Nem az idei az első nyár, amikor a nagy melegben fermentált-hűtött italokkal hűsítjük magunkat, de talán az egyik első olyan, amikor különböző éttermek és bisztrók is rájöttek, hogy az alkoholmentes nem egyenlő a nyolcféle limonádéval, és lehet olyan izgalmas alkoholmentes italokat készíteni, amelyek kenterbe verik a legütősebb borsort is. Az alábbiakban 5 olyan bisztrót és éttermet hoztunk, ahová az ital miatt is érdemes beülni.

1. Pingrumba

A Széll Kálmán téri Pingrumba (akárcsak a másik 2 egység) élen jár a fermentált italok népszerűsítésében. A mentes italok megalkotásában is a Mobilkoktélból ismert dr. Pálffy László és Feke Soma segített a csapatnak, hiszen többéves hazai és külföldi bártenderi tapasztalattal a hátuk mögött pontosan jól tudják, mit várnak el a pult egyik, illetve másik oldalán. Az alkoholmentes, illetve fermentált italok széles skálájával dolgoznak, az itallapon találunk verjus-t, kombuchaszódát, mustfröccsöt, pink kvast, kurkumás frissítőt, de különböző lassikat és házi jegesteákat is. Az itallap esetében mentes, hagyományos és erjesztett fronton is fontos volt, hogy az italok illeszkedjenek a Kairótól Kalkuttáig koncepcióba, jóban legyenek az étlapon található fogásokkal, ne elnyomják, hanem kiemeljék őket, és az ízlelőbimbóinkat is a perzsa, nyugat-ázsiai régióban tartsák.

A koktélok összes összetevője elérhető és sűrűn használt alapanyag a régióban: fermentált készítmények, mint a kombucha és a kvasz, verjus, tea, fűszerek. A pingrumbások célja, hogy az itallapon lévő alapanyagok mindenkinek ismerősek legyenek, de meglepő módon jelenjenek meg az italok ízében: mint a fermentált cékla, zöldszőlő-lé vagy a borsmentatea. Az italok alapjai a konyháról kerülnek ki: itt készül a kombucha, a kvasz, a milk punch és a különböző szirupok is. Az itallapról bármit érdemes választani, de a fermentáltcékla-kvasz igazi kuriózum, nem nagyon találjuk meg máshol. Gyönyörű színe egy nehezebb napot is kisimít, nem mellesleg pedig hihetetlenül egészséges probiotikum!

További infók itt.

2. Salt

Salt egy kis kivétel, oda nem lehet csak úgy beülni kombucházgatni, a Michelin-csillagos étterembe előre kell asztalt foglalni, az italsort pedig a vacsora mellé kérhetjük. Mindazonáltal ők voltak az elsők, akik ezt a fajta szemléletet behozták a konyhába, italok terén már a 2019-es nyitásukkor is elvarázsoltak minket azzal a hosszú, kreatív és gazdag alkoholmentes italsorral, amivel a szatmári fine dining ételsort kiegészítették. Nincs állandó itallap, mentes vonalon sem, mindig az aktuális étlaphoz készül kiegészítésnek. Az aktuális étlap fogásaihoz alakított italok között jelenleg van paszternáksör zellermaggal, vízi kefir fügelevéllel, must, gomba- és rózsaital, füstölt fekete tea kaporral és árpa amazokéval és sárgabarackkal. A Saltban Makadi Maya és Kendik Lili felelnek a fermentált italokért, ha pedig hazavinnénk a tudományukat, ősztől újra lesz Salt Lab.

További infók itt.

3. Khan

Az ázsiai konyhát nagyjából teljesen lefedő kvartett második egységében, a Khanban, akárcsak a többi háromban – a Sáoban, a Quíban és az Opiumban – is nagyon fontos a kreatív, étlaphoz igazodó italok széles skálája, alkoholos és mentes fronton is. Az italokért Nguyen Thuy Phuong, az egyik tulajdonos felel – Phuong nem tanulta iskolában a mixerkedést, ösztönös tehetsége van hozzá. Tökéletesen érzi a jó ízpárosításokat, az arányokat, és kifejezetten kedveli a friss alapanyagokat, legyen szó gyümölcsökről vagy akár fűszernövényekről. A Khan itallapján nincsenek kifejezetten fermentált italok, de a mentes lapon lévő három csoport – a frissítők, jegesteák és coolerek – alapanyagiban feltűnnek a konyhán készült fermentátumok, amelyek hosszabb-rövidebb vendégszerepléssel alakítják az adott ital ízvilágát. A frissítők tulajdonképpen mocktailok, a jegesteák alapját kiváló minőségű ázsiai szálas teák adják, a frissítők pedig jégből és friss gyümölcsökből aprított kvázi jégkásák. Az alapanyagok és ízesítők között nagyon sok mindent megtalálunk: szinte nincs olyan citrusféle, ami ne jelenne meg az italokban, például az itthon az utóbbi időben divatossá vált juzu és a kumkvat, de alapot adhat a kókusz- vagy uborkás víz is. A vietnámi ételekben gyakran megjelenő zöld fűszernövények koktélízesítőként is jól működnek, legyen szó citromfűről, pandanlevélről, gyömbérről, mungóbabról, lótuszmagról vagy akár kardamomról.

További infók itt.

4. fekete

A Múzeum körúti belső udvarban megbújó fekete elsősorban a csúcsig tolt specialty kávéiról híres, de akkor sem fogunk csalódni, ha egy sütire, kávéra vagy komplett reggelire esünk be hozzájuk. Azt már megszokhattuk, hogy amint felkúszik a hőmérő higanyszála, megjelennek náluk az izgalmas nyári italok, mint a csapon lévő niro habos cold brew, shakerato, jeges latte, espresso tonic, kókuszos alma, de ami miatt idecitáltuk őket, az a pár hónapja itallapra került házi kombucha. A helyben készült fermentált italt liofilizált málnával és más bogyós nyári gyümölcsökkel ízesítik, valamint jégen kínálják. Frissítő, fanyar-édeskés, enyhén szénsavas, gyümölcsös – és nagyon nyári!

További infók itt.

5. Arquitecto Pitpit

Az Ötpacsirta utcai spanyol tapasétterembe már nem csak a gyönyörű, hűsítő belső kert miatt érdemes nyáron betérni. A kiváló konyha és a vermutkülönlegességek mellett pár hónapja kombuchával is kísérleteznek, ami mára pont olyan állapotba került, ahogy tervezték. Nem túl édes, kellemesen fanyar, megfelelően buborékos nyári frissítő. A kezdés óta kísérleteznek az ízesítéssel is, jelenleg málnás-bogyós gyümölcsös nyári ízesítés van a pultban, de ismerve a Pitpit-beli játékos és kreatív hozzáállást, a szezon fordultával új ízek is kerülhetnek majd ízesítőnek a scobi mellé.

További infó itt.

(Borítókép: Szécsi Noémi – Pingrumba)

Címkék