A KÉK Városi Séták csapatával összefogva 5 városi sétát állítottunk össze számotokra, melyek során Budapest egy-egy városrészét fedezhetitek fel, különös tekintettel az épített örökségre. Bejártuk már Kőbányát, felfedeztük az átalakuló Lőportárdűlőt és a Soroksári utat, most pedig
Józsefváros azon részei felé vesszük az irányt, ahová csak kevesen jutnak el.
A Népligettel szemben lévő Tündérpalotát inkább csak az „ismeri″, aki gyakran utazik az 1-es villamoson. Itt volt tanár Babits Mihály, aki egyébként az iskola mögötti utcákban, a Tisztviselőtelepen lakott akkoriban. Sétánkon megismerjük a telep történetét, de a szomszédos kolónia, valamint az Orczy tér is tartogat érdekességeket.
Ritkán vesszük az irányt a Palotanegyeden túlra vagy barangolunk az Orczy-kerten túli részeken, mintha Józsefváros befejeződne ezzel a közparkkal, holott ezen kívül is van élet. Sőt, felfedezésre váró kincs és történet is akad bőven. Ilyen a Tisztviselőtelep, a Vajda Péter utcai kolónia vagy az éppen átformálódó, sokáig a múlt egy szeletét pusztuló állapotában is őrző egykori evangélikus templom tornya. De arról is kevesen tudnak, hogy van itt egy olyan templom, ami kicsit az esztergomi bazilikára hajaz.

Az Orczytól a kolóniáig
Bár az Orczy tér a legkülönfélébb – olykor szélsőséges – jelzőkkel él az emberek fejében, vannak olyan izgalmas részei, mint az Orczy Fórum épületei, ahol még egy földbe süllyesztett kápolna is található. Ez a rész az 1990-es és 2000-es évek egyik nagyszabású városrehabilitációs projektjének a keretében készült, a korábbi ipari területet szerették volna visszaintegrálni a városba – több-kevesebb sikerrel. Bár a telekcsoportot megszerző tulajdonos eredetileg egy szállodában látta az egyetlen fejlesztési potenciált, pénzügyi nehézségek miatt az egész projekt módosult, így jött létre a Kévés György tervezte új városközpont 6 lakóházzal, 2 irodaházzal, 1 parkolóházzal és a kápolnával.

A Ganz-MÁVAG kolónia a Magyar Királyi Államvasutak Gépgyára munkásai számára épült 1909-ben (teljes egészében 1910-re készült el), Lipták Pál tervei alapján. Abban az időben ez a munkások számára készült telep a szociális gondoskodás mintája volt, az eltelt években pedig számtalan markáns esemény, kultúr- és várostörténeti mozzanat kapcsolódott hozzá. A 80-as évek végén itt nyílt meg a magyar underground kultikus szórakozóhelye, a Fekete Lyuk, de az épületegyüttes utcákat idéző udvara, börtönszerűsége vagy a letűnt évek nosztalgikus hangulata következtében számtalan filmforgatás helyszíneként is szolgált:
itt vették fel a Csinibaba, A vizsga és az Aranyélet egy-egy jelenetét is.
Kevésbé ismert épített emlékek
Nem kell messzire menni a város egyik különös építészeti emlékéért, a hosszú évekig önmagában álló templomtoronyért. Ez eredetileg egy evangélikus templomhoz tartozott, amit később lebontottak. A Lux Kálmán tervezte épületet 1934-ben szentelték fel, a torony pedig két évvel később készült el – 2022 májusában került helyi védelem alá. Érdekesség, hogy a tornyot a pasaréti Páduai Szent Antal-plébániatemplom tornya alapján tervezte Lux. Jelenleg építkezés zajlik körülötte, ugyanis a telken egy 38 lakásból álló társasház épül.

A Tisztviselőtelepen sétálva olyan világba csöppenünk, amilyennel leginkább a külkerületeinkben találkozhatunk: családi házas övezetbe érkezünk, de ehhez egyáltalán nem kell messzire menni Budapest központjától. A telepet az 1880-as évek végén kezdték kiépíteni, akkor, amikor a lakáshiány és az égbe szökő bérleti díjak miatt egyre súlyosabbá vált a fővárosi lakhatás kérdése. A házépítésbe főleg kispénzű tisztségviselők vágtak bele, 1886-ra összesen 217 kertes házat és egy összetartó közösséget építettek. A ma már műemléki védettséget élvező telepen élt Babits Mihály és Hugonnai Vilma is, de épített örökségünk olyan izgalmas példáit találjuk meg itt a házakon túl, mint a Kőrössy Albert Kálmán tervezte Tündérpalota vagy a Kismarty-Lechner Jenő tervezte klasszicizáló Magyarok Nagyasszonya Templom a Magyarok Nagyasszonya téren.
A környék további felfedezésre váró gyöngyszemeiről és érdekes történeteiről a június 13-i Legkülsőbb Józsefváros sétánkon tudhattok meg többet, amelyre itt lehet regisztrálni.
(Borítókép: Csudai Sándor - We Love Budapest)