Petőfi tér 3–5.
Ha csak kívülről nézzük, egyszerű, elegáns belvárosi lakóháznak gondolnánk a Petőfi tér 3–5. alatt található épületet, és eszünkbe sem jutna róla, hogy micsoda meglepetéseket rejt a belső tere. Ha viszont belépünk a kapun, picit úgy érezhetjük magunkat, mintha egyrészt visszamentünk volna az 1930-as évekbe, másrészt egy modern szálloda előterébe léptünk volna. A Wellisch Andor tervezte bérház 1938-ra készült el a Salgótarjáni Kőszénbánya Rt. Elismert Nyugdíjpénztára megbízásából. Előcsarnoka a legérdekesebb, hiszen egy kör alakú üveglapokból álló kupola és ívesen kanyarodó lépcsők fogadják az itt lakókat. A házban egyébként egy sor híres ember lakott, köztük Kaesz Gyula és Lukáts Kató, Sinkovits Imre, Gerő László és Homoki-Nagy István. Wes Anderson tutira beleszeretne, ha látná.

Szalay utca 5/A
A hazai modernizmus szép emléke a Magyar Királyi Postamesterek és Postamesteri Alkalmazottak Egyesülete bérházának épült tömb is, elsősorban a különleges, háromszöges lépcsőháza miatt. A formát az adja, hogy a zárt lépcsőházat az építész, Rumszauer György a sarok átlós irányú tengelyébe helyezte, alaprajza pedig negyedkörnél nagyobb körcikket formáz, és lentről vagy fentről is szuper látványt nyújt. Aki itt lakik, biztosan mindennap gyönyörködik benne.

Dugattyús-ház
A Margit körúton álló legendás Dugattyús-ház eredetileg a Weiss Manfréd Művek Elismert Nyugdíjpénztára bérházának épült a Rózsadomb alján, és ugyanaz az építészpáros tervezte, akik a Pozsonyi úti Dunapark-házakat is: Hofstätter Béla és Domány Ferenc. A modern kor minden luxusával felszerelt épület ez, minőségi alapanyagokból készült, a lépcsőházat pedig a pincében lévő légkamrából fűtötték, a földszinten elhelyezett rácson át. A bejáratnál felcsengetőtáblácskákat helyeztek el a házi telefon hangosbeszélője és mikrofonja mellé. A Luxfer betétes felülvilágítás és a hatalmas ablakok pedig minden napszakban fénnyel árasztják el a lépcsőházat. Az üveghengerekben ingázó liftek pedig ennél is extrábbak.

Pozsonyi út 38–40.
A város talán legfotogénebb lépcsőháza, megannyi filmben, klipben, reklámban is feltűnik, de a néven ismertté vált épületek nemcsak lenyűgöző lépcsőházakat rejtenek, hanem abban a tekintetben is formabontók, hogy tervezőiknek (Hofstätter Bélának és Domány Ferencnek) hála, az akkor problémát jelentő bérlakás-építészetnek is forradalmi megújítói. A minőségi és luxusanyagokból épült házakban nem egy eredeti részletet találunk, kezdve a folyosók kék borításától a lakások gardróbjáig.

(Borítókép: Major Kata - We Love Budapest)