Augusztus közepétől szeptember végéig tartott az első olyan művészeti és zenei fesztivál Budapesten, amelynek keretében tíz tűzfalat öltöztettek új köntösbe képzőművészek, több mint 100 program zajlott, belvárosi tűzfaltúrákat, és slam eseményeket szerveztek. E mellett egy előadáson bemutatták a portugál street art múltját, jelenét és jövőjét.

1/11

-

A fesztivál idején 2000-nél is több liter festéket használt fel 13 képzőművész – köztük egy román, és egy lengyel – a belvárosi falakon. Az alkotóknak kilenc filmes szakember segítette a munkáját külön csapatokban. A falfestő művészek versenyeztek is egymással, a zsűri nagydíját Orosz Richárd képzőművész Kertész utcában található, ,,Vidék, vagy nagyváros” című alkotása, míg a közönségdíjat Mesterházy Károly, alias BreakOne akácfa utcai, ,,Nyugalom, vagy tombolás” elnevezésű tűzfalfestménye nyerte el. A művészek az egyéb szponzori ajándékok mellett 250 000 forint nyereménnyel is gazdagodtak.

Összesen 2100 négyzetméter falfelület újult meg, amelyből 886 négyzetméter nagyságban nemcsak festettek, vagy vakoltak, hanem egy Magyarországon eddig nem alkalmazott módszerrel komplett hőszigetelést is végeztek, ezáltal nem 3-4 évre, hanem akár 20-30 évre is felújítottak néhol életveszélyes állapotban lévő pesti tűzfalfelületeket.

A rendezvényeken közel 100 000 ember vett részt a több, mint egy hónap alatt, tágabb értelemben pedig a teljes fővárosi lakosságot sikerült megszólítani a fesztivállal.

A 80 m2 nagyságú felület témája és feladata a ,,Nyugalom, vagy tombolás” ellentétpár vizuális megjelenítése volt. Az alkotó Carlos BreakOne számára a nyugalmat leginkább a Magyarországon fészkelő madár, a fecske személyesíti meg. Az akácfa utcai munka 14 napig tartott, a folyamatosan ömlő eső némileg megnehezítette a munkát. BreakOne elmondása szerint a fecske a nyugalom szimbóluma, ezért festette fel ezt a 3 madarat erre a tűzfalra.

A Színes város Obie Platon, román művészt kérte fel, hogy “A város és a természet” témában fesse ki a Kőleves kert 100 négyzetméteres tűzfalát a Színes Város Strongbow Budapest Fesztivál keretein belül. A festő 70 liter festék árán, 4,5 nap alatt teljesítette a feladatot, az eredmény pedig az öt platóni forma egyike, amely a Földanyát jelképezi. Elsősorban Platón, a filozófus, illetve a román kultúra, a társadalom, a geometria és a filozófia inspirálja a művészt. A falfelületre nemcsak festettek, hanem egyúttal ez Budapesten a második olyan tűzfal, amely teljes körű hőszigeteléssel újult meg.

A Dob u. 40-ben található, Rácskert nevű romkocsma falán található alkotás teljes egészében csempemozaikból készült, amely egy nem túl gyakori kifejezési stílus Magyarországon. A fal témája az 'Utca vagy galéria' témát jelenítette meg, amely ellentétpár arra épül, hogy melyik áll közelebb hozzánk: az utcaművészet vagy a galéria. A csempemozaik készítője Hegedűs Márton, a Playboy magazin grafikusa. Stílusa jellemzően a képregényekből építkezik.

A budapesti Kertész utcában található parkoló 156 m2 nagyságú tűzfalára három művész öt nap alatt festette fel a 'Romlás virágai' című alkotást. A fesztiválon megfestett tűzfalak mindegyike valamilyen ellentétpárt dolgoz fel, így ez a ,,Nagyváros vagy természet' dilemmát értelmezte sajátosan. Fat Heat és a Mr. Zeroként alkotó Viszokai Krisztián nemzetközileg a legismertebb magyar falfestők, akik művészetük segítségével a fél világot bejárták, ugyanis rengeteg fesztiválra hívják őket nagyméretű falakat megfesteni évek óta.

A négy alkotó - Void, Petyka, Transone, Fork - elvontan oldotta meg ennek az ellentétpárnak az ábrázolását. Sajátos stílusuk a falon egymásra építve és külön-külön is élnek. Erősen érvényesül a graffitis vonal Pest progresszivitását jelképezve, míg Buda szín- és formavilágában is a nyugodtabb oldalt képviseli, középen a Duna látható. A falfestményt készítő négy alkotó Budapest más más kerületében lakik, ezért ez a tematika számukra is megosztó kérdés általában. A művészek vegyes technikával dolgoztak, kültéri falfestéket, és sprayt (kannát) egyaránt használtak a kivitelezésnél.

A falfestmény témája a 'Chill vagy tombolás?' ellentétpárra épült, amely kérdéskör arra irányult elsősorban, hogy mit szeretünk jobban: a nyugalmat vagy a tombolást, kihez melyik áll közelebb? A 80 m2 nagyságú felületre a Cekas művésznéven alkotó lengyel származású Lukas Berger készítette el 8 nap alatt a falfestményt, amelyhez mindössze 20 liter kültéri falfestéket használt fel. Lukas Berger a wroclawi képzőművészeti egyetemen eredetileg szobrászként végzett, és a lengyel Fat Cap Crew tagja. Elmondása szerint az ecsetet akként használja, mint egy szobrász a vésőt, amellyel ő maga is évekig dolgozott.

Tripsánszki Dávid és Jakócs Dorka alkotása Dob utcában egy férfit és egy nőt ábrázol, akik egy várost szimbolizálnak, mert a fesztivál szlogenje is ehhez kapcsolódik. Amolyan 'városembereket' hoztak létre, hiszen minden városnak van egy adott karaktere, és jellemzi a lakóit, mennyire nyitottak, művészetpártolók stb. A falon Dorkáé a színesebb rész, Tripóé a fekete-fehér paneltéma.

Napfelkelte, vagy naplemente ellentétpárra reflektál Szabó-Lencz Péter alkotása, amelynek címe: Kazinczy Street. A tűzfalfestmény a Kazinczy utca egyik bejáratánál található, amelyre hónapokkal ezelőtt, pályázati úton választották ki a nyertes művet. A festmény létrejöttének kezdeményezői és részben finanszírozói a Kazinczy utcai helyeket tömörítő civil szervezet, az Azért7 Egyesület tagjai voltak. A kulturális térkép célja, hogy könnyen eligazítsa a Kazinczyba tévedőket, amely utca az elmúlt pár évben a bulinegyed központjává alakult, ám nemcsak éttermek, vagy bárok találhatóak itt, hanem egyebek mellett a Táncművészeti Egyetem vagy egy ortodox zsinagóga is.

Orosz Richárd a Kazinczy utca 45. alatt, a Mika Tivadar Mulatónál található 240 négyzetméteres falat festette meg, mely a 'Budapest nem ekkora' címet kapta. A fal üzenetének célja, hogy azok a külföldiek, akik csupán pár napot töltenek Budapesten, és azt a kevés időt is elsősorban a Kazinczy utca környékén, egy pillanatra álljanak meg, és nézzék meg, mit rejtegethet még számukra a főváros, hova lehet még utazni akár rövid idő alatt is.