1789. július 14-én, a Bastille elfoglalásával megkezdődött a francia forradalom, Franciaország megindult a szabadság és a demokrácia felé vezető lassú és rögös úton. Így lett július 14. az egyik legnagyobb francia nemzeti ünnep. Nekünk pedig minden időszakban könnyű kapcsolódni a kultúrájukhoz, a könnyed elegancia, az egyedülálló gasztronómia és a páratlan sikk világához. Az ünnep alkalmából összegyűjtöttük, hol találunk egy csepp Párizst Budapesten.

Francia ízek

1. Pavillon de Paris

Egy cseppnyi párizsi sikket hoz Budapestre a Pavillon de Paris a Francia Intézet tőszomszédságában. Elegancia, kifinomultság jellemzi ezt az éttermet, hagyományos bisztrókonyhájából olyan finomságok kerülnek ki, mint a kacsamájbrûlée, a lazackaviár vagy a homárleves. A finomságokhoz pedig a magas kőfalak mögött csodás, üdezöld kert is tartozik.

További infók itt

2. Chez Matild

Budapesten élő franciák állnak a Gellérthegy egyik legbájosabb helye, a Chez Matild mögött, amely francia vidéki pékségek hangulatát árasztja. Káprázatos vajillat veszi körül a helyet, ahol mosolyogva köszöntik a javarészt törzsvásárlókból álló vendégkört. A kovászos kenyerek mellett a péksüteményeknek, a különböző sütiknek is fontos szerep jut. 

További infók itt

3. Tradi pékség

Kenyérillat és egy igazi „az utca kedvenc pékje″ hangulatú találkozás vár ránk a Tradiban, ahol Maróti András, a dobosból lett pék igazi francia bagettel fogad minket. András évekig élt Párizsban, ott is tanult sütni, egyik specialitása a hely nevét is adó igazi francia bagett, amit a párizsiak csak tradiként emlegetnek. A kenyérféle tökéletes kísérője a krémeknek és a pástétomoknak. A helyen finom croissant-okat és más francia pékárut is vásárolhatunk. 

További infók itt

4. Francia cukrászdák, desszertezők

Harmonikus ízek, izgalmas textúrák és lélegzetelállító külső. Röviden erről ismerhetjük fel a monodesszerteket, a francia cukrásztudás királynőit. A nem szeletben, hanem külön-külön elkészített minitortácskák legismertebbje a minyon, aminél – bár óriási kedvencünk – ma már találunk izgalmasabb, modernebb desszertcsodákat a városban, például a Nourban vagy a Mon Petit Dessert Boutique-ban. Alábbi toplistánkban össze is gyűjtöttük ezeket a helyeket. 

További infók itt

5. Chez Dodo

Ki ne lenne odáig a franciák roppanós, manduliszttel készült tallérjaiért, amelyek lágy, ízes krémet fognak közre? A macaronok egy falatka édes bűnre csábítanak, Budapesten több helyen is megkóstolhatjuk őket. A legikonikusabb ezek közül a Chez Dodo, ahol nemcsak igazán franciás hangulatú térben vásárolhatunk, de a tulajdonos, Szalai Dóri még Párizsba is ellátogatott, hogy elmerüljön az édesség készítésének rejtelmeiben. 

További infók itt

Ünnepelj úgy, ahogy a franciák!  

1. Utcabál a Francia Intézettel

Idén is várja hagyományos utcabáljára az érdeklődőket a Francia Intézet. A július 13-i eseményre színes programokkal készülnek. A hamarosan startoló párizsi olimpia új sportágának, a breaktáncnak az alapjait is elsajátíthatjuk, de más táncprogramokkal, koncertekkel is ünnepelhetünk. A finomságokat pedig az intézet bisztrója, a Le Troquet biztosítja.

További infók itt

A Bastille-nap: július 14. a francia forradalom egyik első mozzanatának, a Bastille lerohanásának napja, egyúttal fontos lépcső Franciaország demokratikussá válásában is. A franciák világszerte ünnepelnek ilyenkor, Párizsban pedig különösen látványos események zajlanak. Katonai parádét tartanak, az est fénypontja pedig a tűzijáték, ami az Eiffel-torony közeléből a legszebb. Különleges élményt nyújtanak a Bastille-napi tűzoltóbálok is. A hagyomány állítólag az 1937. július 14-én a montmartre-i tűzoltóállomáson rögtönzött ünnepségből ered. Azóta Párizs-szerte megnyílnak ilyenkor a tűzoltóállomások, zenével, tánccal, adománygyűjtéssel invitálnak hajnalig tartó bulira. 

2. Tűzoltó Skanzen

Bár a párizsi tűzoltóbálok hangulatát Magyarországon lehetetlen visszaadni, az év minden napján érdekes programot kínál az újpesti Tűzoltó Skanzen. A bejelentkezés után, ingyenesen látogatható helyszínen régi magyar tűzoltójárművekkel ismerkedhetünk, és bepillantást nyerhetünk egy fontos és izgalmas hivatásba is.

