Budapest XVII. kerülete az a környék, amit a legtöbb fővárosi Rákosborzasztóként ismer vagy vidékként emleget, de attól eltekintve, hogy Rákosmente van a legmesszebb a 0 kilométerkőtől , semmi borzalmas nincs ebben a kerületben. A régen ráragasztott gúnynevet már ledobta magáról, de a vidéki jelzőt hangulatában még őrzi ez a környék, ami nem is olyan meglepő, hiszen itt
még a 2000-es évek elején is voltak földutak,
előszeretettel járta mindenki biciklivel a környéket, arról nem is beszélve, hogy vannak olyan utcák, melyek végében már mezők vannak.
Hogy milyen volt itt a 90-es évek végén, a 2000-es években gyereknek lenni, hogyan teltek a hétköznapok, mit jelentett akkor az Elág, és milyen kultikus helyeket látogattak a fiatalok, arról Osbáth Norberttel, a PamKutya egyik felével beszélgettünk. Testvérével, Osbáth Márkkal a YouTube hőskorában kezdtek el videókat készíteni, amik ekkor még az aktuális slágerek paródiái voltak, helyszínük pedig sok esetben otthonuk, a XVII. kerület volt, így a 2000-es évek eleje óta bezárt strand és annak maradványai a Rákoscsabai vasútállomás mögött.

A kerület fő központja az Elág, ahol egészen az 1970-es évekig parasztházak álltak, majd várostervezés címszóval ezeket elbontották, a területen pedig panelházakat húztak fel, illetve egy autóbusz-végállomást alakítottak ki, ezzel pedig az addig falusias környezet hirtelen városközponttá vált. Annyira központi hely lett, hogy a kerületieknek sokszor ez már egyfajta belvárosként funkcionált, hiszen itt mindent meg lehetett találni, a talponállótól a bankon és a piacon át egészen az élelmiszer- és a ruhaboltokig. Az Elág már csak azért is volt origó, főként a fiatalok számára, mert a buszokkal viszonylag könnyen be lehetett jutni a városba, bár az éjszakai közlekedés már komoly tervezést igényelt. Mára az éjszakai közlekedés sokkal egyszerűbbé vált, a végállomás helyén pedig 2011 óta egy modern köztér várja a környékbelieket.

Az elmúlt években rengeteget változott a XVII. kerület, kialakítottak egy bicikliutat a Rákos-patak mentén, ahol a 2000-es évek elején még a kitaposott és kikerékpározott ösvényeken kellett haladni, és nemrég bejelentették, hogy egy csónakázótavat terveznek ide. A gasztronómia terén is rengeteget fejlődött Rákosmente: van itt nápolyi pizzázó és sörház is.
A podcastben beszélgettünk többek között olyan fontos kerületi helyszínekről, mint a Merzse-mocsár, az Erdős Renée Ház, a süllyedő kastély, illetve a kerület határában lévő Naplás-tóról és környékéről, ami bár hivatalosan a XVI. kerülethez tartozik, a rákosmentiek épp úgy magukénak vallják, és rendszeresen időznek hétvégente a partján.

Pesten innen, Budán túl podcastünk korábbi epizódjait a Spotifyon, az Apple Podcastsen vagy az Indaplay-en és a YouTube-on is meghallgathatjátok.
A podcast támogatója a Magyar Pénzmúzeum és Látogatóközpont.
(Borítókép: Ladóczki Balázs - We Love Budapest)