A komolyzenének nálunk is stabil rajongói bázisa van, és hely is akad bőven, ahol adózhatnak szenvedélyüknek. Összeszedtük, hogy pontosan hol.
1. Liszt Ferenc Zeneakadémia
Egy megveszekedett komolyzene-rajongó szerint ha komolyzenei koncert, akkor az alapvetéshelyszín a Zeneakadémia, méghozzá az újabb, ez az art nouveau épületcsoda, amit 1907-ben emeltek, és ahol Kodály Zoltán meg Bartók Béla is dolgozott. Nemcsak kívülről szép a Zeneakadémia, de belülről még csodálatosabb, pláne a koncertterem, ami a leggyönyörűbb a városban. Még egyetlen hangot sem hall az ember, amikor már elalél pusztán a látványtól is.
2. Bartók Emlékház
Ha már szóba került Bartók Béla, akkor nem hagyható ki a gyűjtésből a II. kerületi Csalán úton található emlékház, ami egyben a zeneszerző, népzenekutató és zongoraművész utolsó lakhelye is volt. Természetesen koncerteket is tartanak itt, de mivel mégiscsak egy egykori lakásról van szó, amiben más programok is vannak időnként (például kiállítás), itt kizárólag kamarakoncerteket tartanak. Ez persze semmit nem von le a hely értékéből.
3. Óbudai Társaskör
Ahogy a neve is sugallja, az Óbudai Társaskör Óbudán található, a Kiskorona utcában, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum szomszédságában. Bár a fő csapásirány a klasszikus zene, de egyéb programokat (irodalmi és színházi esteket meg népzenei, világzenei és jazzkoncerteket) is tartanak az épület falai között. A klasszikus zenén belül pedig itt is a kamarazenekaroké a terep.
4. Müpa
A Nemzeti Színház szomszédságában álló épületmonstrum, amelyben a Ludwig Múzeum is található, a mindenféle zene fővárosi fellegvára, és ide tényleg befér minden, a könnyűzenétől kezdve a világzenén és a népzenén át a jazzig, de a legfontosabb mégiscsak a komolyzene. A nagy nemzetközi nevek elsősorban itt (vagy a Zeneakadémián) lépnek fel, és a repertoárba belefér úgyszólván minden, a szimfonikus zenekarok nagy koncertjeitől a kamarazenekari fellépésekig, de akár egy opera vagy egy szál zongorás előadás is elképzelhető a páratlan akusztikájú Müpában.
5. Magyar Zene Háza
Sokan egy második Müpát láttak a Magyar Zene Házában, amikor épült, de a megnyitás óta eltelt idő igazolta, hogy ez a kissé dehonesztáló jellemzés nem igaz. A Zene Háza több ennél, ahogy a neve is mondja, ez az impozáns épület a zenével foglalkozik, annak minden területével, és ha kell, tudományos igénnyel, akár zeneszó nélkül is. Persze azért a zeneszó a lényeg, úgyhogy szinte nem telik el nap valamilyen koncert nélkül, melyek sorában természetesen klasszikus, komolyzenei koncertek is vannak.
6. Nádor Terem
A Városliget szomszédságában álló, csodaszép szecessziós épületnek, a Vakok Általános Iskolájának a díszterme viseli a Nádor Terem nevet, ami elsősorban rendezvényhelyszín, ahol legfőképpen komolyzenei koncerteket tartanak (a 90-es évek óta), méghozzá azért, mert a terem akusztikája páratlan. Persze a Nádor Terembe se nagyzenekart vizionáljon az ember, hanem zongoraesteket meg kamarazenekarokat.
7. Vigadó
A Pesti Vigadóban sem csak komolyzenei koncerteket tartanak, vannak egyéb rendezvények is, de talán a hangversenyek adják az V. kerületi helyszín programjainak javát. Itt is van hely bőven és így lehetőség is a nagyobb koncertekre, sőt még operaelőadásra is. Egy-egy koncert után pedig hidegben/melegben egyaránt jólesik egy könnyű séta a Duna-korzón.
8. Budapest Music Center (BMC)
A Kálvin tér közelében lévő hely egy zenei információs központ, ami összegyűjti és nemzetközi viszonylatban is hozzáférhetővé teszi a magyar klasszikus és jazz-zenészek, valamint a hazai kortárs zeneművek adatait. Na és mindemellett koncerthelyszínként is működik. A fő csapásirány a BMC-ben inkább a jazz, de a komolyzene iránt érdeklődők sem vetődnek árnyékra, ha itt akarnak koncertet hallgatni és nézni.
9. Az Opera és az Eiffel Műhelyház
E két rendezvényhelyszín úgy passzol össze, mint a borsó meg a héja. Az Andrássy úton magasodó Magyar Állami Operaház a fő intézmény, a Kőbányai úton, a Közlekedési Múzeum kiállítóterme mellett álló Eiffel Műhelyház pedig a legújabb játszóhelye. Természetesen e két helyszín speciális, mert operák vannak a műsoron. Az Operaházban inkább a klasszikusok mennek, az Eiffelben pedig elsősorban a kortárs darabok.
10. Régi Zeneakadémia
A Zeneakadémiával kezdtük, azzal is fejezzük be, méghozzá a régivel, ami az Andrássy út és a Vörösmarty utca sarkán áll. Az épületben nemcsak koncertterem van, hanem például itt van a Zeneművészeti Egyetem, a Könyvtár, a Liszt Ferenc Emlékmúzeum és a Kodály Intézet is. Komolyzenei koncertekből széles a repertoár, kamarakoncertek éppúgy vannak, mint szimfonikusok hangversenyei, és az egyetem hallgatói, valamint tanáraik is gyakran lépnek fel itt.
(Nyitókép: Cyano66 - Getty Images)