Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME)

A Műszaki Egyetem campusa a Szabadság híd és a Petőfi híd között nyúlik el, egy óriási területen. A rakpart felől nézve azt látni, hogy robusztus méretű, irdatlan nagy épület az egész, ám a helyzet nem egészen ez. Több kisebb-nagyobb épületből áll a campus, amit parkos részek választanak el egymástól, kicsit olyan, mint valami külön városrész. Ide gond nélkül besétálhatunk, ha megtelepednénk egy padon, egy fa árnyékában, hogy kicsit elmerüljünk a gondolatainkban vagy egy könyvben, miközben körbeölelnek minket a fák és a tudomány.
Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem

A Villányi út mentén található buja park, a Budai Arborétum olyan Budának, mint Pestnek a Füvészkert. Ugyan nem ez a több oktatási intézmény összevonásából összeállt egyetem központja, mivel az Gödöllőn van, viszont vita nélkül ez a legszebb parkja, pedig sem a keszthelyi, sem a gödöllői campus nem mondható csúnyának. Egykor ez volt a Kertészeti Egyetem, most több tanszék is működik itt, vagyis oktatás is folyik a területen. Az arborétum díjmentesen látogatható, de csak szigorú szabályok betartása mellett, elvégre mégiscsak egy természetvédelmi területről beszélünk.
Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME)

Budán, a XII. kerületi Zugligeti úton található művészeti egyetem ma már azért nem új (2019-ben adták át) campusa egészen másképp fest, mint a régi Iparművészeti Egyetem. Az kicsi volt, és buja, ez a mostani ultramodern, hatalmas, és ha nem tudnám, mi van itt, nem egy művészeti egyetemre tippelnék. Ez persze semmit nem von le az értékéből. Az épületeket egy tényleg tekintélyes, 15 ezer négyzetméternyi parkos rész veszi körül, aminek épp úgy megvan a konszolidált, jól fésült része, mint a lazább.
ELTE BTK

Az ELTE bölcsészeinek Múzeum körúti épülettegyüttese is egy nagy, parkos részen terül el. Bár Trefort-kert néven fut, amikor az ember átsétál rajta, mégis arra jut, hogy oké, vannak szobrok és padok, de elférne itt még több zöld. Persze így is hangulatos, nem véletlenül volt itt nyaranta szabadtéri kocsma. Egyébként pedig visszavisz a múltba, a kiegyezés időszakába, így abban sem lenne semmi furcsa, ha szembesétálna velünk korabeli öltözékben maga Eötvös Loránd.
ELTE TTK

Az ELTE TTK a XI. kerületben, a Petőfi híd és a Lágymányosi híd közötti területen található. Konkrétabban a lágymányosi campus az Irinyi József utca, a Goldmann György tér, a Pázmány Péter sétány és a Magyar tudósok körútja által határolt részen fekszik. Bár nincs kerítéssel körbevéve, mint a BTK, de mivel azon belül találhatók az egyetemi épületek, mégiscsak összeér a kettő az ember fejében. Bár a neve Egyetemisták parkja, ide nem csak az egyetemisták szeretnek kiülni.
Állatorvostudományi Egyetem

Pár hete jártunk egy állatos-macskás tematikájú városi sétán, melynek során bejutottunk az Állatorvostudományi Egyetem campusának kertjébe is, ami a a VII. kerületben, az egykori Csikágóban található. A szobrokkal, szép épületekkel és eldugott, csendes helyszínekkel tarkított egyetemi parkba belépni sajnos csak rektori engedéllyel lehet a Covid óta. Persze körbejárható, és a kerítésen át egyes részeit megcsodálhatjuk, de csak belesajdul a szív, hogy átsétálni rajta egyébként nem lehet. Pedig szívesen ücsörögnék itt néha.
Epreskert

A Terézvárosban, a Bajza utcában lévő (pontosabban ott van a bejárata) őspark, az Epreskert 1921 óta tartozik a Magyar Képzőművészeti Egyetemhez. Kicsit csalunk, mert nem a campusnál van, de a közelében. Nevét az itt állt eperfákról kapta, ezek már nincsenek, de azért bokrok, fák és zöld akad itt bőven. Csak külön engedéllyel lehet belépni ide, de nagyon meg kell indokolni, hogy miért szeretnénk. Öröm az ürömben, hogy évente egyszer-kétszer látogatható bárki számára, egyébként pedig ugyanaz a helyzet, mint az Állatorvostudományi Egyetemnél: körbesétálható és a kerítésen át megcsodálható. Illetve irigykedhetünk a szobrász-, látványtervező- és festőhallgatókra, akik nap mint nap az Epreskertben dolgoznak.
ELTE Füvészkert

Itt most szintén kicsit, sőt a kicsinél talán jobban csalunk, mint az előbb, mert nem egy, a campust övező kertről beszélünk, hanem az egyetemtől távolabb fekvőről. De akáhogy vesszük, az ELTE Füvészkert mégiscsak az egyetemhez tartozik, kert is, és bizonyos időt eltölteni itt felér egy vérátömlesztéssel. Amit tudni kell: akárcsak a Budai Arborétum esetén, itt is szigorú szabályok vannak, és ide már belépőt kell váltani, hogy bent lehessünk. De megéri.
Nemzeti Közszolgálati Egyetem és az Orczy-park

Bár az Orczy-parkközpark, mégis a Ludovika vagyonkezelésébe tartozik, az egyetem a fenntartója, a gondozója, valamint a fejlesztője is. Vagyis az Orczy-park a Ludovika Campus szerves része. Belső-Pest legnagyobb közparkja a felújításnak köszönhetően nagyjából 100 000 négyzetméterrel bővült. Így teljesen érthető, hogy az egyetemisták szívesen kiülnek ide a fűbe vagy a tavacska partjára. De a parkot nemcsak ők, hanem reggel 6 óra és este 10 óra között bárki látogathatja. Játszóterek, futókör, sportpályák, sétányok, pihenőterek és a tó partján a Buttler Jánosról elnevezett terasz várja a pihenésre és a kikapcsolódásra vágyókat.
Semmelweis Egyetem Klinikai Központ

Az orvosi egyetem campusa a Nagyvárad téren áll, az egyetemi kórház pedig attól némiképp arrébb. Nagy területen fekszik a város első nagy kórháza, és mint a többi nagy kórház, egy parkos területen. Csak úgy ide se lehet besétálni, ha a kertben üldögélnénk, ahhoz vagy bent fekvő betegnek vagy látogatónak kell lennünk. De ha már a teljességre törekszünk, idetartozik ez is.
(Borítókép: Szabó Gábor – We Love Budapest)