Forró nyári napokon elsőre vízpartok, strandok, jégkásák és limonádék jutnak eszünkbe, meg az, hogy legszívesebben egész nap a hűsítő vízben lennénk és pihennénk, de a kirándulószenvedélyünkről sem kell lemondanunk azért, mert itt a nyár. Rengeteg olyan hely van, ahová elmenekülhetünk a hőség elől: lombos fákkal teli erdők, patak menti szurdokvölgyek vagy épp barlangok. Mutatunk nektek 7 kirándulóhelyet, amiért érdemes nyáron is felvenni a túracipőt.
2/7
Alsó-Jegenye-völgy
A viszonylag könnyű, 5,6 kilométeres túra aPaprikás-patak mellett vezet végig, ahol a sárga sávot és a kék Mária-jelzéseket kell követnünk, hogy eljussunk a Budai-hegység legnagyobbvízeséséhez, miközben a 30-as években létrehozott strandfürdő maradványait is megtaláljuk. Amiért különösen szeretjük az Alsó-Jegenye-völgy és a Rózsika-forrás közötti útvonalat, hogy a völgyben kacskaringózó patakon időnként fahidak vezetnek át. Aki jobban szeret csendben, emberektől távol sétálni, annak a hétköznapi kirándulást javasoljuk, mert hétvégente sokan keresik fel a Budapest és Solymár határában lévő völgyet.
Megközelítés: Hűvösvölgyből a 64-es, a 64A vagy a 164-es buszokkal a Kökörcsin utca megállóig.
4/7
Vácrátóti arborétum
Romantikus, néhol egészen vadregényes környezet fogad minket a vácrátóti arborétumban, ami 27 hektárjával az ország legnagyobb botanikus kertje. A kacskaringós utakon andaloghatunk a hatalmas lombú fák között, megpihenhetünk a tó melletti padon, átbújhatunk egy sziklaalagúton,gótikus (valójában 19. századi) romokat és vízimalmot is láthatunk. A szilfák, a kőrisek vagy a mocsári ciprusok árnyékában biztosan jobban bírjuk majd a tikkasztó hőséget, a nyár második felében pedig már nemcsak a vadregényes ösvények, de a virágzó lótuszok miatt is megéri felkeresni a Nemzeti Botanikus Kertet.
Megközelítés: Újpest-városkapu autóbusz-állomásról a 314-es busszal a Vácrátót, Botanikus kert megállóig.
5/7
Merzse-mocsár
A XVII. kerületben van Budapest egyetlen megmaradt lápos-mocsaras vidéke, ahol különleges mikroklímával, állat- és növényvilággal találkozik minden arra járó. Rákosmenti lakosok és iskolások körében a Merzse-mocsár jól ismert és számtalanszor bejárt kirándulóhely, amit szerintünk mindenkinek érdemes felfedeznie és megismernie. Utunkon végig táblákon követhetjük a tudnivalókat az élővilágról, de egy, az 1848–49-es forradalom helyszínét jelölő kopjafát is találunk itt, ahogy rengeteg madarat, mocsári teknőst vagy épp az ösvényt átugró őzet. A terület sajnos az utóbbi években egyre zsugorodik, rendszeresen kiszárad, megmentésén jelenleg is dolgoznak.
Megközelítés: a Keleti pályaudvarról a Budapest–Sülysáp-vonalon közlekedő vonattal Rákoskert megállóig.
6/7
Szemlő-hegyi-barlang
Ha már végképp nem bírjuk a nyári kánikulát, és klausztrofóbiánk sincs, akkor érdemes felfedezni a Pál-völgyi- vagy a Szemlő-hegyi-barlangot. Utóbbit Budapest „föld alatti virágoskertje”-ként emlegetik, mert formás ásványkiválásai, borsókövei, karfiolra és rózsára emlékeztető képződményei, kalcitlemezei, gipszkristályai és „karácsonyfái” szemkápráztató látványt nyújtanak. 2230 méteréből 550 járható be, a sima betonborításnak köszönhetően akár kerekesszékkel vagy babakocsival is.
Megközelítés: a Szentlélek térről a 29-es autóbusszal.
7/7
Pál-völgyi-barlang
Budapest alatt rengeteg barlang és barlangrendszer található, ezek közül a Pál-völgyi az ország leghosszabb barlangja, amit leginkább cseppköveiről ismerünk, de ha hosszabb időt töltünk itt, a föld alatt, akkor hamar rájövünk, hogy a hasadékszerű folyosók, a nagy szintkülönbségek és a gömbszerű oldásformák sokkal jellemzőbbek rá. A turisták számára egy 500 méteres szakasz látogatható vezetéssel, érdemes kényelmes cipőt venni, ugyanis létrát is kell mászni, illetve néhol meredek lépcsőkön vezet az út. A barlang állandó hőmérséklete 11 fok, úgyhogy olyannyira nem lesz melegünk a nyári hőségben, hogy még pulcsit is kell vennünk.
Megközelítés: a Kolosy térről a 65-ös autóbusszal.