A pizzamaffia bevette Ferencvárost, aranyszínű Morello Forni kemencéjükből olyan izgalmas ízek kerülnek ki, hogy az szinte már addiktív. Megnyitott a NOSH – Caffeine Dealers testvérprojektje, a Pizziozo – Dough Dealers a környék eddigi legnagyobb teraszával, ahol olasz alapanyagokból készült nápolyi pizzák hirdetik, hogy itt bizony nem ismernek tréfát, ha tésztáról van szó.

Ferencváros egykor Budapest gyomra volt, az itt állt raktárak, malmok látták el a főváros népét a II. világháború időszakáig. Ma viszont gasztronómiai szempontból meglehetősen kétarcú környék: míg a belső részén, a Ráday utca vagy a Tompa utca környékén egymást érik a jó helyek, a külső rész sokáig tetszhalottállapotban volt, tulajdonképpen minden szempontból. Az utóbbi években azonban egyre érdekesebb művészeti vagy másfajta vállalkozások töltik meg tartalommal az üresen maradt régi gyárakat, raktárakat, hely is akad bőven, így az ingatlanfejlesztők is felfedezték maguknak a kerület ezen részét. Az utóbbi 10-15 évben sorra nőttek ki a földből az iroda- és lakónegyedek, ahhoz azonban, hogy igazi közösség alakulhasson ki ezen a részen, hiányzott egy fontos összetevő: nem túl sok olyan hely volt, ahova be lehetett ülni enni, lazulni, csevegni. 

Nápolyi tészta, budapesti stílus és közel-keleti ízek

A helyzeten sokat dobott, mikor a környéken két egységgel is megjelent a NOSH – Caffeine Dealers, hiszen egy jó specialty kávézónak van közösségteremtő ereje. Most pedig új szintre kapcsoltak, amikor Nosh – Coffee Supreme melletti üzlethelyiségben megnyílt a hely testvérprojektje, a Pizziozo, egy karakteres új pizzázó, amivel a IX. kerületi Tóth Kálmán utcában egy olyan gasztronómiai találkahely jött létre, ahol a nap minden szakában van mit csinálni, a kiadós délelőtti brunchtól az ebédkor bedobott pizzán át a munka utáni aperolozásig. Ráadásul mindezt a langyos őszi napokon a környéken egyedülálló méretű teraszon is megtehetjük.

A Pizziozóban is a NOSH-ban megszokott magas minőséget találjuk, ám ezúttal kávék, sütik helyett tésztában utaznak, nem is akármilyenben. A nápolyi stílusú pizzák kívül ropogós, belül légies tésztája vékony és könnyed, jót tesz neki a hosszú kelesztés, ami után 450 °C-ra izzított Morello Forni kemencében sütik készre. Ez a sütő a maga műfajában egy valóságos Porsche, ráadásul aranyszínben tündököl a látványkonyha közepén. Ha ebből esetleg nem lenne egyértelmű, hogy egy pizzázóba érkeztünk, akkor jelzik ezt az asztalokon található aranyszínű fogójú ollók, amelyekkel meglepően kreatív élmény kisebbre vágni a szeleteket.   

Szükségtelen is szolidabbra venni a részleteket, csak fölösleges álszerénységnek tűnne. Hiszen nemcsak minőségi, olasz alapanyagokból készült, hanem ízükben is nagyon jól összerakott pizzákat kóstolhatunk, amelyek nagyon izgalmasan ötvözik a nápolyi, a magyar és a közel-keleti inspirációt. Az étlap egyik fele a jól bevált klasszikusoké (éljen a Margherita és a szalámis pizza!), a másikban viszont egészen sajátos kombinációkkal találkozunk, lesz gluténmentes pizza, már van vegán opció, a húsmentes változatokból pedig kifejezetten sokfélét lehet választani. Végezetül az egészet meg lehet küldeni egy jófajta, erősen kávés házi tiramisuval, ami bögrében érkezik, mint egy nonnáé. Az italválaszték is bőséges, a jó kávé alap, de vannak helyben készült gyümölcslevek, sőt házi kombucha is, délutáni-esti lazulgatáshoz pedig klasszikus koktélok, borok, csapolt Birra Moretti és más olasz finomságok is várják a vendégeket.

