A Batthyány téren, a vásárcsarnok szomszédságában, ahol az Iskola utca találkozik a Markovits Iván utcával, reggeltől egészen 15 óráig tart a brunch, majd beindul a pezsgő bárélet.
A VIBE Budapest egy olyan típusú hely, amely a két világháború között vendégek ezreit csábította volna Budapestre. Ez talán ma sincs másképp, hiszen műfaji meghatározása szerint zenés mulató, ahol vacsorázni is lehet, így egyedülálló képet fest a budapesti éjszakában.
A hagyományos ízek modern formába öntve koncepció kevés cukrászdára jellemző, pedig ma már a legtöbben ennek a hívei. A Batthyány utcában lévő Manyika azonban ennek iskolapéldája is lehet.
A Muci – ahogy már a neve is sejteti – egy olyan hely, ahova a nosztalgia, a kedvesség, egy kis jó érzés és a finom, boldogsághormont emelő sütik miatt fogunk visszajárni.
A Tamp & Pull több mint 10 éve egy biztos pont a budapestiek életében, ha kávéról van szó. Ráadásul a Czuczor utcai egységük volt az egyik első specialty kávézó a városban.
A 101Bistróból ismert Keve Marci és Lu Boen TODO Mexican Kitchen névre hallgató mondhatni kísérleti projektje a nevéből következtetve a mexikói konyhára alapoz, de az autentikusságot itt nem az adja, hogy például Oaxacából jön a tortillalap, hanem a technika, a szaktudás és a hozzáállás.
A Művház abban különbözik egy átlagos kávézótól, hogy itt a gasztronómia és a kultúra egyforma hangsúlyt kap, így ha mindkettő fontos számunkra, akkor biztosan szeretni fogjuk a helyet.
A skandináv ihletésű hely tulajdonosa Püspök Anita festőművész, aki egy olyan helyet álmodott meg, ahova valóban jó érzés beülni, mivel bent a hely művészeti és közösségi teret is sejtet.
Bíró Lajos rántott finomságait egy belvárosi helyszínen is felkereshetjük a Fény utcai piacon és a Városligeten túl: hiába a Gozsdu-udvarban foglalja el helyét, a turistákon kívül bárki szívesen látogatja a kiváló rántott húsáért, és egyéb finomságaiért.
A városban mára már rengetegféle ázsiai éttermet próbálhatunk ki, a skála széles, így mindenki kiélheti a maga ázsiai konyha iránti vonzódását és kísérletezhet. Az Október 6. utcában célzottan egy japán kantint tesztelhetünk.
A Balassi Bálint utcai OHANA Coffee a második egységébe, a Kálvin térre ugyanazt a családias, életigenlő szellemiséget hozza, amit már ismerünk a Jászai Mari térnél.
A Paulay Ede utca olasz gasztronómiai színfoltja a Preferita Budapest, ahol már első alkalommal törzsvendégnek érezhetjük magunkat, persze emögött nagy szerepe van a tulajdonosoknak.
Davide Deligio hazatalált a Casa Deligio személyében, így ennél otthonosabb és ennyire laza, önazonos hely aligha van a környéken, ezért pedig még a budapestiek is autóba vagy tömegközlekedésre pattannak!
Szabadfi Szabolcs, vagyis az ország pékje isteni pizzáival, a virág alakú fánkjaival és a pékárukkal, kenyerekkel már több helyen is belopta magát az emberek szívébe. A szentendrei bázis, a Városmajor utcai és a Bem téri pékség után a budai oldalon a Rózsadombot erősíti.
A Simon's Burgert követő burgerezők között van egy kivétel, amely névben eltér, koncepcióban és dizájnban azonban hasonlít a Simon'shoz, de egy kicsit minimálabb minden. A brandhez a fehér és a piros szín lett társítva, a hangsúly azonban a Buddy's Burgerben is a smash burgeren van.