További infók itt

Építészet

1. Nyugati pályaudvar

1846-ban épült ki hazánk első vasútvonala, Pest és Vác között. A forgalom rövidesen annyira megnövekedett, hogy indokolttá vált a korábbi indóház helyett egy nagyobb és szebb pályaudvar építése. A feladatra August W. de Serres építészt kérték fel, aki Gustave Eiffel cégének alkalmazottja volt. Az iroda jóvoltából épült meg később az Eiffel-torony is, Budapest pedig 1877-ben egy, a maga korában rendkívül modernnek számító, könnyed és légies pályaudvarral lett gazdagabb.

További infók itt

2. Fonciére-palota

Az és a Bajcsy-Zsilinszky út kereszteződésénél található impozáns épületet a francia Fonciére Biztosító Társaságnak köszönhetjük, akik a legszebb palotát szerették volna maguknak megépíttetni az Andrássy úton. A cél érdekében sem anyagi, sem egyéb kompromisszumot nem ismertek. Így jött létre a nemcsak lenyűgözően szép, de belül a korszakban elérhető összes modern megoldással komfortossá is tett Fonciére-palota. Bár a II. világháborúban az épület csodás kupolája megsérült, később pedig elbontották, ám így is lenyűgöző emléke annak az időszaknak, mikor a franciák próbálták elkápráztatni Budapestet. 

További infók itt

3. Párisi udvar

Az első modern értelemben vett áruházak a 19. század elején kezdtek el kinőni a földből, egyik első képviselőjük a Le Bon Marché volt Párizsban. A vásárlás korabeli szemmel kápráztatónak tűnő szentélyei pedig néhány évtizeddel később – osztrák és francia mintára – Budapesten is megjelentek. A jómódú közönséget kiszolgáló üzletházak nevében is megjelent a francia főváros. A mostani Párisi udvar elődjét Pollack Mihály tervezte, modern, üveges, üzletsoros folyosóval, ami egyértelműen tükrözte a francia áruházak hatását. Ám később, mikor az épületet szinte teljesen lebontotta, átépítette az új tulajdonos, a Belvárosi Takarékpénztár, abban a lenyűgöző formában, ahogy ma is ismerjük, is megmaradt a név. De hasonló történet rejlik az Andrássy úti Párisi Nagy Áruház elnevezése mögött is.  

További infók itt

Egyéb

1. Francia Intézet

Az 1947-ben alapított Francia Intézet Budapest egyik legrégebbi kulturális központja, amelynek fontos szerepe volt abban, hogy a szocializmus alatt is eljusson valamennyi Budapestre az európai kultúrából. Ma is fontos szerepet tölt be a francia nyelv és kultúra terjesztésében. Nyelvtanfolyamok, könyvtár és számos program áll az érdeklődők rendelkezésére.  

További infók itt

2. Pr09re55

Mészáros Zita topmodellként húsz éven át dolgozott Párizsban, a divatszakmában, olyan ismert divatházaknak, mint a Lanvin vagy a Chloé. Ha valaki, akkor ő aztán tudja, mi az a párizsi sikk. Csöppnyi üzlete ennek megfelelően nem kávézó, nem parfüméria, és nem is galéria, hanem igazi concept store, ahol egyfajta ízlés, életstílus elemei mentén válogatták össze a kínálatot. Nem is találhatnánk jobb helyet, ha, mondjuk, egy kávé mellett francia hangulatban lazítanánk. 

További infók itt

3. Újpesti Levendulapark

Nem csak a Párizsból áll Franciaország, a gyönyörű vidéki tájakról sem feledkezhetünk el. Bár ezek kétségtelenül gyönyörűek, a valóságban biztos nem minden település fürdik állandó madárcsicsergésben és levendulaillatban. De ha mi inkább elfeledkeznénk erről, akkor az Újpesti Levendulaparkban megtapasztalhatjuk Provence legjavát. Bár a virágok talán már elnyíltak, a picike kert minden évben pazar látnivalókat kínál. Budapest környékén egyébként nem ez az egyetlen levendulás, csodás mezőt tartogat a Kevély-hegy is. 

További infók itt

4. Parfümök

Bár a parfümgyártás hagyományai egészen az ókorig nyúlnak vissza, a parfüm legfontosabb ipari központja ma a Provence-ban található Grasse-ban van, ahol a parfümipar több ezer embert foglalkoztat, a nagy márkáknak, például a Chanelnek pedig saját rózsa- és jázminültetvénye van. Minya Viktória itt, Grasse-ban sajátította el a parfümkészítés művészetét, most pedig már saját márkája és párizsi üzlete is van, de parfümjeit itthon is megrendelhetjük. Ha Budapesten szereznénk be igazán különleges illatokat, akkor benézhetünk az Andrássy úti Belodore-ba vagy a Párisi Udvarban a Salon de Parfumhöz is. 

További infók itt

(Borítókép: Hirling Bálint - We Love Budapest)

Címkék