Arquitecto PitPit

A padronosok második egysége az Ötpacsirta utcában több okból is kihagyhatatlan, ha a legjobb budapesti tapasokat keressük. Egyrészt maga a lokáció, az Építészpince egykori udvara, az izgalmasan összerakott étlap, na és az italválaszték. A PitPit étlapján sok kortárs vagy épp az itthoni tapasbárok kínálatában ritkábban előforduló fogás található, mint például a bikafarok vagy a borjúbríz, de ott van az egyik személyes kedvencünk, a barcelonai töltött krumpli is. A PitPitnek ezenkívül elévülhetetlen érdemei vannak abban, hogy a vermut kezd itthon is népszerű lenni. A Spanyolországban hosszú történetre visszatekintő erősített bor vagy ürmös reneszánszának nemcsak Katalóniában, itthon is örülünk, a PitPitben ráadásul nagyjából tízféle régi és újhullámos vermutot tartanak. Ha kezdők vagyunk, vagy csak biztosra mennénk, kérjük a csapon lévő ház vermutját, ha a műfajjal ismerkednénk, próbáljunk ki több tételt is a tapasaink mellé!
További infó itt
El Hispano

A belváros egyik legaranyosabb sétálóutcájában el van rejtve egy pici tapasbár, amit egy korábbi pilóta egyszemélyes zsonglőrként visz. Fernando főz, tervezi a napi kínálatot, és ő is szokott kiszolgálni, legfeljebb a felesége, Katja segít neki a legzúzósabb órákban. A kínálat inkább hagyományos, viszont nagyon házias, a népszerű spanyol omlett, a tortilla pedig olyan finom, hogy párosával hordják haza a Budapesten élő spanyol expatok. Akármit választunk is, egy pohár sangríát mindenképpen igyunk mellé, az is helyben készül, az íze pedig pont olyan, ahogy a nagykönyvben meg van írva.
További infó itt
Pintxo

A pintxo a tapas észak-spanyolországi rokona, főleg Baszkföldön ismert. A pici pálcikára húzott mindenfélének fix ára van, fizetéskor pedig úgy tudjuk rendezni a számlát, hogy bemutatjuk a tányérunkon sorakozó pálcikákat. A Pintxo étlapján megtaláljuk az ismertebb tapasokat és jó pár újhullámos fogást is, ráadásul előfordulnak meglepetések is a kínálatban. Gyakran van Noche de pintxos is, amikor az étlapon egyébként nem szereplő, különleges fogásokat lehet kóstolni egy este erejéig. Érdemes foglalni, az egyébként is kifogástalan fogások mellé ilyenkor még a kreativitás is beköltözik a házba.
További infó itt
Pata Negra

A Pata Negra az egyik első fecske a budapesti palettán, már akkor is lehetett náluk tapasozni, amikor a következő lehetőség Bécs volt. Három helyük is van, a Kálvinon és Óbudán tapasszal, a bulinegyedben lévő Asadorban steakekkel és bélszínekkel kiegészülve várják az éhes vendégeket. A Pata Negra étlapja széles, viszont viszonylag fix, nem nagyon cserélgetik sem a legnépszerűbb, sem a kevésbé ismert ételeket. Aki szereti az újhullámos tapasokat, az kicsit szomorkodhat emiatt, előny viszont, hogy tudjuk, mire számíthatunk. A minőségre mindig adnak, úgyhogy ha valami jól bevált régi klasszikust keresünk, akkor az ő valamelyik egységük lesz a mi helyünk.
További infó itt
Padron

Bár a Padron már 12 éve velünk van, érdemes évente legalább egyszer rájuk nézni, mindig van valami újdonság vagy az étlapon, vagy az italok között. Az étlap inkább a hagyományos irányba húz, de a kivitelezés és a tálalás mutatja, hogy a tulajdonosok rendszeresen járják Spanyolországot a legújabb inspirációkért. Az itallap tele van szép spanyol borokkal, és kellemes cavaválogatást is találunk náluk.
További infó itt
Bar Lola

