Szigetszentmiklósi Úszóláp tanösvény

Európa második legnagyobb úszólápját egy rövid, mindössze 700 méteres, ám annál több érdekességet tartogató tanösvény segítségével járhatjuk be. A túra könnyűszerrel félnapos elfoglaltsággá nyújtható, hiszen csodás park és a legkisebbek számára kellemes játszótér is rendelkezésre áll, a közelben pedig egy klassz büfé és cukrászda is található, ha megéheznénk. A különleges tájhoz hozzátartoznak a nagyobb zsombékok és nádasok, az ezek közül előbukkanó vízfelületeket, mocsarasabb részeket hidak, kisebb pallók kötik össze. A rövidke, de vadregényes útvonalon csak a nádasból elő-előbukkanó családi házak látványa figyelmeztet arra, hogy pár lépésre vagyunk a nagyvárostól.
További infók itt
Búbánatvölgy

Ha van időnk kicsit messzebbre kalandozni Budapesttől, érdemes az Esztergomhoz közeli Búbánatvölgyet választani. Bár a hely rejtélyes és szomorú legendák után kapta a nevét, ma már kimondottan vidám környék, ráadásul a Dunakanyar egyik legszebb panorámájában gyönyörködhetünk itt. Túránk egy része kedves halastavak mellett halad, az erdőben pedig olyan forrásokat találunk, amelyeknek vizével megtölthetjük a kulacsunkat.
További infók itt
Fényes tanösvény

Szintén megéri egy kicsit többet utazni Budapesttől a tatai Fényes tanösvény miatt. A helyszín néhány ezres belépő megfizetése után látogatható, az egy kilométer hosszan cölöpökön álló pallók pedig egészen egyedülálló élményt nyújtanak. Egy vízben álló égererdőben sétálhatunk, miközben megfigyelhetjük a forrásokból feltörő, enyhén szénsavas, 20-22 fokos forrásvizet. A tanösvényről és izgalmas történetéről itt olvashatunk bővebben. A források a környék szénbányászata miatt a szocializmus évei alatt elapadtak, majd a bányászat leállásával ismét táplálni kezdték a vidéket, így jött létre a most látható különleges élőhely. Tata és környéke egyébként is elkényeztet látnivalókkal. Ha erre járunk, érdemes körbenézni a város környékén, de az Esterházy Pezsgőgyár vagy a Szelim-lyuk felé is kalandozhatunk.
További infók itt
Anna-völgyi vízesés

Szárazabb időszakban csak egy kis erecske csordogál itt, vagy annyi sem, az esősebb hónapokban azonban takaros kis zuhataggá növi ki magát Szentendre közelében az Anna-völgyi vízesés, amit egy csodás túra keretében látogathatunk meg. A környék kedvelt túracélpont, így célszerűbb a hétvégék helyett inkább egy-egy hétköznapot választani. A helyszínt akkor is útba ejthetjük, ha a Vasas-szakadék felé tartunk, ebben a túrában pedig gyakorlatilag minden benne van, amit egy kiránduló kívánhat: a panorámától a jól felszerelt menedékházon és a selymes réteken át a forrásig.
További infók itt
Alsó-Jegenye-völgy

Solymár és Budapest határán találjuk az Alsó-Jegenye-völgyi vízesést, ahol egy kis patak mellett, hidacskákon át járhatjuk be a mesebeli környéket. Olyan állomások kísérik a túrát, mint egy 4 méter magas, robajló vízesés és a Rózsika-forrás, amelynek ugyan nem iható a vize, de a környezetet kellemesen hűti. Utunk egészen a 20. században felfedezett solymári várig tart.
További infók itt
Szent Jakab sétány

A Magyar Zarándokút része a Dabas környékén található Szent Jakab sétány, amit az is élvezni fog, akit hidegen hagynak a szentek és a vallási helyszínek, hiszen rendkívül vadregényes, kicsit középkori hangulatot árasztó vidékről van szó, ami Duna–Tisza-csatorna és a Duna-völgyi-főcsatorna találkozásánál található. A mocsaras, fás környéken cölöpökön áll a fából készült út, ami apró szigetek között vezet. A középtájon elhelyezett kilátó pedig nemcsak domborzati szempontból a túra csúcspontja, hanem a ragyogó kilátás miatt is.
További infók itt
Jági tanösvény

Könnyű, de korántsem unalmas az ismertebb túrahelyek közé tartozó Jági tanösvény, ami alig több mint 4 kilométer hosszú. Gyönyörű panoráma, tavak és vadregényes erdő szegélyezi utunkat, egy kis fahídon is átkelhetünk, ami az Aranyhegyi-patak fölött vezet át (bár a mederben csak időszakosan van víz). A túra kezdő kirándulóknak is jó szívvel ajánlható, itt egész biztosan nem fogjuk eltéveszteni a jól látható, sűrűn felfestett jelzéseket.
További infók itt
Teknős Tanösvény

Viszonylag meglepő helyszínen, a dunakeszi Auchan szomszédságában bukkanhatunk a rövidke, de annál kellemesebb Teknős Tanösvényre, ami a környéken rejlő titkos lápvilágba enged bepillantást. A tanösvény 7 állomását követve tőzeges, lápos vidék fölött sétálunk. Bár az útvonal nevét adó mocsári teknősökkel kollégánk ottjártakor nem találkozott, a pillangók, a szitakötők, az egyéb rovarok és a vadregényes környezet bőven kárpótolta.
További infók itt
Erdei etikett: Cikkünkben igyekeztünk Budapesthez közelebbi és távolabbi túrákat is ajánlani, de bármelyik lehetőséget választjuk is, fontos, hogy tartsuk be a túrázás szabályait, amelyekről itt írtunk.
Merzse-mocsár

El sem kell hagynunk Budapestet ahhoz, hogy egy nagyon izgalmas vizesélőhelyre bukkanhassunk. Bár a főváros közelében található mocsarak nagy részét lecsapolták, a XVII. kerületben még megnézhetünk egyet ezek közül. A különleges mikroklímának köszönhetően nyaranta kevesebb vízzel találkozhatunk, szinte csak a nádas jelzi a nedvesség jelenlétét, tavasszal és ősszel azonban jobban érezzük a lápjelleget.
További infók itt
Madárdal tanösvény
Bár fürdésre egyre kevesebben használják, így is számtalan izgalmas lehetőséget rejt a Velencei-tó, amely páratlan madárvilággal rendelkezik. Fokozottan igaz ez a Dinnyési-fertőnél kialakított Madárdal tanösvényre, ahol fülemülék, nádirigók, kakukkok és gémek bújnak a nád közé az emberi tekintet elől. Ha azonban egy kicsit csendben maradunk és figyelünk, akkor észrevesszük a motozást, újból kezdődik a madárdal, majd néhány lakót is megpillanthatunk. A túra három részből áll, összességében 15 kilométer hosszú, de nem kötelező az egészet egyben lenyomni, több helyen is megszakítható.
További infók itt
(Borítókép: Csudai Sándor – We Love Budapest)