A városban élő kutyák igénylik a mozgást, és bár a parkokkal is jól elvannak, azért az igazi mégiscsak az, amikor kiszabadulhatnak a természetbe. Budapesten és környékén pedig számos lehetőség van egy kiadós, kutyát és gazdit egyaránt jól kifárasztó kirándulásra.

1. Farkas-erdő

Ez a fővároson belül található erdő konkrétan Újpesten van, így elsősorban az újpestiek meg a káposztásmegyeriek keresik fel, de minden ebnek és gazdinak a figyelmébe ajánljuk, pláne ha nem akarnak messzire menni. Kényelmes, könnyű, bő 4 km-es erdei sétát kínál a Pilisi Parkerdő által gondozott környék, ami egyébként kutyás paradicsomnak számít, de a sportolni vágyók is (futás, bicajozás, sőt egy szakaszon még street workout eszközök is találhatók az ösvény mellett) gyakran felkeresik.

2. Naplás-tó

Maradva a városban, nem mehetünk el szó nélkül a kedvenc – nem csak kutyás – kirándulóhelyünk mellett (a pesti oldalon mindenképp ez a top). Nemcsak tó, sétány, kilátó, récék, teknősök és énekesmadarak találhatók itt, hanem erdő is, ami különösen nagy öröm egy négylábú számára, ha nyomozati tevékenységet is végezne a játszadozás és a rohangálás mellett, márpedig egy kutya, tudjuk jól, folyton szimatolna. A Naplás-tó kellemes kaland bármelyik évszakban, és kutyával az igazi!

3. Keresztúri-erdő

Még mindig nem hagytuk el a várost, hanem a Kőbánya és a XVII. kerület határán található és talán kevésbé ismert városi erdőre is felhívjuk a figyelmet. Már csak azért is, mert pár perc séta után olyan érzése támad az embernek és ebnek egyaránt, mintha valahol messze, egy erdős vidéken kalandoznának a nagyváros helyett. Itt is csak a futók zavarhatják meg a kutyás nyugalmat, egyébként pedig tökéletes megtisztulással jár a séta a Keresztúri-erdőben.

4. Katalinpuszta

Elhagytuk a várost, és meg sem állunk a Naszály lábánál, Szendehely határában lévő Katalinpusztai Kirándulóközpontig, ami alig egyórányira van Budapesttől. Itt több lehetőség (tanösvény) közül is választhatunk, a kedvencünk pedig a Gyadai tanösvény, ami kellőképpen kalandos és izgalmas, azt pedig a kutyák is nagyon szeretik. Mocsaras-vizes környék, fapallókból ácsolt ösvények, függőhíd és sziklák kísérik utunkat az erdő mélyén és 6 km-en át.

5. Alsó-Jegenye-völgy

Amennyiben cukisági versenyt írnának ki a kirándulóhelyek között, mi (a szerkesztőségi ebekkel egyetértésben) valószínűleg a Solymár határában fekvő helyre adnánk le a voksunkat. Girbegurba patak (Paprika-patak) és azt követő, gyakran keresztező ösvény, sok-sok fahíd, egy vízesés, egy homokfal, egy forrás (Rózsika-forrás), egy hatalmas tisztás, a túra végén pedig a solymári vár – mindebben részünk lehet ezen az igazán mesés, bő 5 és fél km hosszú kiránduláson. A kutyáink pedig nemcsak bőszen szimatolni fognak, hanem boldog hálával a pofájukon mosolyogni is.

6. Fóti-Somlyó tanösvény

A Fót melletti Somlyó-hegy tanösvénye az itt élő 1500 lepkefajról híres, ám egy rendes, jól nevelt eb nem bántja, hanem inkább lógó nyelvvel megmustrálja őket, és még talán azt is hagyja, hogy egy szép színű pillangó az orra búbjára telepedjen. A 3 és fél km-es túra büszkélkedhet egy csodás panorámával is, és ha nem lenne elég ennyi erdei séta, még elnézhetünk a közeli Fóti-tóhoz is. 

7. Gödöllői arborétum

Jó tudni, hogy ide belépőt kell fizetni, és fejenként 1000 Ft bőven megéri a kirándulást. Pláne, hogy csak a gazdiknak kell kicsengetni az összeget, a kutyák viszont ingyen mehetnek be, de szigorúan pórázon kell őket vezetni. Talán ennyi belefér, elvégre az erdőben egyébként is úgy kell kutyával kirándulni. Sokan ennek nem tesznek eleget, Gödöllőn azonban szigorúan betartandó a szabály. Az arborétum izgalma, hogy a 137 hektáros területen 154-féle erdőtípust lehet megfigyelni, a tisztásoknak pedig rendkívül cuki nevük van: pl. Maci-tisztás, Bagoly-tisztás, Tücsök és Hangya-tisztás. Időnként erdei kisvasút is közlekedik a területen.

8. Budaörsi-kopárok

Hibátlan célpont, ha széles, nagy területre vágyik a kutyánk, ahol kellőképpen kirohangálhatja magát. A Budaörs mellett húzódó Kopárok tökéletesen alkalmas arra, hogy eb és gazdája igazán lefárassza magát, és közösen lihegjék ki magukat lógó nyelvvel a túra végeztével. A kirándulás ugyanis több hegyet is érint (Odvas-hegy, Kő-hegy, Farkas-hegy, Szekrényes-hegy és a Sorrento-sziklák), mindre fel kell mászni, majd pedig le, izzasztó kilométerekkel jár egy kirándulás a Kopárok csúcsaira, de megéri. A kutyánk is ezt mondja majd.

9. Hármashatár-hegy

A kutyások tudják jól: a budai oldalon itt a legjobb kirándulni egy ebbel, de aki mást állít, még ő is elismeri, hogy ez a legnépszerűbb kutyás kirándulóhely. Több útvonal-célpont közül is választhatunk, de az a legjobb egy kutyával, ahol nagy tereket találni. A hármashatárhegyi reptéren és környékén pedig bőven van rohangálásra való terület, úgyhogy ott aztán lehet dobálni a kutyafrizbit.

10. Zebegényi Sárkánydomb

Zebegény egy festői település a Duna partján, az ott magasodó Sárkánydombon pedig éveken át tartottak papírsárkány-eregető fesztivált minden szeptember elején. A program már sajnos a múlté, de a helyszín azért még ott van, amit kutyával is érdemes felkeresni, és amíg ő kirohangálja magát, addig mi az elénk táruló panorámában gyönyörködhetünk. Ha ez a kis túra nem lenne elég, akkor komolyabb kirándulásra is vállalkozhatunk: kiváló, kutyával is izgalmas túraútvonalat találni Zebegény és Nagymaros között.

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)

Címkék