Nem kifejezetten spanyol tapasozó, sokkal inkább átmenet kávézó és étterem között, ráadásul egy héten összesen három este vannak nyitva, de a Dorado és a MÓR24 szerelemgyerekének, a Bar Lolának mindenképpen itt a helye a listán. Az étlap nem hosszú, cserébe gyakran változik, ha valamit nagyon imádunk, érdemes hamar újra menni, mert pár hét alatt simán kipörgetik. Az étlap eklektikus, akad rajta ázsiai inspiráció éppúgy, mint olasz vagy spanyol, esetleg dél-amerikai, szóval nem nagyon lehet őket bekategorizálni. Az italok szempontjából viszont közelebb vannak a spanyol világhoz: natúr borokkal, koktélokkal és vermutokkal várnak.
További infó itt
Cabrio

A Cabrio a Vitkovics Mihály utca üdvöskéje – egy dekadens, háború utáni párizsi szalon volt a példa a koncepció összerakásakor, de az étlap inkább a Bar Loláéra hasonlít. Nem csoda, itt is Albrecht Tamás, a MÓR24 egykori séfje főz. A konyha a Cabrióban sem kifejezetten spanyolos, sőt, talán még a Bar Loláénál is eklektikusabb, de az élményre, amit kínál, simán benevezne bármelyik újhullámos barcelonai tapasbár tulajdonosa is. A zseniális kaszinótojásukat vétek kihagyni, és ha van még a gyakran változó, szezonális étlapon zellercarpaccio, akkor arra is csapjunk le. Maximum két órát maradhatunk, utána finoman kitessékelnek, ezt kalkuláljuk bele!
További infó itt
UnoMas

Egy kis összspanyol életöröm a Pozsonyi úton – az UnoMas nemcsak a tipikus barcelonai ételeket tartja étlapon, de például a Kanári-szigetek egyik legismertebb szósza, a mojo is gazdagítja azt. Mind a klasszikus, mind a különlegesebb signature-fogások erősebben, intenzívebben vannak fűszerezve, mint a többi tapasbárban, nyugodtan mondhatjuk, hogy ez az UnoMas egyik védjegye. Italban is erősek: többféle spanyol cava, vermut, barcelonai ginek, sőt, ibizai sós vodka is van a kínálatban.
További infó itt
Ultramarinos Martinez

A Bartók színes gasztronómiai kínálata közül is kiviláglik az Ultramarinos Martinez – nem tapasbár, hanem úgynevezett colmado – félig bár, félig bolt. Az ízig-vérig spanyol üzlet bal oldalán egy nagy csemegepult van telis-tele spanyol érlelt húsokkal és sajtokkal, olajbogyóval és krémekkel, a jobb oldalán pedig széles bárpult található. Az üzletben hátul különböző delitermékeket, olajokat, eceteket, minőségi halkonzerveket, lekvárokat találunk, és az egész hely tele van kisebb-nagyobb asztalokkal. Az üzletben lehet vásárolni, de beülhetünk, és helyben fogyasztásra is kérhetünk a portékákból, legyen szó sonkáról, sajtról vagy konzervről, emellett választhatunk néhány hidegszendvicsből és salátából is. Az étlapon van pár meleg fogás is, de ezek azért nagyobbak, mint egy átlagtapas. Az italválaszték szintén nagyon széles, a hangulat pedig kiváló. Ár-érték arányban az egyik legkielégítőbb hely az egész listán.
További infó itt.
Vas Manci

Az SZFE-vel szemben lévő Vas Mancit nem könnyű kategorizálni, de nem is kell: mediterrán, tapasméretű falatkák és a Mediterráneum országinak konyhájából összeválogatott főételek, spanyol borok, kávé, laza hangulat és egy imádnivalóan rekedt hangú tulajdonos felelnek azért, hogy igazi „lelke van” helynek nevezhessük a Vas utcai bisztrót. Az előételek között ugyanúgy megtalálható a fava és a hummusz, mint a tortilla vagy a fermentált zöldségek, a főételek pedig Afrikától Mexikóig kísérnek minket. Vannak állandó kedvencek, de Polett, a tulajdonos mindig frissíti az étlapot, hogy a törzsvendégeknek is legyen újdonság a kínálatban. A Vas Manci délután nyit, és késő estig jöhetünk, hogy a világmegváltás mellé kapjunk pár igazán jó falatot is.
További infó itt
(Borítókép: Szabó Gábor – We Love Budapest)