Utcanevek eredete sorozatunk legújabb részéhez Budapest XVIII. kerületében kutattunk, amely 1950-ben alakult két nagyobb rész: Pestszentlőrinc és Pestszentimre összevonásából. A kerület legnagyobb része lakóövezet, amelynek területén szellősen kertes házak, illetve sűrűn épített lakótelepek vannak. A város három nagy “nevezetessége” található itt: a Liszt Ferenc Repülőtér, a Havanna lakótelep, illetve az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelző állomása.

1/8

Méta utca

A méta egy nagyon régi, a baseballra vagy a krikettre hajazó labdajáték neve. Lényege, hogy van egy ütő csapat és egy fogó csapat, az ütőknek az a feladata, hogy minél messzebbre üssék egy husánggal a labdát, a fogóké pedig az, hogy vagy röptében elkapják azt, vagy összeszedjék a földről és megdobják vele az ütőjátékost, aki az elütés után rögtön szaladni kezd az úgynevezett métába, ami tulajdonképpen egy menedék. Ha eltalálják az ütőt, vagy röptében elkapják a labdát, a két csapat helyet cserél. A játék egyébként említésre kerül a Pál Utcai Fiúkban is.

2/8

Korpona utca

Korpona egy város Szlovákiában, Besztercebányai kerület Korponai járásának székhelye. Nevének eredete vitatott: az egyik változat szerint a népvándorláskori kárpokról kapta a nevét, mások szerint viszont az egykor itt élő szászok a környék tavainak halászatából éltek és pontyokkal kereskedtek. A ponty németül “Karpfen”, amiből Carpona lett, majd pedig Korpona.

3/8

Havanna lakótelep

A Havanna lakótelep (amiről itt részletesebben is írtunk) elnevezése nem fantázianév, hanem valóban a kubaiaktól jön: a kommunizmus alatt sok kubai vendégmunkás élt itt, akik a textilgyárakban végzett munka legnagyobb részét látták el. Ezeknek a vendégmunkásoknak, az előző rendszer minden negatívumát leszámítva, országunk maga volt a paradicsom. A lakótelep egyébként hosszú éveken keresztül az egyik legrosszabb hírű környék volt a városban, rengeteg városi legenda keringett arról, hogy lovat vágtak le egy erkélyen, de más horror történetekkel is riogatták azokat, akik valamiért erre jártak. Ma már szerencsére a helyzet normalizálódott, a lakótelep nem sokban különbözik más panelrengetegektől.

4/8

Aszparágusz utca

Az aszparágusz egy páfrányra hasonlító növény, amely egyébként a liliomfélék családjába tartozik., és ráadásként az étkezési spárgának is a rokona. Emellett kedvelt szobanövény, amely gyakran előfordul erkélyeken, ablakokban, nyáron pedig a kertbe is kiültethető.

5/8

Gilice tér

A gilice a fehér gólya közkedvelt népi elnevezése. A szó gyakran fordul elő népmesékben, illetve gyermekdalokban. Ezek közül az egyik leghíresebb ez:
Gólya, gólya, gilice!
Mitől véres a lábad?
Török gyerek megvágta,
Magyar gyerek gyógyítja.
Síppal, dobbal, nádi hegedűvel.

6/8

Szil utca

A szil tulajdonképpen két dolog lehet. Az egyik egy fafajta (szilfa), amely az északi félteke mérsékelt égövében őshonos, bár európai rokonságának nagy részét kiirtotta egy szilfavész nevű gombafajta. A másik “szil” egy község Győr-Moson-Sopron megyében. Az utca valószínűleg a fafajtáról kapta a nevét. A környéken egyéb növényekről elkeresztelt utcával is találkozhatunk, például Nefelejts utca, Gyöngyvirág utca, Szegfű utca, Ibolya utca, vagy Virág utca.

7/8

Kelme utca

Az 1870-es évektől téglagyárak, kavicsbánya, majd több textilüzem létesült a településen. Ezeknek az emlékét őrzi a Kelme utca, illetve párja a Szövet utca, Pamut utca, de gyanítjuk, hogy az Ár utca is ezekhez kapcsolódik. Az 1960-as években a magyar Pamutfonóipari Vállalat országos központja lett itt a Lőrinci Fonóban.