balaton partunk” megtelik élettel: családok, szerelmesek, biciklisek, kutyások tobzódnak a plázson, kacsáznak a parton és persze hekkeznek a műanyag asztaloknál. Tudvalévő, hogy mindenkinek megvan a kedvence: a Jancsi Büfé, az Evezős Sörkert, a Hekkmester, a Kócsag...akkor is oda megyünk, ha a másikat még nem is kóstoltuk, mert az a „mi hekkesünk”. Eleve sokaknak kezdődik a tengeri hal kézzel-lábbal evésével a nyári szezon és ha nem is a Balcsinál, de a Rómain kell teljesíteni!

  • Alternatíva: Kompház, a budakeszi Duna-parton

7/10

Hurka, kolbász – a Hajós utcai hentesnél

A Hajós utca 21-ben lévő hentesüzlet is igazi pesti ikon: több mint 80 éve áll a környéken lakók és dolgozók szolgálatában. Rengeteg jó pecsenyést ismerünk persze, csarnokokban, Budán és Pesten is, de valahogy tényleg etalon ez a hely. A minőség sem változik, a kiszolgálás nagyon barátságos és örömmel tunkolunk, harapunk náluk, mint ahogyan nagyon sok más budapesti is. Vajon hány operaénekes és balerina szokott elcsábulni a hentes miatt egy kis hurka vagy kolbász miatt?

  • Alternatíva: a Séf utcája, ami egy modernkori Lacikonyha, a Belvárosi Piacon, Bíró Lajos jóvoltából

8/10

Gofri – a Habos Gofrinál

Ha még meglenne a régi JégBüfé, mindenbizonnyal az került volna fel listánkra, de az 1952-től működő legenda már nem a régi helyén működik. Ezért a második legbiztosabb gofripontról írunk inkább, mely ugyan még nincs 10 éves sem, de egészen hamar közönségkedvenccé vált. A Katona Kamrája melletti Habos Gofri alacsony árai, nagy választéka, kedves kiszolgálása és finom gofrijai miatt csaknem minden napszakban nagy forgalmat bonyolít. Egyetemisták, kismamák, bankárok, nyugdíjasok egyaránt meg-megállnak itt egy habos édességre. 

  • Alternatíva: szuper gofrik készülnek a Go-Free üzletekben, már, ha nyitva tudjuk találni őket, ugyanis elég hektikus a nyitvatartás

9/10

Forró fazék velőscsonttal – a Kéhli Vendéglőben

Az óbudai Kéhli Vendéglő igazi hagyományőrző hely, ahova lehet, hogy még egykor nagyszülőnk vitt el, hogy megkóstoljuk Krúdy Gyula kedvenc fogásait. Fiatalon lehet, hogy bátortalanok és szkeptikusak voltunk, hogy milyen is lehet a hatalmas csontból kinyert velő? De felnőtten már tudjuk, hogy fantasztikus íze van, pirítósra kenve, némi sóval, borssal hintve. A vendéglő menüjén mai napig megtaláljuk a forró fazekat, vagyis az igazi, gazdag húslevest, velőscsonttal tálalva. Nem csak nekünk, budapestieknek unikális a Kéhli – járt itt Woody Allen, Roger Moore, Toto Cutugno is. 

  • Alternatíva: a Wesselényi utcai Gettó Gulyásban velős pirítóst és „tunkos kenyeret” is tartanak

10/10

Fagyi – a Gelatóban

Voltak idők, mikor az olasz, főzött fagyi még ritkaságnak számított a városban, de az Irányi utcai Gelato biztos pontnak számított, állandó ízeivel és egészen késő estébe, már-már éjszakába hajló nyitvatartásával. A 80-as, 90-es években nagyon sokan randiztak itt esti fagyizás közben és az egyetemisták is be-bedobtak egy gombóc malagát, fahéjat vagy rizst, a grinzingis fröccsök mellett. A jelenlegi nagyon kiemelkedő fagyizók mezőnyében sajnos már nem tud labdába rúgni ez az oldschool fagyi, de a késő esti fagyizás örömét még mindig meg tudja adni a nosztalgiázóknak.

  • Alternatíva: a Bazilikával szemközti Gelarto Rosa remek gyümölcs sorbet-i és krémes fagyijai is este 22 óráig várnak.