A mi ügyünk, a mi pizzánk

Mi hármat próbáltunk ki a kínálatból, két extrábbat és egy férfiasabb, laktatóbb, egyszerűbb darabot. Az elvben vegetáriánus Frenchie-re (4490 Ft) kértünk egy kis extra prosciuttót, természetesen van lehetőség extrázásra is. Ebben a pizzában a változatos állagok tetszettek legjobban, a lágy vermutban párolt körte és fior di latte mellett egy kis krumpliropogós is került a feltétek közé, a rukkola és a salotta hagyma mellé, az ízeket pedig gorgonzolakrém fogta össze.

A bianca e funghi (3790 Ft) elnevezésű változattal sem lehet mellényúlni, a picit savanyú, kicsit édeskés balzsamecet-redukció és a gomba bevált kettős, szarvasgomba-rajongók mindenképp kérjenek rá egy kis extra szarvasgombakrémet is! Az olaszos és franciás változat mellett pedig az igazi különlegességre vágyóknak érdemes lehet kipróbálni a za'atar fűszerkeverékkel készült Lenvantét (4490 Ft) is. 

Kedvenc újdonságunk, hogy a helyen a pizza egyik legmegosztóbb része, a széle is külön hangsúlyt kap.

Minden pizzázó társaságban van valaki, aki finnyáskodva félretolja, és egy másik, aki boldogan betolja ezeket a tésztadarabokat. A Pizziozo mindkét típusnak kedveskedik, ugyanis a közel-keleti mártogatósok világától ihletve a szélekhez külön kérhetünk szószt, paradicsomos és fermentált fokhagymás közül lehetett választani. Ha tehetjük, egyiket se hagyjuk ki!  

Az étlapot olvasgatva megüti az ember szemét a Laci′s pizza (4190 Ft), természetesen mi is ki akartuk próbálni, és nem csalódtunk. Az olasz sertéskolbász, az ′nduja csipőssége finoman pontozza alá a krémes mascarponét, a friss pisztáciapesztó pedig jól kiegészíti az ízeket. Na de kicsoda Laci? Ő a hely egyik séfje, aki már hosszú évek óta dolgozik Budapest jobb pizzázóiban, most pedig a Pizziozóban találkozhatunk vele. Lacinak jó a pizzája, az pedig, hogy a neve ilyen nyíltan is megjelenik, a hely barátságos, közösségi szellemét hirdeti, amit egy kicsit karikíroznak is. A NOSH – Caffeine Dealers világára rímel a Dough Dealers kifejezés, ami játékos maffiaidentitást kölcsönöz a Pizziozónak. Az analógia nemcsak a névben, hanem a dizájn több elemében is megjelenik, hirdetve, hogy bizony a legjobb pizza előállítása és elfogyasztása kőkemény közösségi munka. 

A pizzatestvériségben pedig az evés mellett sokféleképpen vehetünk részt, rendelhetünk online is, a helyen pedig különböző programokkal, meccsnézéssel, kvízestekkel igazi közösségi nappaliszoba-hangulattal várnak. Az igazán jó pizza közös ügy, ebben pedig bizonyára nem lesz nehéz társakra találniuk.  

ELÉRHETŐSÉGEK 

Pizziozo – Dough Dealers

(Borítókép: Pizziozo - Dough Dealers)

Legyetek ott első városi piknikünkön!

Gyertek, és töltsünk el egy vidám napsütéses tavaszi napot együtt a városligeti fák lombjai között május 1-jén, ahol day-time piknik, workshopok, sok szuper food truck és dizájnvásár is vár mindenkit.

Ünnepeljük együtt a tavaszt, a találkozásokat és azt a pezsgést, amiért annyira szeretjük Budapestet!

hirdetés

Címkék