Bár az utóbbi időben szerencsére egyre több az olyan üdítő kivétel, mint a LoveChild Vintage vagy a Kaffa, az Opera környékén még mindig szép számmal találunk igazi turistacsapdákat, ahova egyszer elég betévedni, aztán annyi elég is volt. A néhány hónapja nyílt Lucille Blues Kitchen viszont egyáltalán nem ilyen, megérdemelné, hogy olyan közösség épüljön köré, ami színes és laza, tagjait pedig összeköti a zene szeretete.
A Lucille-ban mindent megtesznek, hogy ehhez megfelelő hátteret teremtsenek. A földszinten hangulatos, bárpultos rész fogad, lemezjátszóról szól a zene, nyáron pedig szinte egybe lehet nyitni a helyet az utcafronttal, ami azért is remek, mert a Lázár utca Pestnek tán a leginkább párizsias fele. Az emeleti rész egy kicsit eldugottabb, zegzugosabb, szolid szesztilalom korabeli beütéssel, a pincében pedig egy kis koncerttermet találunk, ami jó lehetőséget biztosít frissen alakult, kisebb blues- vagy jazzformációknak arra, hogy megmutassák, mit tudnak.



B. B. King és a majdnem lángoló gitár
A bár B. B. King gitárja után kapta a nevét. A zenész pedig egy igazán fordulatos történet nyomán nevezte Lucille-nak a hangszerét. Egyszer Arkansasban lépett fel, ám két férfi összeverekedett a koncertjén, és véletlenül felborították azt a fűtőanyaggal teli tartályt, ami a hely melegítésére szolgált. Hamarosan felcsaptak a lángok, és mindenki fejvesztve menekült. A zenész hamarosan kijutott, ám észrevette, hogy a kavarodásban bent felejtette a gitárját, így a lángok közé vetette magát, hogy kihozza a hangszert. Szerencsére ő is és a gitár is megmenekült, másnap pedig kiderült, hogy a tüzet okozó verekedés egy Lucille nevű pincérnő miatt tört ki. B. B. King pedig nemcsak a gitárjait (többnyire fekete Gibsonokat) nevezte el róla, hanem dalt is írt az esetről.
Egy ilyen hely mögött jó esetben áll valaki, aki érti és szereti a zenét. A Lucille tulajdonosa, Loiy Halawa nagy bluesrajongó, maga is játszik hangszeren, és hangmérnöki végzettsége is van. Amikor arról kérdezem, honnan érkezett, csak legyint, meglehetősen színes, kozmopolita háttere van, legutóbb 8 évig élt Londonban, de New Yorkban is járt, úgyhogy a világ sok pontján érzi otthon magát. Budapestre először egyetlen napra érkezett, de a rövid látogatás alatt beleszeretett egy lányba, és ideköltözött miatta.
Nevetve mondja, hogy a történet úgy lenne kerek, ha a barátnőjét is Lucille-nak hívnák, de ez nincs így.
A várost egyébként nagyon megkedvelte, azt mondja, azért, mert éppen megfelelő a mérete: változatosak a szolgáltatások, de még nem élhetetlenül nagy területen oszlanak el. A blues pedig azért is fontos számára, mert az R&B-től a hiphopon át a rockig rengeteg könnyűzenei stílus gyökerei nyúlnak vissza hozzá.



A hasonló bluesbároknak egyébként Londonban, New Yorkban reneszánszuk van, Loiy szerint azért, mert egyre többen fáradnak bele a magányos, digitális zenehallgatásba, és akarják közösségben, hagyományosabb módon befogadni az élményt. A Lucille elsősorban őket várja, vinyl partykkal, live sessionökkel, délutáni Caffeine partykkal, ahol az alkoholok helyett kávék, frissítők állnak a középpontban. Minden hónap második és utolsó csütörtökén open mic esteket, péntekenként pedig élő zenés eseményeket tartanak. A lenti helyiségben próba- és bemutatkozási lehetőséget kapnak kisebb, friss formációk és jazz-zenészek is. A kis helyiségben a legkülönbözőbb arcok figyelnek fel egymásra, igazi örömzene folyik itt.

A város legjobb hot dogja
Nagyon jó ízléssel találták el mindehhez az étel- és italkínálatot, ami nem nyomja el, inkább szépen kiegészíti a hangulatot. Nem állítjuk, hogy talpig kézműves, fine dining remekeket kapunk, ez nem is illene ide, de az ételek és italok méretben és ízben remekül egyensúlyoznak a hagyományos bárkínálat, a kávézó és egy temperamentumos, New Orleans-i nagyi főztje között. A hot dogot sikerült teljesen új minőségben megmutatni, ez a szaftos, szószokkal, sajtmártásokkal, pirított hagymákkal változatossá tett étel egyszerűen nem ugyanaz, mint a félszáraz buciból szomorúan kandikáló virsli, amit a legtöbben ismerünk. Nagyobb társaságok pedig jókora nachostálakat oszthatnak meg egymással, jók a koktélok, a kávék, van csapolt sör, a koffeines italok igen széles palettája érhető el, és változatos az alkoholmentes italkínálat is. Az árak ráadásul belső kerülethez képest egyáltalán nem vészesek, hot dogokat már 1950 Ft-tól, koktélokat pedig 3400 Ft-tól kapunk. Ha pedig a valóban nagyon látványos és ízletes fogásokat zenehallgatás közben elénk teszik, azonnal érezzük, hogy jó helyen ütött be a hétvége, ideje lazulni.




Nagyon bírjuk Budapest jazzklubjait, de szerintünk a Lucille nem egy újabb ezek között, hangulatában és zenei téren is tud újat mutatni. Drukkolunk, hogy megtalálják a saját közönségüket!
Ételek és italok: Mini chips + sör menüben 1750 Ft, hot dogok 1950 Ft-tól.
ELÉRHETŐSÉGEK
Lucille Blues Kitchen
(Borítókép: Mikó Vencel – We Love Budapest)