Tavaly írtunk arról, hogy megindul a budai oldal egyetlen vizes élőhelyének rehabilitációja, amelynek köszönhetően visszamocsarasítják a területet, ráadásul újabb védendő részeket is kijelöltek a Mocsárosdűlőn. Ám egy „új” faj felfedezésének köszönhetően még 12 hektárral bővülhet az óbudai természetvédelmi terület, a tervezett közparkot pedig új helyen, az Aquincumi réten alakíthatják ki.

Az óbudai Mocsárosdűlő a budai oldal egyetlen vizes élőhelye, amelyet az Európai Unió LIFE-pályázatának köszönhetően rehabilitál a főváros, hogy a környék újra az legyen, ami eredetileg volt: lápos-mocsaras terület. A Gladiátor utca – Aranyhegyi út – Határ út közötti rész valaha a Duna mellékága volt, ez a budai oldal legnagyobb természetközeli állapotban megmaradt lápos, mocsaras élőhelye, ahol olyan védett állatok élnek, mint a szürke gém, a zöld küllő, a nádi tücsökmadár vagy a kék futrinka, de védett növényekben is bővelkedik. Ám ahogy a Telex is írja, a területen lévő védett élőlények egy fiatal kutató, Duchaj Benjamin felfedezésének köszönhetően egy újabb fajjal gazdagodtak: a magyar tarszával.

Tele van magyar tarszával a Mocsáros

A városban lévő zöldterületek legalább annyira fontosak, mint a nemzeti parkok, így ezek védelmére, fenntartására vagy épp rehabilitációjára egyre jobban figyelünk. Az eltelt időszakban Budapesten is több zöld- és parkfejlesztés történt, köszönhetően a főváros Zöld Infrastruktúra Fejlesztési és Fenntartási Akciótervének, a Radó Dezső Tervnek, amelyben még azokat a területeket is kijelölik, amelyeket érdemes lenne védeni. A Mocsárost az eltelt években a helyi civilek (Aquincum-Mocsáros Egyesület) tartották rendben, ők alakították ki az itt található tanösvényt is – ezt pár éve mi is bejártuk.

A vizesélőhely-rehabilitáció hírére döntött úgy az ELTE biológushallgatója, Duchaj Benjamin, hogy átvizsgálja a Mocsáros minden szegletét, mert a terület adottságai pont megfelelnek a fokozottan védett magyar tarszának.

A példányonként 100 000 forint eszmei értékű fajról pedig kiderült, hogy az óbudai területen nagyon komoly populációja él.

A magyar tarsza egy röpképtelen fürgeszöcske, ami a Kárpát-medencében őshonos, fokozottan védett, Natura 2000-es jelölőfaj, nagyjából 10 000 éve él a régióban. A kutatások alapján tele van vele az egész Mocsáros, csak ott nincs, ahol nagyon vizes a terület, illetve ahol intenzív állattartás folyik.

12 hektárral nő a természetvédelmi terület

A frissen megtalált faj miatt a korábban ide tervezett közparkot új területen fogják kialakítani, hiszen a Pest Vármegyei Kormányhivatal komoly korlátozásokat rendelt el a területen, így semmi olyan tevékenység nem végezhető itt, amely veszélyeztetné a tarsza élőhelyét – még a kaszálás és a legeltetés is bizonyos feltételekhez kötött. Ennek köszönhetően 12 hektárral nő, tehát 87 hektáros lesz a Mocsáros természetvédelmi területe.

A parkot a Keled út és Kaszásdűlő között elterülő Aquincumi réten alakítják majd ki, azon a területen, ahol a még feltáratlan római polgárváros romjai is vannak, ez viszont nem okoz problémát a lelőhely védelmében, sőt a parkosítás még jót is tesz neki. Az ökologikus park kialakításával kapcsolatban jelenleg egyeztetések zajlanak, a következő lépés a közösségi tervezés, amelynek keretében felmérik a környéken lakók és a potenciális parkhasználók igényeit.

Forrás:

  • Thüringer Barbara: Ezt a kövér dögöt keresik? Hát mit kell ezt keresni, mindig is itt volt, Telex, 2025

(Borítókép: Bükki Nemzeti Park Igazgatóság)

Címkék