Kedvenc építészeti-urbanisztikai fesztiválunk, a Budapest100 idei témája legszűkebb környezetünk: lakóházaink, munkahelyeink, közösségi tereink és kertjeink zöldfelületei. Mivel nem egy konkrét korszakra vagy helyszínre koncentrálnak, így a legkülönfélébb korú épületek vesznek részt a programban: 42 ház lakói, 19 intézmény dolgozói és 16 kert gondozói csatlakoztak idén. A május 24–25-i hétvégén közel 80 házba és kertbe mehetünk majd be, amelyek között van belvárosi rész, lakótelepi előkert, egyetemi kollégium, kulturális intézmény, hospice és közösségi kert is.
Számtalan ház belső udvarán, tetőteraszán, folyosóin éppoly sokszínű növényvilág található, mint amilyen a házakat alkotó lakóközösség. Ezek egyvelege teremti meg azt a sokszor rejtett kincset, amely hozzájárul a város klímájának és levegőminőségének javításához, árnyékot ad nekünk, valamint lehetőséget a városi kertészkedésre, illetve közösségi térként is szolgál.
A fesztivál célja ezeket bemutatni, és támogatni a közösségépítő városi zöldítési folyamatokat.

Titkos oázisok
Az idei fesztiválon megnyílik többek között a Bécsi kapu tér 8. titkos oázisa is, ahol mi úgy éreztük magunkat, mintha a Káli-medence szőlői között, egy mediterrán faluban vagy egy Márquez-regényben lennénk. Bejuthatunk az Orsó utcai Nagy Imre Emlékházba is, amelynek Bauhaus ihlette épületéről itt írtunk részletesen. Megnyílik továbbá a Kenyeres utcai Budapest Hospice Ház, a Kisdiófa Közösségi Kert, az Auróra Klímakert, valamint az Ötpacsirta utcai Magyar Építőművészek Háza udvara is. A teljes házlistát (kerületekre bontva) itt olvashatjátok.

A Budapest100 keretében az elmúlt 14 év során 650-nél is több épületet ismerhettünk meg, a rendezvény közel 2500 önkéntest foglalkoztatott és 165 000 látogatót fogadott. Mi kezdettől részt veszünk a nyílt hétvégéken, melyek nemcsak a budapesti épületek, de a fővárosi lakóközösségek ünnepe is. A szervezők idén finanszírozási nehézségekkel küzdenek, így ahhoz, hogy a 15. Budapest100 megvalósulhasson, a ti támogatásotokra is szükségük van (ezen a linken lehet adakozni).
Már hagyomány, hogy négynapos eseménysorozattal készülnek a szervezők: a program május 22-én szakmai nappal kezdődik, melynek célja, hogy feltérképezze a városi természet különböző megközelítéseit, jövőképeit és kutatási irányait a kultúra, a filozófia, az urbanisztika és az ökológia szemszögéből. A hétvége egy különleges sétanappal és a Budapest Fafesztivállal folytatódik, ahol tematikus séta keretében ünnepelhetjük a város zöldbe boruló növényzetét.
(Borítókép: Major Kata – We Love Budapest)