Lehet, hogy nem is Budapesten, nem is Magyarországon vagyunk? Esetleg egy más korba érkeztünk meg? Kétségeinket el kell hessegetni, mivel tényleg a Marczibányi téren ülünk egy kertben, ahol robotfűnyíró végzi éppen a kerti munkálatokat. 2019 májusa van, és egy frissen debütáló, lényegében vendéglátó-komplexumban vagyunk, még ha ez a kifejezés túlságosan profán is a jelleghez képest. Bemutatjuk a Haris Parkot, a Bobo Restaurant választékát és a jövőbeni terveket.

Fotó: Haris Park
Mi az a Haris Park? – mesebeli palota és kert nagy múlttal, rendezvényhelyszín és étterem
Adott egy család, akik már generációk óta kereskedelemmel, vendéglátással foglalkoznak, illetve adott egy történelmi jelentősséggel bíró budai épület, mely hosszú idők óta szomorúan és kihasználatlanul állt a Rózsadomb lábánál. A két tényező találozott, és 2019-re megszületett a Haris Park, mely minden belemagyarázás nélkül tényleg egy multifunkcionális rendezvénykomplexum, sokszínű étteremmel, elegáns bárral, pompás parkkal, mi több, egy olyan bálteremmel, ahol egykoron Sisi is keringőzött.

Fotó: Haris Park
A mai Marczibányi téren található neoreneszánsz épület az 1800-as évek végén épült, mint a Budai Polgári Lövész Társaság központja, ami fénykorában igazi találkozóhelye volt a pest-budai arisztokráciának. A lőtér kialakítása nem volt nehéz, hiszen anno az épület mögötti területen nem magasodtak családi házak, zöld területet találtunk itt. A lövésztársaság itt gyakorlatozott, emellett pedig összejöveteleket, kulturális eseményeket, bálokat tartottak az elegáns villában. Gyakori vendég volt gróf Andrássy Gyula, József főherceg vagy Darányi Ignác is.

Fotó: Haris Park
A 20-as években kockás terítős vendéglője miatt is kedvelték, sokan jártak ide kikapcsolódni, megannyi csókot loptak a fedett teraszon. Ezek voltak a legszebb évei, aztán következett több bővítés, átalakítás, majd a háborúk. Volt a Magyar Honvédelmi Szövetség tulajdonában, használták továbbra is lőtérként, aztán magánvállalkozó kezébe került, majd az önkormányzat felelt érte, de valós funkciót nem kapott, az épület rohamosan megindult az enyészet útján. Egészen a 2010-es évek elejéig, mikor új tulajdonost kapott, jelesen a Haris családot, akik úgy döntöttek, saját nevükön üzemeltetik majd a parkot és az épületet. Büszkék kereskedői és vendéglátói gyökereikre, így ahelyett, hogy ismeretlenül hangzó nevet kerestek, a saját vezetéknevüknél maradtak.

Fotó: Haris Park
Hosszú éveken át tartott a műemlék helyreállítása, nagyon sok munka és tőke kellett ahhoz, hogy történelméhez méltó módon renoválják, és a múlt megőrzése mellett új funkciót is adjanak neki. Először szállodáról és wellnessközpontról is szó volt, végül a rendezvényközpontnál, étteremnél maradtak, melyet többnyire maga a család irányít. Viccesen meg is jegyezték, hogy tulajdonképpen egy egyszobás hotelt hoztak létre, mivel a bálterem emeletén tényleg találunk egy minden luxussal felszerelt lakosztályt – az ifjú pároknak, hiszen egyik fő fókuszuk az esküvők bonyolítása. Egy ilyen stílusosra alakított térben ez természetes is.

Fotó: Haris Park

Fotó: Haris Park
Nagyobb, akár 150-170 fős násznép is helyet tud foglalni egyetlen térben. Egy kápolnát is kialakítottak, ahol az intimebb szertartás celebrálására is van lehetőség. Persze nem csak párokra számítanak – már most sok céges rendezvényt, könyvbemutatót bonyolítottak odabent. Az este kivételével (lakóövezetben vagyunk és nem kívánják zavarni a környéken élőket) a kert is rendelkezésre áll – mi csak ámultunk a gyeptől és az ízléses kialakítástól – igaz ez a belső térre is, mely magában foglalja az éttermet is.

