Nem tagadjuk, hogy a két világháború közötti építészet áll legközelebb a szívünkhöz, így mindig öröm számunkra, ha bejutunk egy-egy modernista, Bauhaus ihlette házba. Az 1930-as, 1940-es évek hazai modern építészetét a köznyelv sokszor Bauhausnak hívja, ami egyáltalán nem baj, de azt fontos tudni, hogy Budapesten hivatalosan csak a Molnár Farkas tervezte házak nevezhetők Bauhausnak, hiszen ő volt az, aki ebben az iskolában tanult.
Mindent az igények szerint
A Walter Gropius alapította intézményben elsősorban az I. világháború után fellépő lakáshiányra próbáltak választ adni, ezért leginkább a munkásosztály és a kispolgárság részére terveztek, általában erősen funkcionalista épületeket. Tehát az építészek mindent a funkciónak rendeltek alá, nincsenek felesleges díszítések és párkányok, ellenben minden egyszerű, minőségi, praktikus és csupa geometria.
A Szalay és a Honvéd utca sarkán álló épület pont ilyen.
Elsőre talán klasszikus modernista bérháznak tűnik, holott a belső tere és a lépcsőháza olyan jelzőket hív elő bennünk (már ha egyáltalán képesek vagyunk megszólalni a látványtól), mint az extravagáns, a zseniális vagy a lenyűgöző. Még az is lehet, hogy a meghökkentő ívektől nemes egyszerűséggel csak annyi fut ki a szánkon: Wow!



Komfort és napsugarak
A házat a Magyar Királyi Postamesterek és Postamesteri Alkalmazottak Egyesülete építtette, és a tervezésre kiírt pályázatot egy ma kevésbé ismert építész, Rumszauer György nyerte, aki később az egyesület Böszörményi úti székházát is megtervezte. A Szalay utcai oldal tájolása nem épp a legszerencsésebb: északi fekvésű, vagyis az erre néző lakások kevés természetes fényt kapnak, emiatt az építésznek úgy kellett elkészítenie a rajzokat, hogy minél kevesebb lakás kapjon kizárólag északi fekvést. Szerencsére ezt sikerült megoldani, így az 1938-ra felépült hatemeletes, vasbetonvázas ház
elég jól hozza a korszak építészetére jellemző elveket: a minél több közvetlen napfény elérése és a komfort érezhetően meghatározta a tervezést.



Insta-sztár lépcsők
Az épületet, különösen a háromszöges lépcsőházát már számtalan Facebook- vagy Instagram-posztban láthattuk, ami nem is annyira meglepő, hiszen mindenkit lenyűgöz a látvány. A különös formát az adja, hogy a zárt lépcsőházat az építész a sarok átlós irányú tengelyébe helyezte, alaprajza pedig a negyedkörnél nagyobb körcikket formáz, így lentről vagy fentről is szuper kilátásban van része annak, aki az épületben jár.



A földszinten eredetileg tíz üzlet kapott helyet, volt itt egy komfortos udvari lakása a házmesternek, és persze itt találjuk a tágas előteret, ami a modern bérházak elmaradhatatlan része – hasonlót láthatunk a jól ismert Dugattyús-házban vagy a Dunapark-házakban. Eredetileg szintenként 6 lakás volt, ebből 2 háromszoba-hallos, egy kétszoba-hallos, egy egyszobás-komfortos és két teakonyhás garzon – azóta persze történt már néhány átalakítás. A bejárati ajtók többsége még eredeti, ahogy a mettlachi burkolat is, a külső homlokzatot pedig 2020-ban renoválták. Az izgalmas képekért érdemes végigpörgetni a képgalériát.

Forrás: Kép-Tér blog