Fotó: Haris Park
Adja magát a helyzet, hogy a catering mellett egy hagyományos vendéglőt is üzemeltessenek, ez lett a Bobo Restaurant, melynek teraszán mi is eltöltöttük néhány órát. Szeretnék a monarchia-beli időket is felidézni konyhájukkal, ezért finoman keverednak a magyar és az osztrák ízek. Emellett még egy szerencsés „mixet” fedezhetünk fel, már az első étlap olvasása közben is: modern, kortárs fogások és örök klasszikusok váltják egymást. Bátor húzás, de jól működhet, hiszen sokféle ember jár majd hozzájuk, sokféle és eltérő igényekkel. A konyhatechnológiák persze a mai trendekre reagálnak, így a régi kedvenceket is így készítik. Persze vannak apró korszerű csavarok, egy-egy frissítő komponens, izgalmas fűszer.

Fotó: Haris Park
Így volt például a szarvasraguleves (2300 forint) esetében is, melyhez tárkonyolajat és kevés ánizst is használtak. Ízében hozta azért azt a kicsit savanykás raguleveses jelleget, melyet már ismerünk, mégis az ánizs mintegy katalizátorként hatott az egészre. A bélszíntatár (3900 forint) franciásan készült, jól álltak neki a savanyított zöldségek és a házi kenyér, akár pirítva, akár frissen. Az előételek egyik legmodernebbje a marinált lazac (3000 forint) volt, melyhez uborkát, ginhabot és szárított kaviárt tálaltak.

Fotó: Haris Park
Főételek tekintetében a hagyományos vonalon maradtunk, annál is inkább, mert még mindig ezeknek az ételeknek a legjobbjait kell nagyítóval keresni a városban. Örömmel fedeztük fel a menün a fogas Kárpáthy-t (4400 forint), amit manapság több okból sem szerepeltetnek: egyrészt folyami rák kell hozzá, ami már sajnos hiánycikk, másrészt inkább a lazac-tonhal vonalon erősek az éttermek. Nekünk egy kicsit lehetett volna erőteljesebb a fűszerezés, de jó tudni, hogy készítik még ezt a fogást.

Fotó: Haris Park
A borjú bécsi (4500 forint) vajban készül, panírja extra ropogós, a hús pedig a vajnak köszönhetően nagyon omlós és jó választás mellé az osztrák hagymás burgonyasaláta. Felírhatjuk nyugodtan a város szuper rántott húsai közé. Kóstoltuk a ház pörköltjét (4200 forint) is, ami marhapofából készül és rendhagyóan knédli a köret, amit ráadásul meg is sütnek, és kedves kis pirongatott batyuk foglalnak helyet a mély színű pörkölt mellett. Egy tál fejes saláta is érkezik hozzá.

Fotó: Haris Park
Telitalálat a hideg túrógombóc (2100 forint), ami ropogós morzsát és tejfölfagyit kap, de kóstoltuk az unortodox madártej pavlovát is (2400 forint) és a szőkecsoki bavaroise-t (2400 forint) is, ami maracuja és mangó kíséretet kapott. Összességében úgy találtuk, a vegyített kínálatból inkább a klasszikus vonal az erősebb.

Fotó: Haris Park
Terveik között szerepel a „Saturday brunch” bevezetése, vagyis nem vasárnapra időzítenék a késői reggeliket, hanem szombatra, mivel a vasárnapi családi ebéd hagyományába nem szólnának bele. Sőt hozzátennének ahhoz, kifejezetten akkorra időzített ajánlattal. Ahogy beszéltünk egy lehetséges gin-tonik bár ötletéről is, és további sok sok tervről, amit fokozatosan valósítanak majd meg ezen a rendhagyó helyszínen.